Produkty

Jak wybrać pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej?

Dodano 23.11.2022

Pompy ciepła coraz częściej stają się wydajną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania piecem na paliwa stałe i olejowe oraz prądem. Nowoczesna metoda grzewcza jest nie tylko wyjątkowo ekologiczna, ale także ekonomiczna oraz prosta w montażu i obsłudze. Jest to wieloletnia inwestycja, która bardzo szybko zwróci się pod postacią niższych rachunków za prąd. W dzisiejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób wybrać pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej w gospodarstwie domowym.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak przebiega podgrzewanie wody użytkowej przy użyciu pompy ciepła?
  2. Jaka powinna być pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej?
  3. Lepsza pompa ciepła z zasobnikiem czy bez?
  4. Jaką moc grzewczą pompy ciepła wybrać?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak przebiega podgrzewanie wody użytkowej przy użyciu pompy ciepła?

Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i opiera się na prawach termodynamiki, czyli przemiany stanu skupienia materii z cieczy w parę i na odwrót. W pierwszej kolejności system źródła ciepła, w którym ciecz np. roztwór glikolu, pobiera energię ze środowiska naturalnego. W zależności od rodzaju urządzenia ciepło może zostać pobrane z wody, gruntu lub powietrza.

Następnie w parowniku, czyli wymienniku ciepła, następuje przekazanie energii do czynnika chłodzącego, który krąży po pompie. Wytworzona para pobierana jest przez sprężarkę, która podnosi jej temperaturę. Jednocześnie w innym wymienniku, tzw. skraplaczu, gorący czynnik pod postacią gazu jest skraplany i oddaje ciepło, które wykorzystywane jest następnie w gospodarstwie domowym. W następnym etapie trafia do zaworu rozprężania, gdzie ponownie przyjmuje postać ciekłą pod wpływem zmniejszającego się ciśnienia. Dzięki temu czynnik jest na nowo gotowy do poboru energii ze źródła dolnego.

 

Jaka powinna być pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej?

Przeważnie pompy dzielone są ze względu na źródło, z którego pobierana jest energia.

·      Powietrzne pompy ciepła dzielą się na dwa rodzaje instalacji – zewnętrzną oraz wewnętrzną. Są szczególnie cenione ze względu na prosty montaż, nie wymagają bowiem odwiertów. Pozwalają przy tym na uzyskanie temperatury wody grzewczej nawet w wysokości 60 stopni. W tym celu wykorzystywane jest przede wszystkim powietrze z zewnątrz, ponieważ to z wnętrza budynku uchodzi za mniej efektywne.

·      Gruntowe pompy ciepła pobierają natomiast energię cieplną z gruntu. Warto przy tym zaznaczyć, iż wymiennik w tego rodzaju obiegu może być zarówno zamontowany pionowo, jak i poziomo. Jednocześnie stała temperatura źródła dolnego przekłada się na efektywność oraz wydajność urządzenia. Wybierając rodzaj instalacji do domu, należy rozpocząć od zapoznania się z możliwościami technicznymi budynku. Możesz bowiem wybrać typ split, który składa się z dwóch modułów – zewnętrznego i wewnętrznego oraz pompy ciepła typu monoblok. Ten drugi występuje pod postacią jednego modułu, zawierającego w sobie pełen obieg chłodniczy i montowany jest w całości na zewnątrz.

Woda użytkowa w mieszkaniu – pompa ciepła z zasobnikiem czy bez?

Ten rodzaj ogrzewania wody użytkowej cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli planujesz modernizację systemu grzewczego, powinieneś uwzględnić całościowy osprzęt do pomp ciepła. Jednym z najczęściej wybieranych typów jest instalacja z zasobnikiem o pojemności od 150 do 200 l. Przyjmuje się przy tym ok. 50 l na jedną osobę. Odpowiednio dobrana pojemność umożliwia komfortowe i ciągłe korzystanie z wody użytkowej. Podczas poboru ciepła woda jest tylko nieznacznie mieszana z zimną, co sprawia, że zasobnik musi być odpowiednio duży. Jest to idealne rozwiązanie dla osób dopiero budujących dom, które nie posiadają jeszcze zbiornika. Na szczególną uwagę zasługuje także jego prosty montaż. Akcesoria do pomp ciepła umożliwią bowiem szybkie podłączenie rur z wodą.  Należy jednak pamiętać o konieczności posiadania wolnej przestrzeni obok pompy, w której umieścisz dodatkowy sprzęt.

Urządzenia bez zasobnika sprawdzą się, jeśli posiadasz sprawny zbiornik, którego nie chcesz wymieniać podczas modernizacji instalacji. Dodatkowo jest to alternatywa dla osób o ograniczonych warunkach lokalowych, które nie mogą pozwolić sobie na montaż stojącego zasobnika. Kupując osobny pojemnik, możesz wybrać model podwieszany na ścianie lub umieścić go w innym pomieszczeniu niż pompę. Rozwiązanie to uchodzi przy tym za bardziej ekonomiczne.

Podgrzewanie pompą ciepła – jaką moc grzewczą wybrać?

Moc grzewcza pompy ciepła będzie wpływać bezpośrednio na tempo podgrzewania wody. Zakup powinien być zatem uzależniony przede wszystkim od potrzeb i ilości użytkowników. W przypadku znacznego zużywania ciepłej wody, konieczne będzie wyposażenie gospodarstwa domowego w sprzęt o większej mocy.

Przed zakupem urządzenia, które będzie odpowiadać za ogrzewanie mieszkania oraz podgrzewanie wody użytkowej, powinieneś określić także zapotrzebowanie cieplne budynku. W tym celu możesz zwrócić się do architekta lub projektanta, który oszacuje wartość na podstawie dostarczonej dokumentacji technicznej. Ewentualnie możesz zlecić to zadanie zewnętrznej firmie, która przeprowadzi audyt. Dodatkowo szacunek powinien obejmować charakterystykę powierzchni budowli oraz warunki pogodowe okolicy.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej pompy ciepła, pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu potrzeb oraz ustaleniu późniejszej funkcji. Dostępne są zarówno instalacje przeznaczone wyłącznie do podgrzewania c.w.u, jak i ogrzewania domu w ramach c.o. Urządzenia mogą pełnić przy tym funkcję jedynego źródła ciepła lub wspomagać pracę innego systemu, pokrywając jedynie częściowe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Każdy wymieniony czynnik wpłynie na podjęcie ostatecznej decyzji.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK