Produkty

Porozumienie polityczne Parlamentu i Rady w sprawie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

Dodano 04.01.2024

Dnia 7 grudnia 2023 r. Parlament i Rada osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dowiedz się więcej o porozumieniu, czytając poniższy artykuł.

Czytając artykuł:


  1. Poznasz kwestie dotyczące kotłów na paliwa kopalne.
  2. Dowiesz się, co na to Solar Heat Europe?
  3. Zdobędziesz informacje o przystępnym cenowo ciepłu.

Zobacz inne nasze PORADY 

Jednym z istotniejszych punktów porozumienia jest przyjęcie motywu 14, który dotyczy  zniesienia zachęt dla „samodzielnie instalowanych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi”, promującego użycie hybrydowych systemów grzewczych z naciskiem na udział energii odnawialnej.


Kotły na paliwa kopalne

Parlament nie utrzymał określenia „paliwa kopalne w kotłach”, w związku z czym w treści dyrektywy mowa będzie o wycofywaniu „kotłów na paliwa kopalne” do roku 2040.

Punkt ten jest szczególnie istotny ze względu na fakt, że dwie trzecie energii wykorzystywanej do ogrzewania wciąż pochodzi z paliw kopalnych. W związku z dekarbonizacją sektora budowlanego państwa członkowskie powinny zmierzać ku stopniowemu wycofaniu samodzielnie instalowanych kotłów na paliwa kopalne od 2025 roku i nie udzielać żadnych zachęt finansowych do ich montażu (z wyjątkiem urządzeń wybranych do inwestycji przed rokiem 2025 w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności).

Możliwość przyznawania wsparcia  finansowego do instalacji hybrydowych systemów grzewczych powinna wciąż istnieć pod warunkiem znacznego udziału energii odnawialnej, np. połączenia kotła z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła.

Co na to Solar Heat Europe?

Solar Heat Europe (organizacja, która reprezentuje europejski sektor ciepła z energii słonecznej) pozytywnie przyjęła stopniowe wycofywanie kotłów na paliwa stałe do 2040 r. Krok ten pozwoli na utorowanie drogi do szybszego wdrożenia energii słonecznej oraz instalacji hybrydowych używających energii słonecznej.

Co więcej, Solar Heat Europe z zadowoleniem przyjmuje przede wszystkim art. 9a wzywający do wprowadzenia europejskiego mandatu o dachowych instalacjach pozyskujących energię ze Słońca (European solar rooftop mandate). Przepis pozwoli na uwolnienie potencjału niewykorzystanych zasobów energii wytwarzanej na dachach i może zapewnić konsumentom przystępną cenowo energię i ciepło.

Przystępne cenowo ciepło

Ciepło pozyskiwane z energii słonecznej pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni dachu i zapewnia energię po konkurencyjnych kosztach (LCoE). Rozwiązanie to może być stosowane w połączeniu z innymi technologiami ogrzewania oraz chłodzenia (np. kotły gazowe, biomasa, pompy ciepła) w celu uzyskania wyższego poziomu efektywności i dekarbonizacji.

Źródło: spiug.pl

 

Przeczytaj także: 

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu "Z węgla na gaz" - Poradnik antysmogowy SPIUG