Produkty

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny - co wybrać?

Dodano 29.05.2022

Projektując dom i inne budynki użyteczności publicznej, wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze do jego ogrzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej — pompa ciepła czy piec elektryczny. Warto mieć na uwadze, że oba urządzenia do prawidłowego działania potrzebują energii elektrycznej. Które rozwiązanie będzie zatem bardziej ekonomiczne i pozwoli nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania do minimum, ale także cieszyć się ciepłem przez wiele lat? Specjalnie dla Was porównamy oba rozwiązania. 
 

Z artykułu dowiesz się: 

  1. Jaką ilość prądu zużywa pompa ciepła, a jaką kocioł elektryczny? 
  2. Jak kształtują się koszty montażu i użytkowania obu rozwiązań? 
  3. Jaki wpływ na ekologię ma pompa ciepła, a jaki piec elektryczny? 
  4. Które funkcje dają przewagę pompie ciepła, a które kotłowi elektrycznemu? 

Pompa ciepła umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym 

Jaką ilość prądu zużywa pompa ciepła, a jaką kocioł elektryczny? 

Pompy ciepła to urządzenia, które do wytworzenia ciepła potrzebują energii zgromadzonej w gruncie, powietrzu lub wodach gruntowych. Aby jednak było to możliwe (konieczny jest przepływ ciepła ze strefy o niżej temperaturze — dolnego źródła do górnej części — tzw. górnego źródła, gdzie jest ona wyższa), potrzebna jest energia elektryczna, zasilająca urządzenie, w szczególności napęd sprężarki. Element ten potrzebuje niewiele prądu, by móc pracować prawidłowo. Wybierając pompę ciepła, warto zwrócić uwagę na współczynnik COP, który świadczy o efektywności rozwiązania. Im jest wyższy, tym pompa ciepła jest wydajniejsza. Oznacza to, że np. kiedy COP wynosi 5, pompa ciepła wytwarza 5 kW ciepła, pobierając jedynie 1 kW prądu. 

Decydując się na kotły elektryczne, właściciel budynku musi liczyć się z tym, że 100% wytworzonego ciepła będzie pochodną prądu z sieci. Dobrej klasy kotły elektryczne osiągają sprawność sięgającą ~ 100%. Oznacza to, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej, piec jest w stanie wygenerować max. 1 kWh ciepła. 

kocioł Vaillant 

Jak kształtują się koszty montażu i użytkowania obu rozwiązań? 

Zastanawiając się, które urządzenie będzie lepsze — piec elektryczny czy pompa ciepła, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszty eksploatacyjne, ale także inwestycyjne. 

Pompy ciepła cechują stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne, ale niskie eksploatacyjne. Decydując się na ogrzewanie elektryczne, warto wziąć pod uwagę, że choć urządzenie będzie tańsze, koszty eksploatacyjne będą wysokie. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w okresie grzewczym, w którym rachunki za prąd mogą wynieść nawet kilkaset złotych. 

Jeśli porównać sprawność obu urządzeń — koszty eksploatacyjne kotła elektrycznego będą średnio o 4 razy wyższe niż w przypadku pompy ciepła. 

Przyglądając się kosztom omawianych rozwiązań, nie bez znaczenia jest także żywotność pompy ciepła, która może wynosić nawet 25 lat. Jeżeli dodatkowo użytkownik skorzysta z oferowanych przez rząd programów wsparcia (Mój Prąd 5.0, Czyste Powietrze, Ulga Termomodernizacyjna itp.), inwestycja, choć spora, zwróci się w ciągu kilku lat. Po tym czasie można liczyć na minimum kosztów związanych korzystaniem z pompy ciepła. 

pompa ciepła Saunier Duval 

Jaki wpływ na ekologię ma pompa ciepła, a jaki piec elektryczny? 

Kocioł elektryczny czy pompa ciepła — chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto wziąć pod uwagę nie tylko wspomniane wyżej koszty, ale także aspekt ochrony środowiska. Wybierając pompę ciepła, która dodatkowo połączona jest z fotowoltaiką, można stworzyć najbardziej ekologiczny sposób na pozyskanie ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. Oba rozwiązania wykorzystują odnawialne źródła energii, dzięki czemu można mówić o znikomej emisji szkodliwych substancji (lub jej całkowitym braku) do środowiska naturalnego. System ten jest zatem idealny, ponieważ uchroni już zanieczyszczone powietrze w Polsce przed dalszą degradacją. Rozwiązanie z powodzeniem można zastosować zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. 

Kocioł elektryczny, jeśli będzie zasilany w 100% energią elektryczną pochodzącą z OZE, także będzie ekologiczny. W praktyce jednak pobór mocy tego urządzenia jest tak duży, że tradycyjna, przydomowa instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie w pełni pokryć jego zapotrzebowania na prąd. Dlatego też część energii pochodzi z krajowych elektrowni, które są zasilane węglem (emitującym dużą ilość zanieczyszczeń do środowiska). 

pompa ciepła umieszczona przed budynkiem 

Które funkcje dają przewagę pompie ciepła, a które kotłowi elektrycznemu? 

Pompy ciepła są urządzeniami multifunkcyjnymi. Oznacza to, że dobrze dobrane rozwiązanie będzie w stanie ogrzać pomieszczenia, przygotować ciepłą wodę użytkową oraz schłodzić wnętrza, kiedy na zewnątrz panują upały. 

Odpowiednio dobrana pompa ciepła to gwarancja wysokiej efektywności całego systemu grzewczego. Warto mieć na uwadze, że większością modeli można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki tej możliwości użytkownik może sterować systemem ogrzewania. Rozwiązanie to może znacznie podnieść komfort użytkowania pompy ciepła. Istotne jest także to, że mobilny dostęp do urządzenia pozwala szybko wykryć pojawiające się błędy i ewentualne usterki. 

Kocioł elektryczny przede wszystkim ogrzewa pomieszczenia. Jeśli chcesz, aby dodatkowo przygotowywał ciepłą wodę użytkową, pomyśl o montażu dwufunkcyjnego pieca, który wyposażony jest w zasobnik na c.w.u. W odróżnieniu od pompy ciepła kocioł elektryczny nie jest w stanie chłodzić pomieszczeń. Co więcej, piec jest prostym urządzeniem, którego sterownik znajduje się w domu. Choć na rynku można spotkać modele posiadające możliwość sterowania z poziomu aplikacji, jest ich naprawdę niewiele.  

Jeżeli zatem chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie — pompa ciepła czy kocioł elektryczny, pod względem funkcjonalności wygrywa pompa ciepła (doskonałym rozwiązaniem może być w tym wypadku pompę ciepła powietrze-woda do c.o. i c.w.u. Viteco HP 7). 

Podsumowanie 

A zatem — kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego domu, zachęcamy do kontaktu z naszymi fachowcami. Każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum zatrudnia specjalistów, którzy pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. 

pompa ciepła umieszczona w garażu 

Przeczytaj także: 

 
 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

 
 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!