Klimakonwektor do pompy ciepła — co to takiego?
Dodano 02.02.2023
Klimakonwektor to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, jeśli szuka się do domu lub innego budynku nowego systemu grzewczego. Jest to stosunkowo niewielkie i bezobsługowe urządzenie, które może zastąpić nie tylko tradycyjne grzejniki, ale także zewnętrzną instalację klimatyzacji. Będzie także doskonałym uzupełnieniem pompy ciepła, czyli jednego z najbardziej ekologicznych i nowoczesnych systemów grzewczych. Co to jest klimakonwektor i jak działa? Wyjaśniamy poniżej!
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest klimakonwektor?
- W jaki sposób działa klimakonwektor?
- Jakie funkcje pełni klimakonwektor do pompy ciepła?
Klimakonwektor — co to jest?
Klimakonwektor jest urządzeniem, które odpowiedzialne jest za uzyskanie pożądanej temperatury we wnętrzach. Dodatkowo może wymusić obieg powietrza, w wyniku czego jest ono "wymieniane". Klimakonwektor sprawdza się zarówno podczas ogrzewania, jak i chłodzenia budynku. Zimą spełni się w roli grzejnika, który wyróżnia się podwyższoną efektywnością, a latem — w roli systemu chłodzenia, który wyposażony jest w funkcję osuszania powietrza. Całość umieszczono w jednym urządzeniu przypominającym nieco poziomy grzejnik ścienny, choć warto zwrócić uwagę na to, że w zależności od rodzaju klimakonwektora, będzie różnić się budową i rozmiarem.
Klimakonwektory od lat wykorzystuje się w biurach, salach wykładowych, sklepach, czy różnego rodzaju gabinetach. Ich zalety sprawiają, że coraz chętniej montowane są w prywatnych domach. Jesteś zainteresowany zakupem klimakonwektora? Aby mógł spełnić Twoje potrzeby, musisz poznać rodzaje i charakterystykę tego urządzenia.
Jakie rodzaje klimakonwektorów wyróżnia się na rynku?
Szukając idealnego klimakonwektora, musisz wiedzieć, że pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest miejsce montażu urządzenia. Pod tym względem proponowane na rynku rozwiązania dzieli się na klimakonwektory:
ścienne - mocowane są na ścianie tuż na podłogą albo pod sufitem. Ich instalacja jest najmniej inwazyjna i nie wymaga specjalnego przygotowania miejsca, w którym mają się znaleźć;
podłogowe — montowane są w obudowie, którą osadza się w podłożu i zakrywa się kratką nawiewną. Tego typu rozwiązania wybiera się najczęściej do pomieszczeń, w których dużą rolę odgrywa akustyka;
kasetonowe — to wyjątkowo popularne modele, które chowa się w suficie podwieszanym. Cenione są przede wszystkim za niewielkie rozmiary;
podsufitowe — urządzenia tego typu montuje się pionowo lub poziomo tuż pod sufitem.
W jaki sposób działa klimakonwektor?
Jeśli zastanawiasz się jak działa klimakonwektor, musisz wiedzieć, że zasada działania uzależniona jest od budowy poszczególnych rozwiązań. To ona decyduje o tym, w jaki sposób działa urządzenie. Dlatego zanim wybierzesz ostatecznie, musisz wiedzieć, że wyróżnia się klimakonwektory:
- Wentylatorowe — wyposażone są w wentylator, który dba o prawidłowy obieg powietrza. Powietrze, które zostaje wprowadzone do urządzenia jest ogrzewane albo schłodzone czynnikiem chłodniczym/grzewczym w postaci wody, żeby następnie wprowadzić je ponownie do pomieszczenia. Podczas procesu schładzania urządzenie dodatkowo osusza powietrze.
- Indukcyjne — tego typu urządzenia zasysają powietrze z pomieszczenia i łączą je z powietrzem, które znajduje się w centrali wentylacyjnej. Następnie przygotowana "mieszanka" zostaje przekierowana na wymiennik ciepła, gdzie jest ogrzana albo schłodzona, żeby móc zostać wydmuchaną z powrotem do pomieszczenia.
Warto mieć na uwadze, że klimakonwektory posiadają czujnik temperatury powietrza we wnętrzu. Dzięki niemu możliwe jest bieżące sprawdzenie poziomu ciepła. Jeśli jego poziom jest za niski albo za wysoki w stosunku do zaprogramowanych wartości, klimakonwektor rozpoczyna pracę w jednym z dwóch trybów — grzania lub chłodzenia. W momencie osiągnięcia właściwej temperatury urządzenie się wyłącza albo zmniejsza intensywność swojej pracy, ciągle monitorując poziom temperatury w pomieszczeniu.
Jakie funkcje pełni klimakonwektor do pompy ciepła?
Popularność klimakonwektorów ciągle rośnie. Obecnie chętnie stosuje się je w budynkach mieszkalnych, ponieważ doskonale uzupełniają pracę pompy ciepła, czyli systemu, który jest obecnie najchętniej wybierany do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jeszcze do niedawna, podejmując decyzję, czy wybrać klimakonwektor czy podłogówkę lub inne ogrzewanie płaszczyznowe, większość inwestorów zdecydowałaby się na drugie z rozwiązań. Obecnie jednak lepszą wydajność pracy oferują klimakonwektory, które są w stanie zapewnić optymalne warunki pracy — zarówno grzania, jak i chłodzenia.
Bez względu na to, czy wybierzesz gruntowe, czy powietrzne pompy ciepła, musisz wiedzieć, że ich praca w trybie chłodzenia może okazać się kłopotliwa przy ogrzewaniu płaszczyznowym. Stosując klasyczne grzejniki, można spodziewać się wystąpienia problemu kondensacji pary wodnej w powietrzu (czyli mówiąc prościej — skraplania pary wodnej). Jeśli dojdzie do niej w pomieszczeniach zamkniętych, może pojawić się w nich wilgoć. Znacznie lepiej w tym wypadku sprawdza się instalacja podłogowa, ponieważ powierzchnia wymiany ciepła jest w niej znacznie większa. To z kolei pozwala wykorzystać czynnik chłodniczy o wyższe temperaturze od temperatury rosy. Niestety instalacja podłogowa może znacznie obniżyć możliwości systemu klimatyzacyjnego, co oznacza obniżenie temperatury we wnętrzach zaledwie o kilka stopni.
Biorąc powyższe pod uwagę, można stwierdzić, że klimakonwektor do pompy ciepła będzie w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Jak działa klimakonwektor w tym przypadku? Jego praca pozwala nie tylko skutecznie schłodzić powietrze w pomieszczeniu, ale również samodzielnie odprowadzić skroploną wilgoć, ponieważ urządzenie posiada system odprowadzania skroplin. Takie rozwiązanie sprawia, że instalacja jest bezpieczna dla budynku i skutecznie jak klimatyzator.
Podsumowanie
Szukając najlepszych rozwiązań do swojego domu, warto wybrać nie tylko wysokiej klasy powietrzne lub gruntowe pompy ciepła, ale również osprzęt oraz akcesoria do pomp ciepła. Mamy nadzieję, że nasz artykuł sprawił, iż masz pewność, że klimakonwektor będzie jednym z lepszych rozwiązań. Jeśli jednak masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami z hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy szczegółowo opowiedzą Ci o wybranych rozwiązaniach.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
- Czy do pompy ciepła wymagana jest wymiana grzejników?
- Jakie grzejniki będą pasowały do powietrznej pompy ciepła?
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK: