Produkty

Jak uchronić piwnicę przed zalaniem?

Dodano 24.11.2021

Osoby posiadające piwnicę, nie raz stanęły w obliczu wyzwania, jakim było zalanie podczas ulewy, właśnie tego pomieszczenia. Intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do spiętrzenia się ścieków w kanałach, a to z kolei może poskutkować zalaniem wszystkich pomieszczeń, które znajdują się poniżej poziomu zalewania. Kto jest odpowiedzialny za zabezpieczenie piwnicy? Inwestorzy, firmy remontowe a także właściciele domów, którzy powinni w szczególności zadbać o zabezpieczenie tych poziomów przed zalaniem. Dobrym rozwiązaniem jest montaż przepompowni lub odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego. 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. jaką ochronę przeciwzalewową zastosować przy spadku kanału
  2. jaką ochronę przeciwzalewową zastosować przy braku spadku kanału
  3. jakich błędów należy unikać podczas montażu zaworów

Jaką ochronę przeciwzalewową zastosować przy spadku kanału?

Jednym z podstawowych zabezpieczeń przeciwzalewowych mogą być zasuwy burzowe posiadające swobodnie zamocowaną klapkę, która umożliwia prawidłowy przepływ w stronę kanału. W momencie wystąpienia cofki, klapka samoczynnie się zamyka. Tego typu zasuwy burzowe przeznaczone są dla ścieków, w których nie ma fekaliów. Natomiast jeśli przez zasuwę mają przepływać również toaletowe ścieki, wówczas najlepiej zainwestować w to urządzenie wyposażone w dwie klapki. Wówczas, jeśli dojdzie do blokady jednej klapki, druga będzie nadal pełniła swoje zadanie. Takie rozwiązanie zwiększa skuteczność przeciwzalewową. 

Niektóre klapki wykonane są ze stali nierdzewnej, a ich celem jest dodatkowa ochrona przed gryzoniami. Zawór Staufix Control daje sygnał w postaci wizualnej i akustycznej, jeśli nastąpi przepływ zwrotny. Dzięki temu możesz mieć pełną kontrolę nad tym co dzieje się np. w Twojej piwnicy podczas ulewy. Niektóre modele zaworów firmy Staufix posiadają możliwość odłączenia, podłączonego do sieci elektrycznej urządzenia, np. pralki. 

Jeśli zastanawiasz się, jaki zawór zakupić, jeśli przewody mają odprowadzać fekalia, to z pewnością warto postawić na automatyczne zawory zwrotne np. Staufix FKA. Zasilany energią elektryczną, wyposażony jest w dwie otwarte klapy zwrotne, które automatycznie blokują się, kiedy dochodzi do cofki. Kiedy kanał wypełniony jest w 80. procentach, sonda rozpoznaje przepływ zwrotny, o którym informuje alarm na szafce sterowniczej. W momencie, kiedy cofka ustępuje, klapa automatycznie się podnosi. 

 

Jaką ochronę przeciwzalewową zastosować przy braku spadku kanału?

Ścieki powinny być odprowadzane za pomocą przepompowni ścieków, jeśli przybory odwadniające położone są poniżej poziomu zalewania i nie następuje spadek do kanału. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są standardowe przepompownie ścieków, ale aby mogły być one niezawodne urządzenie musi być dobrze dobrane i mieć poprawną zabudowę techniczną. 

Jeżeli interesuje nas odprowadzanie ścieków bez fekaliów, wówczas warto postawić na urządzenie Minilift S, do którego można podłączyć prysznic, pralkę i inne sprzęty sanitarne jednocześnie. Przepompownia może znajdować się w zabudowie podłogowej, dlatego nie wpływa na estetykę danego pomieszczenia. Woda zostaje przyjęta z powierzchni poprzez wpust zintegrowany z pokrywą. W ryzykownej sytuacji, kiedy pęknie rura czy dojdzie do zalania przez okienko umieszczone w piwnicy, pompa jest w stanie pozbyć się zabrudzonej wody, znajdującej się powyżej poziomu kanalizacji. Dzięki temu, pomieszczenia takie jak piwnice, mogą pozostać całkowicie suche. 

 

Jakich błędów należy unikać podczas montażu zaworów?

Podczas montażu zaworu, należy unikać instalowania go na przewodzie, który odprowadza ścieki z całego budynku, nawet z wyższych pięter. Chodzi tu o sytuację, w której skorzystanie z przyborów sanitarnych, za każdym razem doprowadziłoby do zalania niższych kondygnacji, ponieważ odpływ wody z budynku byłby w owym czasie po prostu odcięty. Dlatego poleca się montowanie urządzenia przeciwzalewowego na przewodzie, którego zadaniem byłoby odprowadzanie ścieków tylko z piwnicy. W dalszej części instalacji można zamontować odpływy z wyższych pięter. 

Autor: Małgorzata Buchkovska