Produkty

Jaki wpływ na zużycie prądu w budynku ma działanie pompy ciepła?

Dodano 13.01.2023


Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, które do prawidłowego działania wykorzystują odnawialne źródła energii, np. powietrze atmosferyczne. Aby pracowały bez zarzutu, potrzebują zasilania energią elektryczną. Eksperci Saunier Duval wyjaśniają od czego zależy ilość zużytego prądu oraz jak ją obliczyć w kontekście pracy pompy ciepła.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda praca pompy ciepła?
  2. W jaki sposób sprawność pompy ciepła może wpłynąć na rachunki?
  3. Jak może ograniczyć wydatki związane z eksploatacją pompy ciepła?

Osoby, którym zależy na znacznej minimalizacji kosztów ogrzewania oraz ekologicznym gospodarstwie domowym, powinny zainwestować w pompę ciepła. Zużycie energii elektrycznej podczas pracy tego urządzenia jest minimalne i co równie ważne — pompa ciepła podczas pracy nie emituje szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń, co przyczynia się do poprawy ekologii, a tym samym ma wpływ na zdrowie ludzkie. Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i dowiedz się, jakie atuty ma montaż pompy ciepła, jak również, dlaczego jej instalacja przyczynia się do obniżenia rachunków za energię.

Jak wygląda praca pompy ciepła?

Jeśli zastanawiasz się jak działa pompa ciepła, musisz wiedzieć, że urządzenia typu powietrze-woda, takie jak pompa ciepła Saunier Duval GeniaAir pobierają energię z powietrza atmosferycznego, które jest odnawialnym źródłem energii.
Cykle procesów termodynamicznych, jakie zachodzą w zamkniętym obiegu pompy ciepła pozwalają na to, aby energia odebrana z powietrza została dostarczona do wnętrza budynku i wykorzystana do ogrzania pomieszczeń albo przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Dodatkowo, w okresie letnim można odwrócić proces, co oznacza, że ciepło pojawiające się w domu jest odbierane z wewnątrz i przekazywane do powietrza atmosferycznego. Takie rozwiązanie sprawia, że pompę ciepła można wykorzystywać przez cały rok, dzięki czemu utrzymanie komfortu cieplnego w budynku nie jest niczym trudnym zarówno zimą, jak i latem.
Aby proces przemian termodynamicznych z udziałem pompy ciepła był możliwy, potrzebna jest siła napędowa. W obiegu pompy ciepła jest to energia elektryczna, która potrzebna jest do napędzania sprężarki — najważniejszego elementu urządzenia grzewczego. To, czym na tle innych rozwiązań grzewczych wyróżniają się pompy ciepła, jest fakt, że ilość bezpłatnej energii cieplnej pobranej z dolnego źródła jest kilka razy większa, niż ilość energii elektrycznej, która potrzebna jest do wykonania tego procesu.

pompy ciepła Saunier Duval

W jaki sposób sprawność pompy ciepła może wpłynąć na rachunki?

O sprawności pompy ciepła mówi współczynnik COP (coefficient of performance). Jest to relacja pomiędzy pozyskiwaną energią cieplną, która dostarczana jest do budynku a ilością energii elektrycznej, która jest potrzebna do tego procesu.
Chcąc wyznaczyć zużycie prądu, a także sprawność tradycyjnych rozwiązań grzewczych, należy obliczyć stosunek ilości energii cieplnej, jaką uzyskuje się w procesie spalania do nieodnawialnej energii, jaką dostarcza się w postaci paliwa (np. gazu lub oleju opałowego). Warto tutaj podkreślić, że w przypadku tradycyjnych rozwiązań wartość sprawności będzie zawsze mniejsza od jedności, zupełnie inaczej niż w przypadku pomp ciepła, które cieszą się wysoką sprawnością, często nawet powyżej 5,0 (jak np. pompa ciepła Saunier Duval GeniaAir MONO).
Wykorzystanie darmowej i odnawialnej energii zgromadzone w powietrzu atmosferycznym pozwala pompie ciepła uzyskać większą ilość energii cieplnej, przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. To właśnie to rozwiązanie sprawia, że pompy ciepła są wyjątkowym urządzeniem grzewczym.
Ilość ciepła, jaka dostarczona jest do budynku to suma odnawialnej energii, która odebrana jest z powietrza oraz energii elektrycznej, którą pompa ciepła, a dokładniej sprężarka, włożyła w cały proces. Współczynnik COP mówi zatem wprost, ile razy więcej energii uzyska pompa ciepła w procesie ogrzewania niż ilość prądu, jakiej do tego potrzebuje. Im wyższy jest współczynnik COP pompy ciepła, tym niższe jest zużycie energii elektrycznej.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione fakty, wybierając pompę ciepła, trzeba pamiętać o tym, aby wspomniany wyżej parametr w czasie eksploatacji był jak najwyższy. Jego wartość uzależniona jest od różnicy temperatury powietrza atmosferycznego i temperatury zasilania instalacji grzewczej. Im mniejsza jest ta różnica pomiędzy nimi, tym wyższą sprawnością cieszy się pompa ciepła. Jeśli dojdzie do obniżenia temperatury zewnętrznej i podwyższenia temperatury w układzie centralnego ogrzewania, wartość współczynnika COP będzie spadać.
Mając na uwadze zmienne wartości współczynnika COP, producenci podają jego wartość dla określonych wartości temperatury oraz wody grzewczej (np. A2/W35 - powietrze 2°C/woda 35°C). Takie rozwiązanie pozwala porównać efektywność urządzeń oferowanych przez różnych producentów. Dzięki temu inwestor bez problemu będzie mógł policzyć, ile prądu może zużyć pompa ciepła.

pompa ciepła Saunier Duval w ogrodzie

Jak może ograniczyć wydatki związane z eksploatacją pompy ciepła?

Na wysokość temperatury zewnętrznej nie mamy wpływu — to nie ulega żadnej wątpliwości. Eksperci Saunier Duval podpowiadają jednak, że możemy zadbać o to, aby zachować jak najwyższą efektywność pompy ciepła. Wystarczy wybrać systemy niskotemperaturowe, np. ogrzewanie płaszczyznowe oraz sterowanie podłogowe, które automatycznie będzie dopasowywać temperaturę systemu centralnego ogrzewanie do temperatury, jaka panuje na zewnątrz.
Aby utrzymać stałą sprawność techniczną pompy ciepła, warto skorzystać z corocznego przeglądu, który powinien być wykonany przez Autoryzowany Serwis. Pracownik serwisu nie tylko wyczyści parownik, ale także podda kontroli stan techniczny wszystkich elementów układu chłodniczego. Dokona także korekt, które są niezbędne w nastawie regulatora. Dobrze wykonany przegląd pompy ciepła nie tylko powoli na to, aby była ona przygotowana do sezonu grzewczego, ale także zminimalizuje ryzyko pojawienia się usterek oraz pozwoli ograniczyć wydatki związane z jej eksploatacją.

Podsumowanie

Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne i oszczędne. Inwestorzy, którym dodatkowo zależy na instalacji grzewczej pozwalającej chronić środowisko naturalne, która dodatkowo może być bezobsługowa, powinni wybrać właśnie to rozwiązanie. Pompy ciepła Saunier Duval to jedne z urządzeń, nad którymi warto się pochylić, jeśli zdecydujesz się na system grzewczy oparty na rozwiązaniach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Wybierając model dopasowany do swoich potrzeb, skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w hurtowniach instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję zakupową.

Autor: Aneta Wojtczak

jednostki wewnętrzne i zewnętrzne pomp ciepła Saunier Duval

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!