Produkty

Ogranicz zjawisko przegrzewania się budynków oraz zaoszczędź na energii

Firma Danfoss oferuje swoim klientom rozwiązania pozwalające na brak zjawiska przegrzewania się budynków oraz na zaoszczędzenie energii cieplnej. Wszystko, dzięki efektywnym rozwiązaniom dla pionów klatkowych i łazienkowych. Oferowane akcesoria gwarantują optymalizację kosztów oraz zwiększają komfort życia. Sprawdź, co zrobić, aby uzyskać dodatkowe oszczędności w budynku.

 

Z artykułu dowiesz się:


 1. jak zagwarantować sobie optymalizację kosztów w budynkach z pionami świecowymi i klatkowymi
 2. z jakimi typowymi problemami grzewczymi, mierzą się budynki wielorodzinne
 3. jakie rozwiązanie będzie najlepsze, aby zoptymalizować zużycie energii w pionach klatkowych i łazienkowych

Jak zagwarantować sobie optymalizację kosztów w budynkach z pionami świecowymi i klatkowymi?

Aby mieć pewność optymalizacji kosztów w budynkach z pionami klatkowymi i świecowymi, warto zastosować rozwiązanie AB-QT, gwarantujące:

 • brak zjawiska przegrzewania się,
 • lepszą dystrybucję ciepła,
 • mniejsze wydatki na serwis,
 • automatyczne dostosowanie wielkości przepływu do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. 

 

Wiele osób na co dzień, zwłaszcza w okresie zimowym, obsługuje głowice termostatyczne i zawory, ponieważ dzięki nim są w stanie regulować temperaturę w otoczenia oraz na ewentualne zużycie energii cieplnej. Jednak w takich częściach budynków jak klatki schodowe czy inne części ogólnodostępne, nie znajdziemy żadnych zaworów i głowic. Taka sytuacja oznacza tylko jedno – wzrost rachunków za ogrzewanie i możliwe przegrzewanie się budynku. 

Podobna sytuacja może dotyczyć pionów świecowych nieregulowanych, które mogą być spotykane na klatkach schodowych, ale jednak częściej dotyczą przestrzeni łazienkowych. Piony świecowe z założenia nie są wyposażone w elementy regulacyjne, co również może skutkować przegrzaniem się, a co za tym idzie, zwiększeniem energii cieplnej i wzrostem rachunków. 

Aby temu zapobiec, warto wyposażyć się w rozwiązanie AB-QT, które skutecznie chroni przed przegrzewaniem się budynków, a rachunki za ogrzewanie zostaną zmniejszone, ponieważ do instalacji będzie dostarczana tylko niezbędna ilość energii. 

 

Z jakimi typowymi problemami grzewczymi, mierzą się budynki wielorodzinne?

 

Z pewnością problemem jest efektywne ogrzewanie klatek schodowych, gdzie przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań, nie da się kontrolować przepływu energii, ponieważ nie ma tu armatury regulującej. Drzwi są często otwierane i zamykane, a im na wyższe piętra wchodzimy, tym odczuwamy bardziej odczuwalny jest wzrost temperatury.

Innym problemem w budynkach wielorodzinnych jest częściowe obciążenie instalacji, co ma wpływ na zmniejszony przepływ medium i wzrost ciśnienia w instalacji. Tam, gdzie instalacje wyposażone są w głowice i zawory, można się zabezpieczyć, wyposażając się w automatyczne regulatory różnicy ciśnienia. Jednak tam, gdzie instalacja nie jest wyposażona w głowice i zawory, trzeba zastosować inne rozwiązanie, które skutecznie zabezpieczy budynek przed przegrzewaniem się. Tego typu piony przeważnie wyposażone są w zabezpieczenie by-pass, jednak ich zastosowanie wiąże się z marnotrawieniem energii, a w konsekwencji wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

 

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze, aby zoptymalizować zużycie energii w pionach klatkowych i łazienkowych?

Aby na bieżąco optymalizować przepływ energii w pionach łazienkowych i klatkowych, warto zastosować innowacyjne połączenie termostatycznego siłownika o bezpośrednim działaniu QT z automatycznym zaworem równoważącym AB-QM. Po zainstalowaniu tego rozwiązania uzyskujemy odpowiedni przepływ energii w każdym pionie. Do dodatkowych zalet AB-QT można zaliczyć:

 • szybki i łatwy montaż,
 • dokładne wykonanie żądanej nastawy,
 • szybka możliwość skorzystania z funkcji automatycznego dostosowania wartości przepływu w pionie,
 • oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. 

 

 

https://ik.pl/baza-wiedzy/porady/nowy-uklad-mieszania-grundfos-mixit-kompaktowy-system-all-in-one-artykul-opublikowany-w-biuletynie-ik-edycja-jesien-2021

Promocje na sezon grzewczy 2021 HIT – konfigurator doboru zestawów hydraulicznych dostępny dla każdego!

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorow na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska