Produkty

Pompy ciepła w nowoczesnym budownictwie - czy deweloperzy stawiają na to rozwiązanie?

Dodano 12.04.2023

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród nowych inwestorów. Mają stanowić ekologiczną i ekonomiczną odpowiedź na ciągle wzrastające koszty ogrzewania domu i wody. Urządzenia wykorzystują ciepło zmagazynowane w powietrzu, gruncie oraz wodzie, tworząc nowoczesny system grzewczy, którego działanie można porównać do odwróconego mechanizmu pracy lodówki. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy pompa ciepła sprawdza się w nowym budownictwie.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działają pompy ciepła?
  2. Czy pompy ciepła sprawdzają się w nowym budownictwie?
  3. Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła w nowym mieszkaniu?
  4. Czy warto zainstalować gruntową pompę ciepła w nowym domu?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia służące do ogrzewania i chłodzenia mieszkań oraz podgrzewania wody użytkowej. Wykorzystują w tym celu energię zgromadzoną w otoczeniu. W zależności od wybranego modelu pobierają ciepło z gruntu, powietrza lub wody. Każda pompa składa się z kilku podstawowych elementów, wśród których możemy wymienić sprężarkę, skraplacz, parownik oraz zawór rozprężny.

W pierwszej kolejności roztwór glikolu absorbuje ciepło z otoczenia. Wyjątek stanowią powietrzne pompy ciepła, w których powietrze jest zasysane bezpośrednio do obiegu przy pomocy wentylatorów. Następnie ciepło trafia do parownika, gdzie powoduje odparowanie czynnika chłodniczego. Powstała w ten sposób para pobierana jest kolejno przez sprężarkę, gdzie następuje podniesienie jej temperatury. Pod wpływem wysokiego ciśnienia w skraplaczu oddaje swoje ciepło. Skroplony czynnik ostatecznie zmienia swój stan skupienia na ciekły w zaworze rozprężonym. Energia cieplna rozprowadzana jest po instalacji przy pomocy wody, która najczęściej pełni rolę czynnika grzewczego.

Czy pompy ciepła sprawdzają się w nowym budownictwie?

Nowoczesne pompy ciepła coraz częściej zastępują tradycyjne kotły opałowe. Szacuje się, iż są montowane nawet, w co 7 nowopowstającym domu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym spełniają obowiązujące Warunki Techniczne (WT 2017 i WT 2021). Stanowią przy tym wyjątkowo ekologiczny i ekonomiczny wybór. Generują rocznie nawet około pięciu kilowatogodzin ciepła przy pobraniu jednej kilowatogodziny energii elektrycznej. Warto zauważyć, iż prąd coraz częściej pozyskiwany jest ze źródeł odnawialnych, co pozwala na stworzenie instalacji przyjaznej środowisku naturalnemu.

Pompy ciepła odpowiadają na potrzeby współczesnego użytkownika. Nie wymagają codziennej obsługi, nie generują dodatkowych odpadów i zanieczyszczeń. Dodatkowo ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów gazowych, ich praca nie stwarza ryzyku wybuchu.

Wśród zalet pomp ciepła należy wspomnieć możliwości związane z chłodzeniem domów. W zależności od wybranego modelu mieszkańcy mogą korzystać z funkcji chłodzenia aktywnego lub pasywnego. To ostatnie dedykowane jest dla posiadaczy gruntowych i wodnych pomp ciepła. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji, która pozwala na obniżenie temperatury wnętrz przy jednoczesnej redukcji kosztów eksploatacji.

Powietrzna pompa ciepła w nowym mieszkaniu

Wielu inwestorów decyduje się przy tym na montaż powietrznych pomp ciepła, które skutecznie pracują także przy ujemnych temperaturach. Ich główną zaletą są niskie koszty instalacji, która najczęściej zajmuje jeden dzień. Jest to świetne rozwiązanie zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i termomodernizacji istniejących budowli. Stwarza bowiem możliwość stworzenia systemu hybrydowego w połączeniu z kotłami kondensacyjnymi i korzystania z zalet obu metod grzewczych.

Powietrzne pompy ciepła z powodzeniem mogą pracować w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. W takim przypadku użytkownicy mogą cieszyć się niemal darmowym ciepłem. Koszty ogrzewania zmniejszają się bowiem nawet o 90%. Jest to szczególnie ekonomiczna metoda grzewcza w porównaniu z tradycyjnymi metodami opałowymi, w przypadku których rachunki uzależnione są od zmieniających się cen paliw. Pompy sprawdzają się również w domach, w których nie można liczyć na przyłączenie do sieci gazowniczej. Wiele osób woli bowiem unikać trzymania w domach zbiorników z płynnym gazem.

Gruntowa pompa ciepła w nowym budownictwie

Gruntowe pompy ciepła cieszą się największą skutecznością i stabilnością wytwarzanej energii. Dodatkowo pozwalają na pasywne chłodzenie domów latem. Ich główną wadą jest jednak kosztowna instalacja oraz konieczność prowadzenia wymagających robót ziemnych. Co więcej, możliwość montażu kolektorów poziomych uzależniony jest od powierzchni działki, natomiast pionowych od warunków geologicznych. Metoda ma zatem ograniczenia i nie może być stosowana w każdym domu.

Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła świetnie współpracują przy tym z nowoczesnymi systemami rekuperacji. Rekuperatory pozwalają na utrzymanie optymalnej wymiany powietrza, zajmując się usuwaniem zużytego gazu i dostarczaniem świeżego. Mechaniczna wentylacja podnosi skuteczność pomp ciepła, co pozwala na poczynienie dodatkowych oszczędności. Urządzenie znacznie ogranicza bowiem stary cieplne związane z niewłaściwą wentylacją. Pompy ciepła stanowią świetne uzupełnienie każdej nowoczesnej inwestycji, znacznie podnosząc wartość domu oraz odpowiadając na współczesne potrzeby świadomych użytkowników.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK