Produkty

Odkurzacze centralne to już standard

Dodano 17.12.2014

Statystyki mówią, że w Polsce co czwarty nowobudowany dom wyposażony jest w instalacje centralnego odkurzania. Wykonuje się ją z klejonych elementów PVC, które dostępne są w większości hurtowni instalacyjnych. Ponieważ instalację odkurzacza wykonuje się przy okazji montażu innych systemów, coraz częściej jest ona oferowana przez ekipy wykonujące w domu instalacje grzewcze. W takim przypadku jej montaż zajmuje nie więcej niż jeden dzień.

Odkurzacz centralny wykonuje się w dwóch etapach. Na początku w ścianach i wylewkach podłóg instaluje się system rur i kształtek PVC, które łączą jednostkę centralną w garażu z gniazdami ssawnymi zamontowanymi w ścianach pomieszczeń mieszkalnych (najczęściej jedno lub dwa na kondygnację). W drugim etapie, już po zakończeniu prac wykończeniowych, montuje się jednostkę centralną oraz gniazda ssawne.

Ponieważ materiały instalacyjne niezbędne do wykonania systemu odkurzania centralnego są relatywnie tanie, a największy udział w cenie ma usługa montażu, klienci zazwyczaj decydują się na zamontowanie systemu, gdy zostaną do tego namówieni przez instalatora. Nawet niezdecydowanych inwestorów przekonuje argument, że instalacje można wykonać tylko na etapie stanu surowego domu, później będzie to praktycznie niemożliwe.

Doradzając klientom odkurzacz centralny, warto uwzględnić kilka wskazówek, dzięki którym zamontowany system będzie funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Oto one:

Jednostki centralne

Różnią się wielkością zastosowanego silnika oraz metodą filtracji powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz domu. Wszystkie działają podobnie skutecznie, ale w zależności od konstrukcji niektóre wymagają częstszego czyszczenia filtrów. W jednostkach typu Split filtry czyści się najrzadziej i najłatwiej.

Trasa przewodów

W typowym domu do wygodnego użytkowania odkurzacza centralnego zazwyczaj wystarczają dwa gniazda zamontowane na każdej kondygnacji, dzięki czemu instalacja jest zwarta i krótka. Niektórzy myślą, że gniazdko ssawne powinno być w każdym pokoju, lecz jest to mit. Koniecznie namówmy klienta na gniazdko przy kominku oraz automatyczną szufelkę, a najlepiej dwie: jedną w przedsionku, drugą w kuchni.

Czas montażu

O ile instalację należy zamontować jak najwcześniej na etapie budowy domu, o tyle montaż jednostki i obsadzenie gniazd ssawnych powinno odbyć się nie wcześniej niż po zasiedleniu budynku. Dzięki temu nie pozwolimy na zniszczenie odkurzacza przez inne ekipy budowlane.

W Polsce zamontowanych jest już ponad 100 tys. działających instalacji centralnego odkurzania w domach jednorodzinnych. To najlepsza z możliwych rekomendacji dla tego typu rozwiązania.

Trudne pytania...

Klienci często zadają ciekawe pytania, na pozór łatwe w odpowiedzi, np.

Czy system się nie zapcha?

Najczęstsze i uzasadnione pytanie. Odpowiedź: system jest zabezpieczony przed zapchaniem poprzez zastosowanie specjalnych podejść do gniazd, zatrzymujące w gnieździe ssawnym wszystkie elementy, które potencjalnie mogłyby utknąć w instalacji.

Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w ścianach rur będą gromadzić się roztocza i inne mikroorganizmy?

Nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdyż prędkość przepływu powietrza w rurach w prawidłowo zaprojektowanej instalacji przekracza 100 km/h, co oznacza, że siła porywania jest tak duża, iż żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy nie będą w stanie przykleić się do ścian przewodów instalacyjnych. Ponadto, gniazda ssawne są szczelne i stanowią barierę między pomieszczeniami mieszkalnymi a instalacją odkurzacza centralnego.

Artur Furtak

www.santech.com.pl