Jaki jest koszt rekuperacji?
Dodano 10.05.2022
Na pytanie – jaki jest koszt rekuperacji, nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku jest bardzo dużo i dodatkowo wycena zależna jest od wielu czynników, w tym m.in. wielkości budynku i ilości domowników. Rekuperacja jest w ostatnich latach wybierana przez coraz większe grono zainteresowanych osób, ponieważ dostarcza świeże powietrze bez względu na to, jaka aura panuje na zewnątrz. Jeśli chcesz mieć stały dostęp do świeżego powietrza, jednocześnie pozbywając się zabrudzonego, warto abyś zapoznał się z tym materiałem.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaki jest koszt rekuperacji?
- Jaki jest próg budżetowy dla montażu rekuperacji?
- Kiedy powinno się planować rekuperację?
- Co powinno zwrócić Twoją uwagę, jeśli cena montażu rekuperacji jest zbyt niska?
- Jakie koszty eksploatacyjne są związane z rekuperacją?
Ile kosztuje rekuperacja?
Przeglądając ceny rekuperatorów wraz z montażem, można bardzo szybko dość do wniosku, że rozpiętość cenowa jest dość duża. Wszystko zależy od tego:
· Jaka jest jakość rekuperatora – czy jest to model z wymiennikiem krzyżowym o słabym stopniu energooszczędności? A może chcesz zainwestować w zaawansowany technologicznie rekuperator z wymiennikiem entalpicznym pozwalającym na odzysk cząsteczek wilgoci z powietrza wywiewanego?
· Jaka jest moc wentylacji – na rynku możesz znaleźć rekuperatory o mocy od 100 do 600 m3/h, a nawet większej.
· Jaki rodzaj instalacji – do wyboru masz tanie, plastikowe instalacje, ale i takie, które są wykonane z wysokiej jakości tworzywa o dużej klasie szczelności. Możesz zainwestować w zaizolowane wełną mineralną kanały stalowe lub zdecydować się na instalację wykonaną z bardzo cichego systemu fabrycznego.
· Czy chcesz dobrać dodatki – np. GWC, automatyczny system sterowania rekuperacją czy zainstalować jednostkę chłodzącą.
Jaki jest próg budżetowy dla montażu rekuperacji? Rekuperacja – jaki koszt?
Jeśli nie masz jeszcze konkretnego planu budynku mieszkalnego, trudno będzie określić wycenę zakupu i montażu rekuperacji. Jednakże progiem, od którego należy zacząć planowanie montażu rekuperacji, jest kwota 20 tys. złotych, która może obejmować:
· Obliczenie zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne, aby zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort powietrzny w domu.
· Indywidulany projekt rekuperacji.
· Montaż systemu rekuperacji.
· Dobranie takiej wentylacji, która spełni konkretne zapotrzebowanie dla budynku i jednocześnie zapewni praktycznie bezgłośną pracę.
· Dopasowanie wszystkich najważniejszych materiałów instalacyjnych, m.in. materiały mocujące, montażowe, izolacyjne, jak i kanały.
· Ewentualne wiercenie w stropie.
· Wybór anemostatów wywiewnych i nawiewnych oraz ich instalacja.
· Instalacja wyrzutni i czerpni.
· Ewentualne wygłuszenie systemu.
· Włączenie systemu rekuperacji.
· Wyregulowanie systemu zgodnie z projektem.
Wszystkie poszczególne etapy prac, powinny być podzielone kwotowo, aby nie płacić za usługę od razu z góry. Cały proces od zakupu po montaż komponentów powinien być zawarty w umowie pomiędzy inwestorem a firmą wykonawczą.
Kiedy powinno się planować rekuperację?
Montaż rekuperacji warto przemyśleć jeszcze zanim zaczniesz budować dom. Jeśli wybrałeś już projekt domu, zainteresuj się, jaki rodzaj wentylacji został do niego przypisany. W coraz większej ilości projektów uwzględnia się wentylację mechaniczną, jednak nadal bardzo często można spotkać się tylko z wentylacją grawitacyjną. Wówczas z projektu muszą zostać usunięte kominy i powinny zostać dodane kanały wentylacyjne rekuperacji. W przypadku, gdy myślisz o wykorzystaniu gruntowego wymiennika ciepła, który nie jest obowiązkowym elementem systemu rekuperacji, należy zaplanować go na etapie fundamentów, ponieważ to właśnie przez nie wprowadza się zewnętrzną instalację GWC.
Odpowiednio wcześnie powinno się również pomyśleć o kanałach wentylacyjnych, które mają przechodzić przez strop, aby nie musieć później się przez nie przewiercać.
Co powinno zwrócić Twoją uwagę, jeśli cena montażu rekuperacji jest zbyt niska?
Jeśli nie masz doświadczenia z instalacjami wentylacji mechanicznej, możesz natknąć się na różne „fantastyczne” oferty, które jednak warto wcześniej zweryfikować:
· Sprawdź, czy instalator ma jakiekolwiek wcześniejsze doświadczenie w instalowaniu rekuperacji.
· Czy projekt rekuperacji został wykonany na podstawie obliczeń dla każdego pomieszczenia na zapotrzebowanie powietrza.
· Czy dobrze obliczył długość kanałów wentylacyjnych i trasy ich przeprowadzania.
· Czy na rekuperator i cały system otrzymasz gwarancję.
· Czy dana firma świadczy usługi serwisowe.
Zwracając uwagę na te aspekty, przekonasz się, czy rekuperacja będzie działać bezawaryjnie i cicho, czy nie narazi Cię na generowanie dodatkowych kosztów. Urządzenie powinno działać optymalnie dla każdego pomieszczenia i odprowadzić wszelkie nieprzyjemne zapachy z kuchni i wilgoć z łazienki.
Jakie koszty eksploatacyjne są związane z rekuperacją?
Posiadając rekuperację, należy liczyć się z kosztami obejmującymi:
· Cykliczne przeglądy serwisowe – taki przegląd powinien być przeprowadzony co roku. Podczas niego specjalista powinien sprawdzić ilość przepływów powietrza i sprawność działania całej instalacji. Dodatkowo powinien wyczyścić wymiennik ciepła i odkurzyć rekuperator. Ważna jest także wymiana filtrów i sprawdzenie drożności wyrzutni i czerpni.
· Wymiana filtrów – filtry są kluczowym elementem rekuperacji, ponieważ to przez nie przepływa powietrze. Komponenty te powinny być sprawdzane przynajmniej raz na dwa miesiące. Jeśli są mocno zabrudzone, powinny zostać wymienione.
· Czyszczenie instalacji – powinno zostać przeprowadzone po 8 latach użytkowania rekuperacji. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić inspekcje czystości kanałów, aby potwierdzić, że czyszczenie instalacji jest konieczne.
Jeżeli więc chcesz widzieć, jaki będzie dokładny koszt instalacji rekuperacji, skorzystaj z wiedzy fachowców z Instal-Konsorcjum, którzy oprócz tego, zaoferują Ci rekuperacje z hurtowni instalacyjnych współpracujących z IK.
Rekuperacja De Dietrich – czy się opłaca? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie De Dietrich.
Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:
Oferta rekuperatorów na ik.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska