Produkty

Projekt Doradztwa Energetycznego i źródła finansowania działań proekologicznych - artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja ZIMA 2021/22 (nr 114)

Dodano 17.01.2022

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w skrócie WFOŚiGW)  we Wrocławiu od 2015 roku angażuje się w projekt realizowany na terenie całego kraju, który nosi tytuł: "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE", który można znać także pod skróconą nazwą — Projekt Doradztwa Energetycznego (PDE).  

 

Kto stworzył PDE? 

Projekt Doradztwa Energetycznego był pomysłem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także Ministerstwa Gospodarki. Do współpracy nad nim włączył się także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Założenia projektu są wdrażane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który dotyczy lat 2014-2020. Finansowanie pozyskano ze środków Unii Europejskiej. Wspomniana inicjatywa pozwoliła utworzyć na terenie Polski sieć Doradców Energetycznych, którzy skutecznie realizują założenia projektu. Z doradcami można spotkać się w 15 WFOŚiGW (Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Są również dostępni w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. 

 

Jakie usługi realizują doradcy? 

Usługi, jakie w ramach projektu oferują Doradcy to przede wszystkim: 

  1. Wsparcie planowania i wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku. 
  2. Wskazywanie osobom potrzebującym pomocy dostępnych na rynku źródeł, które pomogą im sfinansować inwestycję. 
  3. Organizacja tematycznych konferencji oraz przeprowadzania szkoleń, a także szerzenie działań edukacyjno-informacyjnych. 
  4. pomoc w przygotowaniu, następnie weryfikacji i w końcowym etapie wdrożeniu Planów Gospodarki Niskoemisyjnej. 
  5. Szeroko pojęta edukacja. 

 

Kto jest odbiorcą działań doradców? 

Swoje działania doradcy kierują do: 

  1. Sektora publicznego, w tym także do gmin. 
  2. Sektora mieszkaniowego, w szczególności do spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot. 
  3. Przedsiębiorstw. 
  4. Osób fizycznych. 

 

Z jakich usług doradczych chętnie korzystają petenci? 

Ostatni czas pokazał, że szczególną popularnością cieszy się doradztwo w zakresie programów, które związane są z wymianą źródeł ciepła oraz poprawą efektywności energetycznej domów i mieszkań, w tym także montażem instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE). Przekazywane informacje dotyczą nie tylko zakresu rzeczowych programów, ale także zasad, jakich trzeba przestrzegać, chcąc uzyskać oferowane w programach wsparcie finansowe.  

Usługi doradcze dotyczą programów, które już istnieją oraz tych, które są planowane. Mowa tutaj m.in. o: 

  • Programie "Czyste Powietrze", który przeznaczony jest dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Jego głównym założeniem jest udzielenie wsparcia w zakresie wymiany źródeł ciepła, w tym także termomodernizacji budynku oraz montażu wybranej instalacji PV. Program rozpoczął się 19 września 2018 roku. Przez lata funkcjonowania przeszedł wiele modyfikacji pozwalających dostosować go do potrzeb użytkowników. Ostatnia zmiana, która wprowadziła kolejne udogodnienia w dostępności do środków pomocowych została wprowadzona na początku 2020 roku. 
  • Program pilotażowy dotyczący poprawy jakości powietrza dzięki wymianie źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych — jest to pomoc dedykowana właścicielom oraz współwłaścicielom lokali znajdujących się w domach wielorodzinnych, który obejmuje od 3 do 20 lokali mieszkalnych. Zakres wsparcia, jaki można uzyskać w ramach tego programu, jest zbliżony do tego, jakie oferuje Program "Czyste Powietrze". Program wystartował 11 października 2021 roku. 
  • Agroenergia — jest to rodzaj wsparcia, jakie oferowane jest osobom fizycznym i prawnym, którzy są właścicielami albo dzierżawcami nieruchomości rolnych, których powierzchnia waha się między 1 a 300 hektarów. Wspomniane osoby muszą chcieć realizować takie przedsięwzięcia jak: pompy ciepła i towarzyszące im magazynowanie energii, mikroinstalacje PV oraz elektrownie wiatrowe. Okres kwalifikalności kosztów — od 1 czerwca 2021 roku do 30 czerwca 2027 roku. 
  • Program "Mój Prąd" (4 nabór) - jest to popularny program, który wspiera instalacje PV, których moc wynosi między 1-10 kW, jakie realizowane są przez osoby fizyczne. Nowy nabór został zapowiedziany na początek 2022 roku, a zaproponowany w czwartym naborze zakres ma być rozszerzony o wsparcie magazynów energii, jak również o systemy zarządzania energią oraz stacje potrzebne do ładowania samochodów elektrycznych. 
  • Program "Moje Ciepło" - jest to nowy program, który zadedykowano osobom fizycznym, które budują nowe domu jednorodzinne i chcą wyposażyć je w pompy ciepła. Start programu planowany jest na początek 2022 roku. 

Dotychczasowa praktyka doradcza pokazała, że ilość kanałów, jakimi dociera się z wiedzą do inwestorów, w szczególności do osób fizycznych, musi być ciągle zwiększana. Pozyskane doświadczenie mówi również, że niezwykle istotny jest bezpośredni kontakt inwestora z wykonawcą. Mowa tutaj w szczególności o stronie merytorycznej, czyli wszelkich materiałów i urządzeń. Doradcy twierdzą, że wykonawcy, którzy znają możliwości finansowego wsparcia, mogą pomóc zleceniodawcom w podjęciu określonych decyzji inwestycyjnych. Natomiast wiedza o wymaganiach technicznych poszczególnych programów sprawi, że zastosowane rozwiązania będą właściwie wykonane, a ich parametry dobrze udokumentowane. 

Grupa Instal-Konsorcjum nawiązała owocną współpracę z ekspertami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wspólne działania sprawiły, że chcą oni zaprezentować powyższe informacje w czasie odbywających się webinariów oraz w "Biuletynie IK dla specjalistów". 

 

 

Artykuł przygotowany na podstawie tekstu autorstwa Romana Papiór 

Autor: Aneta Wojtczak