Produkty

Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła - dlaczego jest popularne?

Dodano 11.01.2023


Osoby mające do dyspozycji dużą działkę mają większe możliwości wyboru pompy ciepła. Mogą bowiem decydować, czy nabyć gruntową pompę ciepła, czy powietrzną. Dodatkowo dostęp do zbiornika wodnego pozwala im zastanowić się nad wodną pompą ciepła. Niestety duże działki z takimi możliwościami są obecnie w sferze marzeń, ponieważ w większości przypadków dostępne miejsce pozwala jedynie wybudować dom i stworzyć niewielką przestrzeń do wypoczynku. Również osoby, które modernizują już zamieszkałe budynki i istniejącą w nich instalację grzewczą, muszą liczyć się z tym, że najwygodniejszym dla nich rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda ogólna zasada działania powietrznej pompy ciepła?
  2. Jakie rodzaje powietrznych pomp ciepła dostępne są na rynku?
  3. Jakie korzyści płyną z zainstalowania powietrznej pompy ciepła?

Jak wygląda ogólna zasada działania powietrznej pompy ciepła?

Decydując się na pompę ciepła powietrze-woda, należy poznać zasadę jej pracy. Wentylator znajdujący się w jednostce zewnętrznej pozwala na przepływ pozyskanego powietrza przez wymiennik. Następnie pozyskane z niego ciepło odbiera parujący czynnik chłodniczy. Co dzieje się z nim dalej? Zależy to od typu pompy ciepła. Chcąc pokazać Wam, jak dokładnie pracuje to urządzenie, poniżej przedstawimy rodzaje powietrznych pomp ciepła, które są dostępne na rynku i które oferuje także marka Saunier Duval.

pompa ciepła Saunier Duval w garażu

Jakie rodzaje powietrznych pomp ciepła dostępne są na rynku?

Pierwszym z typów powietrznych pomp ciepła jest urządzenie typu MONOBLOK, w którym czynnik skrapla się w jednostce zewnętrznej, a następnie przekazuje pozyskane ciepło do glikolu lub wody. Czynnik jest tłoczony do modułu hydraulicznego znajdującego się w domu, gdzie rozprowadzany jest po całej instalacji. W przypadku tego rozwiązania cały układ chłodniczy zamknięto w jednostce zewnętrznej, co oznacza, że należy zabezpieczyć połączenie jednostki zewnętrznej z budynkiem przez zamarznięciem, do którego może dojść, kiedy pompa nie pracuje. Doskonałym rozwiązaniem będzie napełnienie całej instalacji glikolem lub zastosowanie wewnątrz budynku wymiennika glikol-woda. W związku z tym, że cały czynnik chłodniczy znajduje się na zewnątrz, w pompach powietrznych monoblok bez obaw można stosować propan jako czynnik chłodniczy.
Wybierając powietrzne pompy ciepła monoblok Saunier Duval, możesz zdecydować się na ich flagowy produkt — pompę GeniaAir Mono, która wyróżnia się wysokim współczynnikiem COP, sięgającym nawet 5,4.
Kolejnym modelem powietrznych pomp ciepła dostępnych na rynku, jest pompa ciepła typu SPLIT. Od poprzedniczki różni się tym, że jednostka zewnętrzna połączona jest z modułem hydraulicznym zamontowanym wewnątrz budynku za pomocą przewodów, które zawierają czynnik chłodniczy. Dzięki temu nie grozi jej zamarznięcie, nawet jeśli za oknem panują ujemne temperatury.
Marka Saunier Duval także oferuje powietrzne pompy ciepła typu SPLIT, które cieszą się uznaniem użytkowników i instalatorów. Decydując się na pompę GeniaAir SPLIT inwestor może liczyć na cichą pracę urządzenia — zaledwie 32 dB(A), szybki montaż w jeden dzień oraz wysoki współczynnik COP, który może wynosić nawet 5,0.
Dla domów, które wybudowano na naprawdę niewielkiej działce, na której nawet najmniejsza jednostka zewnętrzna pompy ciepła się nie zmieści, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Wewnętrzne powietrzne pompy ciepła wyróżniają się tym, że całość urządzenia — zarówno moduł hydrauliczny, jak i wentylator z wymiennikiem montowane są pod wspólną obudową w budynku. Jedynym śladem na zewnątrz jest czerpnia i wyrzutnia powietrza, które montuje się na ścianie budynku. Tego typu urządzenia mogą mieć wbudowany zasobnik c.w.u. oraz rekuperator, co sprawia, że stają się kombajnem pozwalającym zaspokoić kompleksowo potrzeby domowników względem ogrzania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

pompa ciepła Saunier Duval na tarasie

Jakie korzyści płyną z zainstalowania powietrznej pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to dobry wybór. Ich instalacja niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą jest brak konieczności budowania dodatkowej kotłowni, ponieważ urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Powietrzna pompa ciepła zbudowana jest z niewielkiej jednostki zewnętrznej, która zajmuje trochę więcej miejsca niż klimatyzator oraz jednostki wewnętrznej, czyli modułu hydraulicznego, który wiesza się na ścianie albo modułu, który zawiera wbudowany zasobnik c.w.u.
Kolejnym atutem powietrznej pompy ciepła jest prosty i szybki montaż, który może zająć zaledwie jeden dzień. Instalator montuje jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, łącząc je przewodami chłodniczymi lub glikolowymi. Instalując urządzenie nie trzeba wykonywać skomplikowanego dolnego źródła, jak np. wtedy, gdy wybiera się gruntowe pompy ciepła (w tym wypadku konieczne jest wykonanie odwiertu lub wykopu przez dużą część działki, gdzie układa się elastyczne rury z solanką).
Powietrzna pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie do modernizowanych budynków, w których prace instalacyjne ograniczą się jedynie do usunięcia starej kotłowni i zamontowania modułu hydraulicznego i zasobnika ciepłej wody użytkowej. Czasami montuje się także bufor. Resztę prac (montaż jednostki zewnętrznej i połączenie chłodnicze lub glikolowe) wykonuje się poza domem.
Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest niewielki koszt powietrznej pompy ciepła, na który składa się jedynie zakup urządzenia i usługa montażu, choć ta czasami jest wliczona w cenę pompy. Nie trzeba w tym wypadku ponosić kosztów związanych z wykonaniem dolnego źródła, jak to się dzieje w przypadku gruntowych pomp ciepła.

pompa ciepła w ogrodzie

Podsumowanie

Jak widać powyżej, powietrzna pompa ciepła jest korzystnym cenowo i prostym w instalacji urządzeniem grzewczym, które dodatkowo zapewnia użytkownikowi spore oszczędności oraz możliwość ochrony środowiska naturalnego. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. Prawdopodobnie są to najważniejsze powody, dla których wielu użytkowników wybiera właśnie to rozwiązanie.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o pompach ciepła Saunier Duval, które do pracy wykorzystują odnawialne źródła energii, skontaktuj się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy opowiedzą o poszczególnych modelach i pomogą wybrać pompę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Autor: Aneta Wojtczak

pompa ciepła Saunier Duval przed domem

 

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!