Produkty

Ogrzewanie podłogowe QIK – Kompleksowy system w ofercie Instal-Konsorcjum — artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja WIOSNA-LATO 2022 (nr 115)

Dodano 18.07.2022

Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet, których nie da się odnaleźć w tradycyjnych systemach grzewczych. Wspomniane rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, ale także zagwarantować użytkownikom wysoki komfort cieplny. Co więcej, wpływa pozytywnie na estetykę ogrzewanych pomieszczeń. Jest to doskonały sposób na ogrzanie zimnych stóp oraz poprawę higieny powietrza w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe dodatkowo pozwala uniknąć stosowania przewymiarowanych grzejników, jeśli jako źródło ciepła wykorzysta się pompy ciepła albo kocioł kondensacyjny. 

Andrzej Zielonka | www.qik.pl | www.ik.pl/qik 

  


Z artykułu dowiesz się: 

  1. Jakie elementy systemu ogrzewania płaszczyznowego QIK® dostępne są na rynku? 
  2. Jakie elementy uzupełniają ofertę systemu ogrzewania  podłogowego marki QIK? 
  3. Jakie materiały i narzędzia montażowe marki QIK dostępne są na rynku? 

 

Jakie elementy systemu ogrzewania płaszczyznowego QIK® dostępne są na rynku? 

Rury QIK do ogrzewania podłogowego 

System ogrzewania podłogowego marki QIK został oparty na dwóch rodzajach rur wielowarstwowych: 

  • PE-RT II/AL/PE-RT II — jest to biała rura wielowarstwowa QIK, której rozmiar wynosi 16x2 mm. Wspomniany produkt występuje w kręgach 100, 200 oraz 600 metrów bieżących. Prezentowane rozwiązanie wyróżnia się wysoką jakością. Rury produkowane są w Niemczech. Każda rura zbudowana jest z 5 warstw. Warstwę wewnętrzną i zewnętrzną wykonano z polietylenu PE-RT II generacji, który charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na wysokie temperatury. Środkowa warstwa to aluminium spawane na zakładkę laserowo lub ultradźwiękowo. Warto mieć na uwadze, że zastosowaną do produkcji technikę ochroniono patentem. Każda warstwa jest łączona z następną wysokiej jakości klejem; 
  • PE-RT II/EVOH/PE-RT II — jest to pomarańczowa rura QIK, którą wyposażono w rurę antydyfuzyjną EVOH. W ofercie dostępne są 3 rozmiary rur: 16x2, 17x2 oraz 20x2 mm, które występują w kręgach o długości 200, 240 oraz 500 lub 600 metrów bieżących. Rura QIK EVOH jest niezwykle estetyczna. Wykorzystuje się ja głównie do układania pętli ogrzewania podłogowego, gdzie rozstaw rur wynosi nawet 10 cm i nie pojawiają się załamania. 

Jedną z najważniejszych zalet prezentowanych powyżej rur, jest ich długowieczność. Jeśli będą eksploatowane zgodnie z parametrami, mogą wytrzymać minimum 50 lat. Producent daje na rury aż 10 lat gwarancji, które liczy się od momentu udokumentowanej próby szczelności. 

Nowa płyta systemowa QIK wykorzystywana do zabudowy mokrej 

Marka QIK wprowadziła do swojej oferty nowy typ płyty systemowej. Mowa tutaj o płycie grzybkowej, której budowa została oparta na płycie polistyrenowej z wypustkami. Płyta została zaprojektowana optymalnie, aby pasowała do rur QIK: zarówno do rury QIK PE-RTII/Al/PE-RTII z wkładką aluminiową, jak i rury QIK PE-RTII/ EVOH/PE-RTII z barierą antydyfuzyjną. 

Prezentowana płyta systemowa ma wymiary 1450 x 850 mm, dzięki czemu można bez problemu i wygodnie przetransportować ją na paletach przemysłowych. Jej wielkość nie jest także bez znaczenia, jeśli chodzi o montaż. Ten jest niezwykle łatwy i szybki. 

Proste połączenie na zakładkę pojedynczych mat sprawia, że powstaje monolityczna powierzchnia, na której bez problemu można ułożyć rury QIK. Wypustki, które znajdują się w płytach pozwalają na równomierne rozłożenie rur i dodatkowo zmniejszają ilość wymaganej wylewki betonowej, która jest podkładem oraz przewodnikiem ciepła. Poszczególne płyty łączy się za pomocą wyprofilowanych krawędzi. Warto mieć na uwadze, że każdy element posiada na swojej powierzchni podziałkę metryczną, dzięki czemu podczas ich cięcia i montażu nie potrzebne są dodatkowe narzędzia. 

Specjalne wypustki, które posiadają płyty sprawiają, że ich układanie jest proste i co ważne,  nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi i elementów łączących typu taker i spinki. Jak zatem widać — z montażem może poradzić sobie jedna osoba. Płyty systemowe polistyrenowe QIK zaprojektowano w sposób, aby rurociąg potrzebny do ułożenia ogrzewania podłogowego znajdował się kilka milimetrów ponad podłożem. 

Po równomiernym rozprowadzaniu rur zalewa się je wylewką betonową lub anhydrytową. Charakterystyczne dla tego typu rozwiązań jest specjalne żebrowanie mat, które pozwala na oblanie całej powierzchni instalacji. Dzięki powyższym działaniom powstaje wysokowydajna płyta grzejna, która pozwala zintensyfikować przewodzenie ciepła.

 

 

QIK Alu Standard — sucha zabudowa 

Decydując się na płytę o suchej zabudowie QIK Alu Standard można stworzyć system ogrzewania podłogowego QIK bez konieczności tworzenia wylewki betonowej. Podstawą całości są płyty systemowe, które wykonuje się metodą wtrysku ze styropianu, którego klasa twardości wynosi EPS 300 oraz nowością, która posiada najwyższą klasę twardości EPS 400. Płyty są pokryte folią aluminiową, której zadaniem jest bycie radiatorem. Zapewnia ona równomierne rozprowadzenie ciepła od położonej rury QIK do powierzchni płyty. 

Prezentowane tutaj płyty QIK Alu Standard cechuje uniwersalny wzór wytłoczeń, który odpowiada rurom QIK: 

  • PE-RT II/EVOH/PE-RT II 16x2 lub 17x2; 
  • PE-RT II/AL/PE-RT II 16x2. 

Przedstawione powyżej rozwiązania umożliwiają wygodne poprowadzenie pętli znajdujących się w ogrzewaniu podłogowym. Warto również mieć na uwadze, że system ogrzewania podłogowego oparty na suchej zabudowie QIK Alu Standard wyróżnia się bardzo małą wysokością zabudowy (20 mm dla EPS 400 oraz 25 mm dla EPS 300), jak również bardzo niską jednostkową masą własną, która nie przekracza 2 kg/m². Ogrzewanie podłogowe, które wykonane zostanie w suchej zabudowie, jest gotowe do działania zaraz po zakończeniu montażu oraz wykonaniu testu szczelności. Przeprowadza się go według wytycznych Systemu Instalacyjnego QIK oraz wykończeniu podłogi. 

Zastosowanie: 

Wspomniane rozwiązanie doskonale sprawdza się w budynkach drewnianych, szkieletowych oraz obiektach remontowanych, w których na poziomie projektu architektonicznego nie zaplanowano ogrzewania podłogowego, a także nie pozostawiono wymaganej wysokości. Takie rozwiązanie sprawdzi się również na poddaszach oraz wszędzie tam, gdzie nośność stropów nie jest wystarczająca, aby wylać tradycyjną wylewkę betonową. Suchą zabudowę QIK Alu Standard można wykorzystać również w kamienicach, w których występują drewniane stropy, a także w wielu innych przypadkach, w jakich warunki techniczne nie pozwalają na wykonanie tradycyjnego ogrzewania podłogowego.

Taśma brzegowa 

Taśmy brzegowe QIK to część, którą wyposażono od strony wewnętrznej w pasek kleju o szerokości około 3 cm. Element ten osłonięto warstwą papieru silikonowego. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie łatwiejszy jest montaż taśmy brzegowej, kiedy instalowane są płyty grzejne. Marka QIK oferuje taśmy brzegowe, których długość wynosi 25 lub 50 metrów bieżących. Produkty dostępne są w kolorze szarym lub żółtym (tradycyjnym). 

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego 

Oferta QIK obejmuje także rozdzielacze do ogrzewania podłogowego, które wykonane zostały z mosiądzu oraz stali nierdzewnej. Każdy dostępny w ofercie rozdzielacz został uzbrojony w zawory termostatyczne, przepływomierze, nyple, a także sekcje odpowietrzająco-spustowe. Tego typu wyposażenie pozwala na rozprowadzenie od 2 do nawet 16 pętli ogrzewania podłogowego na jednym rozdzielaczu. Rozstaw oferowanych podejść należy do standardowych i wynosi 50 mm. Wszystkie typy rozwiązań są montowane i dostarczane w zabezpieczonych opakowaniach kartonowych. 

 

Jakie elementy uzupełniają ofertę systemu ogrzewania  podłogowego marki QIK? 

Do oferty uzupełniającej systemów podłogowych QIK należą: 

  • grupy pompowo-mieszające, które są faktycznie okablowane i pozwalają na regulację temperatury ogrzewania podłogowego. Wykorzystuje się je w instalacjach o powierzchni max. 125 m²; 
  • szafki podtynkowe i natynkowe, które wykonano z blachy ocynkowanej elektrolitycznie, które malowane są gładkim lakierem proszkowym w odcieniu bieli. Tylną ściankę wyposażono w szyny oraz śruby pozwalające na zamontowanie rozdzielacza; 
  • ograniczniki temperatury na powrocie typu RTL — które są najprostszym sposobem ograniczenia temperatury podłogi o powierzchni do 15 m². Ograniczniki montuje się na powrocie pętli grzewczej; 
  • siłowniki — są to napędy termiczne zaworów rozdzielacza; 
  • regulacja: automatyka przewodowa oraz bezprzewodowa (m.in. mowa tutaj o modułach rozdzielacza obwodów grzejnych oraz termostatach pokojowych). 

 

Jakie materiały i narzędzia montażowe marki QIK dostępne są na rynku? 

W ofercie QIK można także odnaleźć następujące materiały i narzędzia montażowe: 

  • kalibratory, 
  • klipsy, 
  • sprężyny wewnętrzne i zewnętrzne; 
  • nożyce do cięcia rur, 
  • takery, 
  • innowacyjne rozwijaki do rury QIK. 

Warto mieć na uwadze, że rozwijak QIK Basic doskonale nadaje się do rozwijania nawet 600-metrowych kręgów białej rury QIK. Jest on składany, dzięki czemu nie ma problemu z jego transportem z jednego miejsca na drugie. 

Zalety: 

Do najważniejszych zalet należy stosunkowo niewielki ciężar — jedynie 13,75 kg, solidne łożysko kulkowe oraz długotrwała praca. Na uwagę zasługuje także regulacja wysokości stopek oraz możliwość osadzenia ich na przegubach, która pozwala ustabilizować pozycję na nierównym podłożu. Rozwijak QIK Standard z ramieniem to rozbudowana i wzmocniona wersja rozwijaka Basic, która wyposażona jest w teflonowe ucho, znajdujące   się w osi rozwijaka. To właśnie przez nie przechodzi rura podczas układania pętli grzewczej. Rozwijak jest narzędziem idealnym, jeśli chce się układać pętle ogrzewania podłogowego wykonane z pomarańczowej rury QIK.

 


 

Artykuł przygotowany na podstawie tekstu autorstwa Andrzeja Zielonki | www.qik.pl | www.ik.pl/qik 

  

Autor: Aneta Wojtczak