Jaki bezpiecznik do pompy ciepła wybrać?
Dodano 03.08.2022
Nie da się ukryć, że pompy ciepła są rozwiązaniem grzewczym, które pozwala sporo zaoszczędzić. Dzieje się tak za sprawą odnawialnych źródeł energii, czyli "paliwa", jakiego pompa ciepła potrzebuje do prawidłowego działania. Oznacza to, że inwestor nie musi martwić się o pozyskiwanie droższego paliwa w postaci drewna, węgla kamiennego, czy innej biomasy, która po spaleniu daje ciepło. Montaż pompy ciepła jest także doskonałą okazją do wykorzystania nowoczesnej technologii, która nie wymaga od użytkownika obsługi. Aby urządzenie działało prawidłowo, potrzebuje energii elektrycznej, która napędza sprężarkę, czym przyczynia się do stworzenia obiegu termodynamicznego. Obcowanie pompy ciepła z prądem wymusza zastosowanie określonych zabezpieczeń. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki bezpiecznik do pompy ciepła wybrać oraz jakie inne zabezpieczenia zastosować, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego pompę ciepła należy traktować jako część całego systemu grzewczego?
- Kiedy stosować wyłączniki nadprądowe?
- Jakie dodatkowe zabezpieczenie elektryczne pompy ciepła należy stosować w systemie grzewczym?
- Jak prawidłowo zabezpieczyć poszczególne elementy pompy ciepła?
- Dlaczego gwarancja producenta na pompę ciepła jest tak ważna?
Dlaczego pompę ciepła należy traktować jako część całego systemu grzewczego?
Każdy, kto chce zamontować w swoim domu pompę ciepła, musi zdać sobie sprawę z tego, że wspomniane urządzenie jest częścią całego systemu grzewczego. Wiele osób natomiast analizuje wybrane rozwiązanie (powietrzna, gruntowa lub wodna pompa ciepła) i nie ma w tym nic dziwnego. Warto jednak pamiętać o tym, że to tylko część ważnych instalacji — grzewczej i elektrycznej. Trzeba zatem zwrócić uwagę na to, że także sama kwestia zabezpieczeń często jest źle rozumiana.
Pompa ciepła wymaga zabezpieczeń prądowych (podobnie zresztą jak każdy inny sprzęt, który do prawidłowego działania potrzebuje prądu) oraz tych, które będą chronić ją z punktu wodzenia grzewczego, np. zabezpieczenie czynnika czynnika roboczego.
Innym rodzajem zabezpieczenia, które także wielu użytkowników bierze pod uwagę, są gwarancje, jakie daje producent na dane urządzenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych zabezpieczeń pompy ciepła, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.
Kiedy stosować wyłączniki nadprądowe?
Pompa ciepła oprócz tego, że jest elementem instalacji grzewczej, stanowi także część instalacji elektrycznej. Istotne jest to, że pompa ciepła powinna być zawsze podpięta do osobnego obwodu elektrycznego. Zresztą każdy specjalista powie, że im większa ilość obwodów elektrycznych w instalacji, tym lepiej. Montaż pompy ciepła powinien zakończyć się zastosowaniem wyłącznika nadprądowego (nadmiarowo-prądowego), dzięki któremu możliwe jest zabezpieczenie urządzenia przed przeciążeniem elektrycznym. W tym wypadku trzeba pamiętać, aby wybrać odpowiedni bezpiecznik pomp ciepła. Powinien on być uzależniony od mocy pompy ciepła. Dobrze dobrane zabezpieczenie pozwoli przerwać obwód w momencie, kiedy dojdzie do pojawienia się zbyt wysokiej mocy prądu dla obwodu, w którym umieszczono pompę ciepła. W takim momencie dojdzie do tzw. wyrzucenia korków, co z pewnością nie przejdzie niezauważone.
Jakie dodatkowe zabezpieczenie elektryczne pompy ciepła należy stosować w systemie grzewczym?
Instalacja pompy ciepła, jeśli przeprowadza ją doświadczony fachowiec, nie należy do trudnych zadań. Decydując się na to rozwiązanie należy wziąć pod uwagę prawidłowe zabezpieczenie pompy ciepła. Wyłącznik różnicowoprądowy (tzw. różnicówka) jest dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki któremu można mieć pewność, że na obudowie urządzenia nie znajdzie się prąd. Jest to część, która nie jest elementem pompy ciepła, jednak z elektrycznego punktu widzenia, jest niezwykle ważny.
Jak prawidłowo zabezpieczyć poszczególne elementy pompy ciepła?
Wracając do kwestii grzewczych, warto mieć na uwadze czynnik chłodniczy, który występuje w urządzeniu, bez względu na to, czy są to powietrzne czy gruntowe pompy ciepła. To dzięki niemu dochodzi do transportu energii cieplnej z dolnego (odnawialne źródła energii — powietrze, woda, grunt) do górnego źródła (centralne ogrzewanie, zasobnik ciepłej wody użytkowej). Najczęściej wykorzystywane czynniki to R134a, R404A, a także R410A. Każdy fachowiec ma za zadanie w czasie instalacji dobrać taki czynnik, który pozwoli przetransportować ciepło. Co więcej, musi on być odporny na zamarzanie.
Dobrze dostosowane czynniki są najlepszym zabezpieczeniem pompy ciepła przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. Dodatkową formą zabezpieczenia może okazać się specjalny zwór, który pozwoli na ewentualne opróżnienie przewodów. Należy jednak pamiętać, że do sytuacji, w których jest naprawdę potrzebny, dochodzi bardzo rzadko.
Dlaczego gwarancja producenta na pompę ciepła jest tak ważna?
Osoby, które zdecydują się na montaż pompy ciepła powinny zdawać sobie sprawę, że okres zwrotu inwestycji to między 5 a 15 lat. Po tym czasie będą mogły cieszyć się darmową energią cieplną. Wielu użytkowników zastanawia się, czy później nie dojdzie do uszkodzenia urządzenia grzewczego. Okazuje się jednak, że prawidłowo eksploatowana i regularnie serwisowana pompa ciepła może pracować bez żadnych problemów nawet przez 25 lat. Niektóre modele działają jeszcze dłużej.
Producenci mając na uwadze dobro Klienta, dbają o jego dodatkowe zabezpieczenie. Wszystko zależy od producenta danego rozwiązania, jednak gwarancja obejmuje zazwyczaj od 3 do 5 lat. Jeśli w tym czasie nie doszło do żadnych awarii, można domniemać, że urządzenie oraz dedykowane akcesoria do pompy ciepła niezbędne do jej montażu zostały wykonane i zamontowane prawidłowo.
Należy także pamiętać, że podobnie, jak podczas użytkowania innych urządzeń, również tutaj może dojść do nieprzewidzianych sytuacji, w których gwarancja nie będzie stanowiła zabezpieczenia. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, co oznacza, że trudno o uszkodzenia, które mógłby wywołać sam użytkownik.
Podsumowanie
Decydując się na gruntowe lub powietrzne pompy ciepła, należy mieć na uwadze, że odpowiednie zabezpieczenie wybranego rozwiązania jest niezwykle ważne. Chcąc wybrać najlepsze, warto skontaktować się ze specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum. Fachowcy z pewnością podpowiedzą, które rozwiązania są godne uwagi, a także pomogą w prawidłowej instalacji pompy.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
- Pompy ciepła — nowoczesne rozwiązania godne uwagi
- Zabezpieczenie powietrznych pomp ciepła – Caleffi Hydronic Solutions — artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Wiosna 2021
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!