Jak właściwie eksploatować kotły kondensacyjne?
Dodano 06.02.2023
Choć kotły kondensacyjne są droższe niż standardowe kotły gazowe, to jednak wielu inwestorów decyduje się właśnie na ich zakup. Wynika to z faktu, że kotły kondensacyjne niosą za sobą niskie koszty eksploatacyjne. Jednak, aby faktycznie móc wykorzystać jego sprawność, trzeba dobrać go do odpowiedniej instalacji. Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych to nie jest dziś żadna tajemnica. Jednak w jaki sposób one działają? Jak je eksploatować? Dowiesz się z poniższego materiału.
Z artykułu dowiesz się:
Kocioł kondensacyjny – zasada działania
W przypadku kotłów kondensacyjnych zachodzi tzw. zjawisko kondensacji, czyli para wodna przechodzi ze stanu gazowego na stan ciekły, jednocześnie wydzielając energię. Spalane paliwo miesza się z odpowiednią ilością powietrza, aby powstała mieszanina palna. Choć praktycznie produktami spalania powinien być dwutlenek węgla i para wodna, to jednak dodatkowo wydzielają się jeszcze tlenki węgla i azotu. W kotle kondensacyjnym znajduje się wymiennik spaliny/ woda, który dobiera ciepło ze spalin i transportuje go do wody grzewczej, która przepływa przez wymiennik. W przypadku kotła kondensacyjnego wymiennik skonstruowany jest w taki sposób, aby mógł obniżać temperaturę spalin poniżej punktu rosy. Powoduje to skroplenie pary wodnej i oddawanie energii.
Czasem skroplona para wodna posiada kwaśny odczyn, dlatego w przypadku kotłów kondensacyjnych materiał zużyty do ich budowy powinien być wytrzymały na kwaśne skropliny. Stal kwasoodporna i właściwie stopy odlewnicze umożliwiają pozyskiwanie dużej ilości ciepła ze spalin. Dodatkowo proces skraplania nie powoduje żadnych, większych uszkodzeń w urządzeniu.
Zasada działania pieca kondensacyjnego jest, jak widać dość prosta i pozwala użytkownikom na uzyskanie komfortu cieplnego oraz niższych rachunków za energię. Należy jednak pamiętać o cyklicznych przeglądach tego urządzenia, aby utrzymać jego efektywność i wydłużyć jego żywotność.
Jak eksploatować kocioł kondensacyjny?
Podczas podłączania kotła kondensacyjnego, ale również podczas każdego serwisu tego urządzenia, należy skontrolować przewody spalinowe, powietrzno-spalinowe oraz pochylenie i szczelność. Nie można pomijać sprawdzenia zanieczyszczenia syfonu palnika, kanalizacji kondensatu i wymiennika ciepła. Gdy wymiennik jest wyczyszczony należy sprawdzić faktyczną czystość wody, która spływa do syfonu. Oprócz tego, podczas kontroli należy sprawdzić spalanie CO2. Jeśli kocioł posiada neutralizator kondensatu, to on również powinien być sprawdzony.
Wybierając kocioł kondensacyjny, należy wziąć pod uwagę konstrukcję jego wymiennika i parametry budynku, w którym ma zostać zainstalowany. Warto wybrać taki kocioł, który faktycznie pozwoli na kilkunastoletnią eksploatację, a więc powinien być wykonany ze sprawdzonych materiałów. Dobrze jest pamiętać o tym, że kotły kondensacyjne zanieczyszczają się szybciej i bardziej niż tradycyjne kotły. Dodatkowo należy dbać o poszczególne elementy kotła, ponieważ jeśli pracuje on na dość wysokich obrotach, prowadzi to do nadwyrężeń materiału, a to z kolei do osadzania większej ilości zanieczyszczeń, któreprzekształcają się w izolator i doprowadzają do spadku sprawności kotła.
Oprócz tego należy zadbać o jakość wody, ponieważ nowe kotły kondensacyjne posiadają dość mały przepływ cieczy, co doprowadza do szybszego odkładania się kamienia. To z kolei przekłada się na blokowanie przepływu.
Chcąc odpowiednio zadbać o eksploatację kotła kondensacyjnego, należy korzystać ze sprawdzonej mieszanki powietrzno-spalinowej. Aby tego dokonać, należy ustawić parametr CO2 na poziomie 9, co daje o 30% więcej powietrza w stosunku do gazu. Takie rozwiązanie jest optymalne i efektywne. Nadmiar powietrza w takim stopniu pozwala na punkt kondensacji na poziomie 57 st. C.
Fakt, że większość kotłów kondensacyjnych wyposażono w komory spalania, które czyszczą się automatycznie nie oznacza, że nie powinny być cyklicznie serwisowane. Nawet w przypadku kotłów, które świetnie radzą sobie z warunkami kondensacji, zabrudzenia i tak będą zbierać się w odprowadzeniu kondensatu, a więc należy je cyklicznie usuwać.
Właściwa eksploatacja kotłów kondensacyjnych – podsumowanie
Niezależnie czy interesują Cię kotły kondensacyjne jednofunkcyjne, czy kotły kondensacyjne dwufunkcyjne, nie warto kierować się ceną, ale ich jakością. Im trwalsze będzie dane urządzenie, tym szybciej zwróci się inwestycja, ponieważ nie poniesiesz dużych kosztów napraw, a ich rachunki za energię cieplną będą niższe. Oprócz tego trzeba pamiętać o prawidłowym montażu kotła i odpowiednim doborze jego mocy. To również przekłada się na jego eksploatację, ale i koszty użytkowania.
Jeśli chcesz mieć pewność, że kocioł, który wybierzesz będzie miał najwyższą jakość, koniecznie zapoznaj się z ofertą, którą przedstawi Ci każda hurtownia instalacyjna, współpracująca z Instal-Konsorcjum. Znajdziesz tam urządzenia pochodzące tylko od renomowanych producentów.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Regulacja kotła grzewczego – które parametry możesz zmienić samemu?
- Czy przy wyborze kotła CO producent ma znaczenie? Najpopularniejsze marki kotłów