Produkty

Jubileusz 135-lecia Odlewni Zawiercie S.A. - artykuł opublikowany w BIULETYNIE IK Edycja LATO 2021

Dodano 08.11.2021

Odlewnia Zawiercie swoją historię rozpoczęła w 1886 roku. To właśnie wtedy Ernest Erbe na ziemi we wsi Łośnica stworzył niewielką kuźnię, która produkowała narzędzia rolnicze dla mieszkającej w okolicznych wioskach ludności. Fabryka ciągle podążała za szybkim rozwojem i postępem technologicznym, dzięki czemu już w 1985 roku w zakładzie produkcyjnym pojawił się pierwszy piec martenowski. Moment ten był jednym z ważniejszych etapów, który miał ogromny wpływ na podniesienie jakości wytapianego w przedsiębiorstwie metalu. 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaka była historia Odlewni Zawiercie S.A.?

  2. Jak obecnie radzi sobie Odlewnia Zawiercie S.A.?


Odlewnia Zawiercie S.A. - trochę historii

Rozwój rynku metalurgicznego sprawił, że już 6 lat później w zakładzie uruchomiona została odlewnia, która produkowała białe żeliwo ciągliwe. W roku 1901 uruchomiono natomiast produkcję łączników. Prężny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że wkrótce stało się ono krajowym monopolistą w zakresie produkcji wyrobów metalowych. Był to moment, kiedy właściciele zmienili nazwę firmy z „Kuźnia Ernest Erbe” na „Fabryka Łączników i Wyrobów Lano-Kutych Ernest Erbe” w Zawierciu. Produkty wytwarzane w zakładzie były oznaczane znakiem firmowy „EE”, który stał się wyznacznikiem jakości oraz wyróżnikiem tradycji, jaką kierowali się pracownicy.

Burzliwy czas w Odlewni to okres dwóch wojen światowych. W czasie pierwszej prawie całkowicie zrezygnowano z produkcji, zaś II wojna światowa to czas, kiedy Odlewnia miała produkować dla wojsk okupanta. Taka sytuacja wywołała opór ze strony zatrudnionych w zakładzie osób, co przyczyniło się do represji ze strony niemieckiego nadzoru.

Po II wojnie światowej Odlewnią Zawiercie zaczął zarządzać nadzór państwowy, dzięki czemu w kilka tygodni po ustaniu działań wojennych zakład mógł ponownie rozpocząć produkcję. W tym czasie zakład zaczął tworzyć maszyny rolnicze. Z czasem poszerzono asortyment i po raz kolejny zmieniono nazwę zakładu. Tym razem przedsiębiorstwo nazywało się „Odlewnia Żeliwa i Wytwórni Łączników”. Pod ta nazwą funkcjonowało do 1995 roku. Jest to czas, w którym firma zostaje objęta Narodowymi Funduszami Inwestycyjnymi. W 2003 roku firma została dokupiona przez Grupę Kapitałową Gwarant, która była jej właścicielem do 2015 roku. Wówczas Odlewnia została odkupiona przez Supra Investments SA. W 2018 roku przedsiębiorstwo przybrało swoją ostateczną nazwę: “Odlewnia Zawiercie SA”.

EE - Odlewnia Zawiercie SA obecnie

Mamy rok 2021, a to oznacza, że Odlewnia Zawiercie SA świętuje 135 lat istnienia, pamiętając jednocześnie o tradycji w zakresie produkcji żeliwa ciągłego białego, produkcji łączników oraz odlewów. Obecnie właściciele kładą duży nacisk na systematyczną rozbudowę i modernizację zakładu, dzięki czemu mogą pochwalić się nowoczesnym parkiem maszynowym.

Wyróżnikiem tego przedsiębiorstwa są zaawansowane procesy technologiczne i ekologiczne oraz doskonale wykwalifikowana kadra inżyniersko-techniczna. Dzięki nim firma zdobyła uznanie w zakresie jakości produktów, które zawsze spełniają normy — zarówno polskie, jak i międzynarodowe.

Marka „EE” cieszy się ogromną popularnością i zaufaniem wśród zadowolonych Klientów na całym świecie. Produkty Odlewni znane są na wielu kontynentach, m.in.: w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.

Obecnie zakład kładzie duży nacisk na produkcję łączników odlanych z żeliwa ciągliwego białego wykorzystywanych w instalacjach wodnych, gazowych, przeciwpożarowych, przemysłowych, tryskaczowych i centralnym ogrzewaniu. Zakład produkuje także odlewy, które wykonywane są z rozmaitych gatunków żeliw, jakie wykorzystywane są w sektorze armatury przemysłowej, a także kolejnictwa, sektora zbrojeniowego, górniczego, energetyki, transportu, motoryzacji oraz rolnictwa.

Odlewnia Zawiercie SA produkuje także odlewy precyzyjne, do produkcji których wykorzystuje się technologię traconego wosku. Produkty te tworzy się ze staliwa węglowego, wysokostopowego i niskostopowego, a także z metali niezależnych, takich jak np. stopy miedzi.

Jubileusz 135-lecia Odlewni Zawiercie S.A.. Artykuł  z Biuletynu IK edycja Lato 2021.