Produkty

Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym CWU?

Dodano 07.07.2023

Temperatura ciepłej wody użytkowej w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj jest stosunkowo wysoka. Takie działanie wiąże się ze zwiększonymi stratami ciepła, które pojawiają się w rozległym układzie przewodów oraz podgrzewaczy w tych budynkach. Wysoka temperatura CWU nie sprawdzi się również w budynkach jednorodzinnych, w których zastosowano niskotemperaturowe źródła ciepła. Jaka temperatura wody na piecu gazowym będzie zatem optymalna?


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie rodzaje kotłów gazowych wyróżnia się na rynku?
  2. Co to znaczy CWU i jaka jest zależność między ciepłą wodą użytkową a ogrzewaniem?
  3. W jakiej temperaturze giną niekorzystne dla zdrowia bakterie Legionella?
  4. Jaka temperatura ciepłej wody użytkowej będzie optymalna dla domowników?

kotły stojące Vaillant

Optymalna temperatura wody na piecu gazowym powinna być ustawiona na takim poziomie, który pozwoli uwzględnić przede wszystkim kryteria higieny. Poza tym powinna być tak wysoka, aby zapewnić zarówno prawidłową sprawność pracy wybranego źródła ciepła, jak i bezpieczeństwo oraz trwałość jego użytkowania. Zbyt wysoka temperatura ciepłej wody użytkowej może powodować wytrącenie się osadów (kamienia), a za niska sprawi, że w zbiorniku z wodą mogą pojawić się niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Jak zatem wybrać idealną temperaturę ciepłej wody użytkowej?

Jakie rodzaje kotłów gazowych wyróżnia się na rynku?

Zanim odpowiemy na zasadnicze pytanie — jaka temperatura CWU na piecu gazowym będzie najlepsza, podpowiemy, jakie rodzaje kotłów gazowych dostępne są na rynku. Poszczególne modele różnią się bowiem między sobą innym sposobem działania. Co więcej, każdy kocioł gazowy wyróżnia się określoną optymalną temperaturą, która powinna być ustawiona, jeśli inwestorowi zależy na ekonomicznym zużyciu gazu.
Wśród rozwiązań dostępnych na rynku wyróżnia się:

  • kotły gazowe kondensacyjne — jednofunkcyjne i dwufunkcyjne — są to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych zasilanych gazem, które wybierają użytkownicy. Rozwiązania te wyróżniają się przede wszystkim tym, że do prawidłowego działania pobierają powietrze potrzebne do spalania gazu spoza budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością bezpieczeństwo użytkowania oraz fakt, że nie trzeba zapewniać dodatkowej wentylacji.
  • kotły gazowe tradycyjne — w tym wypadku można wyróżnić zarówno kotły z otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania. Decydując się na kocioł z otwartą komorą spalania, należy mieć na uwadze, że powietrze do spalania gazu pobierane jest z wewnątrz pomieszczenia, co oznacza, że tworząc instalację gazową, należy także pamiętać o odpowiedniej wentylacji.

Co to znaczy CWU i jaka jest zależność między ciepłą wodą użytkową a ogrzewaniem?

CWU to skrót oznaczający ciepłą wodę użytkową. Odpowiednia temperatura wody jest ważna dla komfortu użytkowników (np. podczas mycia się). Należy podkreślić, że woda przekazuje ciepło około 25 razy bardziej, niż powietrze. Dlatego też odczucie zarówno ciepła, jak i zimna będzie silniejsze. Aby bardziej zobrazować to stwierdzenie, podamy dla przykładu, że suche powietrze w saunie może mieć około 100°C, a mimo to można w niej przebywać w komfortowych warunkach.
Warto zwrócić uwagę na zależność, jaka istnieje pomiędzy temperaturą podgrzewania wody użytkowej a kosztami, jakie trzeba ponieść. Oznacza to, że im woda użytkowa jest cieplejsza, tym inwestor będzie musiał więcej zapłacić za jej podgrzanie. Co więcej, w wodzie, która ma więcej niż 55°C dochodzi do zwiększenia intensywności wytrącania się osadów. Mowa tutaj o tzw. kamieniu kotłowym, który osadza się na powierzchni komory spalania, a także innych elementach grzewczych kotła, np. na wymiennikach ciepła czy wężownicach. Każdy inwestor powinien pamiętać, że zaledwie 1 mm kamienia jest w stanie obniżyć sprawność kotła w zakresie przekazywania ciepła o około 10%, a jeśli na elementach zbierze się około 3 mm, nawet o 20%.
Podsumowując — bardziej opłaca się utrzymywanie optymalnej i stałej temperatury wody, niż jej duże wahania.

W jakiej temperaturze giną niekorzystne dla zdrowia bakterie Legionella?

Temperatura wody na piecu gazowym powinna być podyktowana nie tylko względami ekonomicznymi, ale również wymaganiami higienicznymi. Decydując się na podgrzanie wody do niższych temperatur, trzeba liczyć się z tym, że w zasobniku mogą zacząć rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Okazuje się, że wystarczy podgrzać wodę w zasobniku do temperatury 50°C, która powinna utrzymywać się przez 2 godziny. Jeśli zależy Ci na szybszym pozbyciu się bakterii Legionella, powinieneś podgrzać wodę do 60°C. Wówczas giną one w ciągu 2 minut. Jest to jednocześnie maksymalna temperatura ciepłej wody użytkowej, jaką się zaleca.

Jaka temperatura ciepłej wody użytkowej będzie optymalna dla domowników?

Jeśli zastanawiasz się, jaka temperatura CWU na piecu gazowym będzie optymalna dla użytkownika, musisz wiedzieć, że nie powinna ona przekraczać wymienionej wyżej maksymalnej granicy. Zbyt wysoka temperatura ciepłej wody może być niebezpieczna i jednocześnie powodować problemy techniczne.
Jaka temperatura wody w zasobniku podłączonym do kotła gazowego będzie odpowiednia do codziennego użytku? Jeśli mowa o domu jednorodzinnym, należy pamiętać, że optymalna temperatura wody na piecu gazowym powinna wynosić 45-50°C. Jedynie okresowo warto ją podwyższać ze względów higienicznych. Wspomniana czynność nie należy do trudnych i jest standardowo ustawiona w elektronicznych regulatorach kotłów. Jeśli nie lubisz bardzo ciepłej wody, możesz oczywiście ustawić niższą temperaturę, która sprawi, że woda będzie chłodniejsza i dopasowana do Twoich potrzeb.

Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym CWU — podsumowanie

Temperatura wody na piecu gazowym ma ogromne znaczenie. Odpowiednio dopasowana jest gwarancją  bezpieczeństwa zarówno domowników, jak i ich zdrowia. Nie jest także obojętna, jeśli chodzi o sprawność urządzenia. Zawsze o tym pamiętaj! A jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na ten temat, skontaktuj się z naszymi specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna Grupy Instal-Konsorcjum. Każdy fachowiec chętnie odpowie na każde Twoje pytanie.


Autor: Aneta Wojtczak

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!