Produkty

Pozwolenie na montaż klimatyzacji w mieszkaniu – czy jest potrzebne?

Dodano 02.08.2023

Chłodne powietrze w mieszkaniu w upalne dni to marzenie wielu osób. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie sobie komfortu termicznego jest montaż klimatyzacji. Czy jednak potrzebujemy specjalnego pozwolenia na zamontowanie tego urządzenia w naszym mieszkaniu? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie, dlatego w tym artykule przyjrzymy się zagadnieniu prawnemu związanemu z instalacją klimatyzacji w mieszkaniu. Dowiemy się, czy wymagane jest uzyskanie pozwolenia, jakie są ewentualne ograniczenia i jakie kroki powinniśmy podjąć, aby legalnie cieszyć się przyjemnością korzystania z klimatyzacji w naszych czterech ścianach.

Odpowiedź może być ważna nie tylko dla osób, które chcą zainstalować klimatyzację, ale także dla wynajmujących mieszkania czy zarządców budynków. Pozwolenie na montaż klimatyzacji to kluczowy element, który warto poznać przed przystąpieniem do realizacji tego planu. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z prawem.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Co mówią przepisy prawa na temat montażu klimatyzacji w mieszkaniu?
  2. Jak spółdzielnie podchodzą do montażu klimatyzacji w mieszkaniu?
  3. Co w przypadku braku zgodny na montaż klimatyzacji w mieszkaniu?
  4. Czy trzeba mieć zgodę sąsiadów na montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Zobacz inne nasze PORADY 

Klimatyzacja w mieszkaniu a prawo

 

Według przepisów określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. dotyczących warunków technicznych budynków i ich usytuowania, istotnym elementem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji lub klimatyzacji w budynkach i pomieszczeniach, dostosowanej do ich przeznaczenia.

Montaż klimatyzacji jest zalecany w miejscach, gdzie zachowanie odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego jest niezbędne ze względów użytkowych, higienicznych, zdrowotnych lub technologicznych. Parametry te muszą spełniać wymogi określone w przepisach i Polskiej Normie dotyczącej parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego.

Aby zapewnić efektywne działanie, instalacje klimatyzacji powinny być wyposażone w urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Wyrzutnie powietrza w takich instalacjach muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy działanie wiatru. Dodatkowo, ich lokalizacja powinna być tak zaplanowana, aby wywiewane powietrze nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia użytkowników budynku ani osób w jego otoczeniu, a także aby nie wywierało szkodliwego wpływu na sam budynek.

 

Zgodnie z § 152 wymienionego rozporządzenia, istnieją określone zasady i warunki, które należy przestrzegać przy lokalizacji czerpni powietrza w instalacjach klimatyzacji i wentylacji.

Czerpnia powietrza musi być odpowiednio zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru. Ważne jest, aby umiejscowienie czerpni pozwalało na pobieranie jak najczystszej i w okresie letnim, najchłodniejszej powietrza. Należy unikać umieszczania czerpni w miejscach, gdzie może występować powietrze wywiewane z wyrzutni lub zanieczyszczone powietrze pochodzące z innych źródeł.

 

Jeśli czerpnia powietrza znajduje się na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji budynku, to powinna być oddalona co najmniej o 8 m w rzucie poziomym od ulic, parkingów z ponad 20 stanowiskami postojowymi, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Dolna krawędź otworu wlotowego czerpni powinna być oddalona o co najmniej 2 m od poziomu terenu.

 

W przypadku sytuowania wyrzutni powietrza w ścianie budynku, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Powietrze wywiewane nie powinno zawierać uciążliwych zapachów ani zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami powinna znajdować się w odpowiedniej odległości, tj. co najmniej 10 m lub 8 m w zależności od tego, czy wyrzutnia ma okna czy nie. Dodatkowo, okna w tej samej ścianie powinny być oddalone poziomo od wyrzutni o co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni o co najmniej 2 m. Jeśli czerpnia powietrza znajduje się w tej samej ścianie, powinna być usytuowana poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

Przepisy te mają na celu zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji, minimalizując wpływ na otoczenie i komfort życia mieszkańców budynku oraz sąsiednich budynków.

 

Obowiązujące regulacje jednoznacznie też wskazują, że montaż klimatyzacji w bloku wymaga uprzedniej zgody zarządu spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ wykracza to poza zakres uprawnień właściciela mieszkania. Potwierdza to również orzecznictwo sądowe.

Ostatecznie, regulamin spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty może precyzyjnie określać warunki montażu klimatyzacji w bloku. Jeśli brakuje takich zapisów, warto zwrócić się bezpośrednio do zarządcy budynku w celu uzyskania odpowiednich informacji i zgody na montaż klimatyzacji.

 

Jak spółdzielnie podchodzą do montażu klimatyzacji w mieszkaniu?

 

Zgoda na montaż klimatyzacji w bloku jest zazwyczaj udzielana pod warunkiem, że urządzenie nie naruszy elewacji budynku. Natomiast ustawienie klimatyzatora na balkonie zwykle nie powinno stanowić problemu, pod warunkiem spełnienia różnych obostrzeń, takich jak ograniczenie poziomu hałasu.

W przypadku, gdy przepisy dotyczące klimatyzacji w bloku zostały uchwalone przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową, mogą zawierać informacje dotyczące skroplin, czyli odprowadzania wody, która może powstawać podczas pracy klimatyzacji. Właściciel urządzenia musi zadbać o to, aby ta woda nie zalewała sąsiadów z niższych kondygnacji i nie brudziła elewacji.

Po otrzymaniu zgody na montaż klimatyzacji na balkonie, można przystąpić do prac instalacyjnych. Warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy instalacyjnej, która po zakończeniu prac dostarczy odpowiednią dokumentację, co jest niezbędne do zachowania warunków gwarancji na urządzenie.

Warto podkreślić, że każdy budynek może mieć swoje specyficzne wymagania i regulacje dotyczące montażu klimatyzacji, dlatego ważne jest, aby zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów oraz skonsultować się z zarządcą budynku lub spółdzielnią mieszkaniową, aby uniknąć problemów związanych z instalacją.

 

Co w przypadku braku zgodny na montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

 

W przypadku braku zgody na montaż klimatyzacji, warto zacząć od otwartej rozmowy z zarządem spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Czasem przedstawienie dodatkowych argumentów lub lepsze przedyskutowanie sprawy może pomóc przekonać do swojego stanowiska i przełamać opór.

Jeśli jednak negocjacje nie przyniosą rezultatu, istnieje możliwość skorzystania z odwołania zgodnie z przepisami Prawa spółdzielczego (art. 32) oraz statutem spółdzielni. W takim przypadku, odwołanie od uchwały organu spółdzielni może być wniesione do innego organu spółdzielni, co jest określane jako postępowanie wewnątrzspółdzielcze.

 

Ważne jest, że postanowienia statutu dotyczące postępowania wewnątrzspółdzielczego nie mogą ograniczać prawa członków spółdzielni do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Oznacza to, że skorzystanie z postępowania wewnątrzspółdzielczego nie wyklucza możliwości zaskarżenia uchwały do sądu.

Nie trzeba czekać na zakończenie postępowania wewnątrzspółdzielczego, aby wnieść skargę do sądu. Można równocześnie prowadzić postępowanie wewnątrzspółdzielcze i sądowe. W przypadku zaskarżenia uchwały przez członka spółdzielni w obu tych trybach, postępowanie wewnątrzspółdzielcze zostaje umorzone.

Jednakże, jeśli członek spółdzielni złoży odwołanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, to bieg przedawnienia zostaje zawieszony do momentu zakończenia tego postępowania, jednak nie dłużej niż na okres jednego roku od dnia, w którym organ odwoławczy powinien rozpatrzyć odwołanie.

Warto podkreślić, że postępowanie wewnątrzspółdzielcze jest całkowicie dobrowolne, a złożenie odwołania do innego organu spółdzielni nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z drogi sądowej.

 

Czy trzeba mieć zgodę sąsiadów?

 

Właściciel mieszkania, ubiegając się o wyrażenie zgody na montaż klimatyzacji, może być poproszony o przedłożenie pisemnych zgód sąsiadów ze względu na potencjalne uciążliwości, jakie generuje działające urządzenie.

Klimatyzacja w mieszkaniu generuje hałas, zwłaszcza gdy jest aktywna, co może przeszkadzać innym lokatorom budynku, szczególnie w okresie letnim, kiedy często mają otwarte okna w swoich mieszkaniach.

Aby uniknąć sporów i konfliktów między sąsiadami, zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej może żądać pisemnych zgód od sąsiadów, które potwierdzą, że wyrażają zgodę na montaż klimatyzacji przez właściciela danego mieszkania. Zgody te stanowią formę akceptacji ze strony innych mieszkańców, którzy są świadomi, że klimatyzacja będzie generować szum, ale wyrazili zgodę na takie rozwiązanie.

W ten sposób, przed zezwoleniem na montaż klimatyzacji, spółdzielnia lub wspólnota stara się załagodzić potencjalne problemy i zapewnić, że wszyscy lokatorzy będą mogli cieszyć się komfortem, a jednocześnie nie będą zakłócać spokoju sąsiadów swoim urządzeniem klimatyzacyjnym.

 

Niezależnie czy interesuje Cię montaż klimatyzacji, a może rekuperacja czy kurtyny powietrza, koniecznie zapoznaj się z urządzeniami oferowanymi przez hurtownie instalacyjne współpracujące z Instal-Konsorcjum.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK