Produkty

Odnawialne źródła energii - ZIELONA TRANSFORMACJA

Dodano 01.02.2022

OZE, inaczej odnawialne źródła energii to zasoby, których nie da się wyeksploatować. Samodzielnie się odnawiają, dlatego stanowią świetną alternatywę dla źródeł energii nieodnawialnych. Ich użytkowanie pozwala na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i uzyskanie czystej energii, którą dziś wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia.

Jakie są źródła energii odnawialnej?

Głównie do źródeł energii odnawialnej zalicza się:

  • Słońce – inaczej promieniowanie słoneczne o największym potencjale energetycznym. Pozwala ono wytworzyć energię cieplną oraz elektryczną. Pozyskuje się ją dzięki ogniwom fotowoltaicznym lub kolektorom słonecznym. W przypadku ogniw promieniowanie słoneczne przekształca się na energię elektryczną. Z kolei kolektory słoneczne wykorzystują konwersję fototermiczną, aby przetworzyć promieniowane słoneczne na energię cieplną.
  • Wiatr – to źródło w naszym kraju nie zawsze jest opłacalne, ponieważ w Polsce występują różne strefy wietrzności. Zasób ten wykorzystuje się poprzez wiatraki wyposażone w turbiny wiatrowe, gdzie energia kinetyczna zamieniana jest na elektryczną przy wykorzystaniu ruchu obrotowego.
  • Woda – inaczej hydroenergia bardzo często wykorzystywana jako źródło odnawialne. Jej zasoby pobierane są najbardziej z wód śródlądowych o dużym spadzie i wysokim natężeniu przepływu. W Polsce wykorzystuje się ją głównie w elektrowniach wodnych, w których turbiny przetwarzają mechaniczną energię wody na energię elektryczną. Energia wody może być również gromadzona. Na tej zasadzie funkcjonują elektrownie szczytowo-pompowe, które są magazynami energii o stosunkowo wysokiej sprawności.
  • Energię cieplną wnętrza Ziemi zgormadzoną w wodzie oraz skałach. W głównej mierze jest źródłem energii cieplnej, ale zdarza się, że także elektrycznej. Wodę geotermalną można wykorzystać w pośredni lub bezpośredni sposób. Pośrednia metoda polega na oddaniu ciepła chłodnej wodzie znajdującej się w obiegu zamkniętym, a bezpośrednia na doprowadzeniu wody specjalnie przystosowanymi do tego rurami.
  • Biomasa – substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które z czasem ulegną biodegradacji. Odpady te najczęściej pochodzą z przemysłu, rolnictwa lub gospodarstw domowych. W gospodarstwach domowych najczęściej wykorzytsuje się bardzo wygodną i efektywną formę biomasy, jaką jest pellet. Biomasa pozwala uzyskać energię cieplną i elektryczną poprzez jej spalenie, estryfikację, fermentację lub zgazowanie.

Jakie są sposoby na wykorzystanie OZE w domu oraz w przemyśle?

Możliwości wykorzystania OZE w domu lub przemyśle jest naprawdę wiele. W przypadku domu najczęściej wykorzystywana jest fotowoltaika, dzięki której możemy uzyskać energię elektryczną właśnie poprzez promieniowanie słoneczne. To samo tyczy się pompy ciepła wykorzystującej energię cieplną z ziemi, powietrza i wody i to aż w 75%. Pozostała część energii może być dostarczana właśnie przez fotowoltaikę.

Budując nowoczesny, bardzo dobrze ocieplony dom, należy zadbać również o jego prawidłową wentylację. Warto więc pokusić się o wykorzystanie rekuperacji pozwalającej na odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego z budynku. Wiele osób stawiając energooszczędny dom decyduje się na zamontowanie tych trzech urządzeń – fotowoltaiki, pompy ciepła i rekuperatora, ponieważ jest to jedno z najbardziej ekologicznych i opłacalnych rozwiązań.

 

W przemyśle coraz częściej widzi się zakłady produkcyjne lub biurowce zasilane prądem z paneli słonecznych lub elektrowni wiatrowej. Dobrym przykładem jest IKEA, która w Polsce posiada aż 80 własnych turbin wiatrowych. Największy franczyzobiorca IKEA – Grupa Ingka przez ostatnich 10 lat wydała prawie 2,5 mld euro na energię odnawialną lądową, morską wiatrową i panele fotowoltaiczne. Od 2020 roku firma Wedel korzysta z energii pochodzącej z farm wiatrowych w 100%. Kolejną firmą, którą warto wymienić jest Unilever zasilający swoje fabryki również energią z OZE.

 

Korzyści płynące z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii

Korzyści z OZE można wyliczać bez liku. Poniżej znajdują się te najważniejsze:

  • Właściwie nieskończona i darmowa energia pochodząca ze skał, wody, ziemi, słońca czy wiatru.
  • Pozwala zmniejszyć rachunki za wodę lub prąd.
  • W przypadku fotowoltaiki zgromadzoną nadwyżkę energii można sprzedawać.
  • Brak zależności od cen rynkowych wody lub prądu.
  • Duża wydajność, jeśli porównamy OZE np. z paliwami tradycyjnymi.
  • Stanowią ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie wydzielają do środowiska żadnych szkodliwych substancji, poprawiając klimat.
  • Dbają o zdrowie i dobre samopoczucie domowników, jak i o środowisko naturalne.
  • Dają możliwość połączenia trzech urządzeń np. fotowoltaiki, pompy ciepła i rekuperacji, które są dla siebie praktycznie samowystarczalne.
  • Stosowanie OZE jest o wiele bezpieczniejsze niż wiele innych źródeł np. ciepła.
  • Wiele urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii pracuje samodzielnie przez całą dobę, dzięki czemu domownicy mogą zaoszczędzić swój czas na zarządzanie ich pracą.
  • Dają niezależność od państwowych lub komercyjnych firm.
  • Urządzenia korzystające z OZE nie wymagają częstej konserwacji.
  • Wszelkie instalacje OZE dopasowane są do norm unijnych, które dotyczą ochrony środowiska.
  • Instalacje OZE przeważnie posiadają długoletnią gwarancję.

 

 

Przeczytaj także: 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!