Jak wybrać odpowiedni rekuperator?
Dodano 30.11.2022
Czyste powietrze to dzisiaj temat ważniejszy niż kiedykolwiek. Wszechobecne zanieczyszczenia wpływają negatywnie na Twoje zdrowie. Zadbaj o to, aby w domu, w którym spędzasz przecież ogromną część wolnego czasu, oddychać świeżym powietrzem. Rozwiązanie takie zapewnią rekuperatory. Urządzenia te, podobnie jak pompy ciepła i fotowoltaika, cieszą się coraz większą popularnością. Poznaj je i oddychaj lepiej każdego dnia! Poniższy artykuł wyjaśni, czym są rekuperatory. Zapozna Cię z ich rodzajami, abyś wybrał dla siebie jak najlepszy. Przybliży również obowiązujące normy prawne.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest rekuperator?
- Jakie rekuperatory są polecane?
- Jaki rekuperator wybrać?
- Jaki rekuperator wybrać do małego domu, a jaki do willi?
- Jaki wybrać rodzaj wymiennika ciepła?
- Jakie są zalety rekuperacji?
Co to jest rekuperator?
Znasz z pewnością tradycyjną wentylację grawitacyjną, której charakterystyczne kratki obecne są w większości domów i mieszkań od dziesięcioleci. Opiera się ona na naturalnym ruchu powietrza. Rekuperator to nic innego jak ulepszona – zasilana elektrycznie –mechaniczna wersja tego systemu. Wersja, w której to wentylator porusza powietrze. Dodatkowo urządzenie ogrzewa powietrze napływające do pomieszczenia. Do ogrzewania wykorzystuje zaś powietrze, które jest z niego wywiewane.
Jak łatwo się domyślić takie rozwiązanie jest bardziej wydajne i pozwala lepiej kontrolować przepływ powietrza.
Czy rekuperatory posiadają więcej zalet? Zdecydowanie tak. Korzyści płynące z ich zastosowania w pomieszczeniach są znacznie większe. Wymienić tu należy jeszcze:
· oszczędność – w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej pozwalają ze zużytego powietrza odzyskać ciepło. W związku z tym montując rekuperator w swoim domu przysłużysz się swojemu portfelowi i środowisku. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w czasach, w których o ekologii i odnawialnych źródłach energii, mówi się na każdym kroku;
· mniejsze straty energii– zaleta ściśle związana z poprzednią. Brak konieczności otwierania okien – szczególnie zimą – zapobiega stratom ciepła;
· zawsze czyste powietrze– proces filtracji powietrza dostającego się do domu odbywa się bowiem nieustannie. Różne rodzaje filtrów zapobiegają przedostawaniu się do pomieszczeń zanieczyszczeń, a nawet alergenów czy bakterii;
· brak konieczności wietrzenia pomieszczeń– brak ryzyka powstawania niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów;
· odpowiednia wilgotność oraz brak pleśni i grzybów– ciągła wymiana sprawia, że powietrze nie jest ani zbyt wilgotne ani zbyt suche;
· doskonałe uzupełnienie takich systemów jak pompy ciepła i fotowoltaika.
Jakie rekuperatory są polecane?
Przed wyborem konkretnego rekuperatora warto z pewnością poznać zdanie specjalistów oraz aktualnie obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.
Być może się zdziwisz, ale ilość świeżego powietrza w pomieszczeniach reguluje konkretna norma. Jest to Polska Norma PN-83 B-03430. Według niej na jedną osobę w pomieszczeniu powinno przypadać 30 m3/h.
Rekuperatory ściśle wiążą się z jeszcze jednym przepisem prawa. Mowa tu o aktualnych Warunkach Technicznych 2021 – jak powszechnie określa się normy dotyczące warunków technicznych, które powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Warunki te między innymi obniżają maksymalną wartość współczynnika EP– czyli ilości energii pozyskiwanej przez budynek z nieodnawialnych źródeł – do poziomu 70 kWh/m2/rok.
Dzięki zastosowaniu rekuperacji możesz z łatwością obniżyć współczynnik EP budowanego domu do dopuszczalnego normami poziomu.
Przed zakupem urządzenia warto, abyś zasięgnął opinii specjalisty, którego wiedza i doświadczenie pomogą wybrać najlepszy model. Niemniej jednak dobrze, jeśli posiądziesz podstawową wiedzę z zakresu rekuperacji. Dzięki temu będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję, której pozytywne skutki odczujesz na przestrzeni lat.
Jaki rekuperator wybrać?
Rynek rekuperatorów jest bogaty, a tym samym ich wybór nie jest prosty. Przed zakupem przemyśl kilka kwestii i uważnie przyjrzyj się dostępnym modelom. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
· rodzaj wymiennika ciepła (temu zagadnieniu poświęcony jest jeden z kolejnych podrozdziałów artykułu);
· wydajność, czyli wspomniana już ilość powietrza na m3/h. Ten parametr uzależniony jest od wielkości budynku i liczby mieszkańców;
· sposób montażu;
· głośność;
· klasę energetyczną;
· atesty.
Jaki rekuperator wybrać do małego domu, a jaki do willi?
Zagadnienie dotyczące indywidualnego doboru rekuperatora do danego budynku zasygnalizowane zostało już wcześniej. Inaczej bowiem sprawa wygląda w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 90 m2, a inaczej, gdy mowa o powierzchni 300 m2. Znaczenie ma również liczba mieszkańców.
Rekuperatory wybiera się także patrząc na konkretny rodzaj domu: z dachem pochyłym, z dachem płaskim, stary, nowy, parterowy, piętrowy. W każdym z nich montaż jest możliwy, jednak dobór sprzętu wygląda inaczej.
Rekuperator – jaki wybrać rodzaj wymiennika ciepła?
Rekuperatory można podzielić na podstawie różnych cech. Jedną z bardziej istotnych jest rodzaj użytego w konstrukcji wymiennika ciepła. Element ten odpowiada za sprawność odzysku ciepła.
Wspomniane wymienniki podzielić można na:
· obrotowe– są to wymienniki najstarsze. Mają kształt bębna. Możesz dzięki nim odzyskać z usuwanego powietrza nie tylko ciepło, ale również część wilgoci;
· krzyżowe– najtańsze. Zbudowane są z płyt ułożonych krzyżowo, dzięki którym powietrze usuwane nie miesza się z nawiewanym;
· przeciwprądowe – stają się coraz popularniejsze. Budową przypominają wymienniki krzyżowe. Inaczej przepływa w nich jednak powietrze. Odbywa się to bowiem w kierunku równoległym, a nie krzyżowym.
Co zapamiętać? Zalety rekuperacji
Odpowiednio wybrany rekuperator przyniesie Tobie i Twojej rodzinie wiele korzyści, z których jeszcze raz wystarczy przypomnieć:
· zdrowie;
· oszczędność;
· ekologię.
Warto wspomnieć także o tym, że zastosowanie rekuperatorów razem z takimi rozwiązaniami jak pompy ciepła i fotowoltaika, jest jeszcze bardziej opłacalne. To już jednak temat na osobny artykuł.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Pompy ciepła NIBE – najniższe koszty ogrzewania i najwyższe dotacje – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja JESIEŃ 2022
- Ogrzewanie pompą ciepła - na czym polega i jak działa?