Produkty

Przygotowanie domu do montażu pompy ciepła

Dodano 11.07.2022

Coraz więcej osób budujących domy stawia na nowoczesne instalacje grzewcze, które nie tylko podnoszą standard energetyczny budynku, ale także pozwalają zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu oraz chronią środowisko naturalne. Takim rozwiązaniem są bez wątpienia pompy ciepła. Budując dom, z powodzeniem można od razu przygotować się na podłączenie pompy ciepła do systemu grzewczego. Jakie warunki należy spełnić oraz na jakim etapie budowy wykonać poszczególne etapy instalacji, jeśli dom ma ogrzewać to urządzenie? Na to istotne dla inwestorów pytanie szczegółowo odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 


Z artykułu dowiesz się: 

  1. Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz moc pompy ciepła? 
  2. Na jakie aspekty zwrócić uwagę chcąc zainstalować pompę ciepła w domu? 
  3. Jaki wpływ na pompę ciepła ma termoizolacja budynku? 
  4. Czy montując pompę ciepła należy postawić na instalację niskotemperaturową? 
  5. W którym miejscu najlepiej zamontować pompę ciepła? 


Coraz więcej osób stawia w swoich domach na podniesienie standardu cieplnego budynku. Szukając najlepszych rozwiązań, wybierają te, które do prawidłowego działania wykorzystują odnawialne źródła energii. Nie bez znaczenia są w tym przypadku pompy ciepła. Ceny kupna i instalacji tego rozwiązania są dla inwestorów coraz mniejszą przeszkodą, zwłaszcza że na jego zakup i montaż można uzyskać różnego rodzaju dotacje i dofinansowania, np. z Programu Czyste Powietrze. Stając przed wizją budowy domu, każdy inwestor powinien zastanowić się nad tym, czy montaż pompy ciepła nie będzie w jego przypadku najlepszym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że ten rodzaj urządzenia grzewczego jest rekomendowany także do istniejących i modernizowanych budynków. Jeśli jednak o pompie ciepła właściciel budynku pomyśli już na etapie projektowania budynku, uniknie późniejszych, kosztownych przeróbek. 

Pompę ciepła można wykorzystać nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Na rynku dostępne są zarówno instalacje samodzielne, jak i takie, które pracują w układzie hybrydowym, tzn. współpracują z innymi źródłami ciepła. Chcąc prawidłowo przygotować dom do montażu pompy ciepła, pamiętaj, że na rynku dostępne są trzy rodzaje produktów — gruntowe, powietrzne i wodne. Instalując poszczególne modele, musisz mieć na uwadze, że każdy z nich będzie wymagał zupełnie innego zakresu pracy. 

pompy ciepła 

Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz moc pompy ciepła? 

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace instalacyjne, należy sprawdzić nie tylko koszt montażu pompy ciepła, ale również dokonać stosowanych obliczeń. Najistotniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o pompy ciepła, jest moc urządzenia, a także zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Decydując się na samodzielne obliczanie zapotrzebowania cieplnego, można określić za pomocą przeznaczonych do tego kalkulatorów. Wówczas należy podać takie parametry jak: 

  • ilość, rodzaj oraz rozmieszczenie otworów okiennych; 
  • gabaryty budynku; 
  • rodzaj zastosowanego fundamentu; 
  • wybrane systemy wentylacji. 

Im więcej danych poda inwestor, tym dokładniejszej analizy zapotrzebowania na energię cieplną budynku dokona. Jeśli właściciel budynku uzna, że to zadanie jest trudne i czasochłonne, najlepiej, aby powierzył je specjalistom, którzy nie tylko obliczą wskazany parametr, ale także pomogą dobrać najlepszą pompę ciepła. 

pompa ciepła zainstalowana w pralni 

Na jakie aspekty zwrócić uwagę chcąc zainstalować pompę ciepła w domu? 

Jeśli inwestorowi zależy na tym, aby w jego domu zamontowano pompę ciepła, budynek powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego. Tylko w takim wypadku zasadność wykorzystania pompy ciepła i innych ekologicznych instalacji będzie w pełni uzasadniona i skuteczna. 

W innych przypadkach także można zastosować pompę ciepła, jednak należy liczyć się z tym, że może okazać się mniej wydajna oraz nie będzie pracować w pełnych zakresach, jakie podał producent. 

pompa ciepła w pralni 

Jaki wpływ na pompę ciepła ma termoizolacja budynku? 

Chcąc zamontować pompę ciepła, należy pamiętać, że wykonana na budynku termoizolacja będzie warunkować sprawność urządzenia. Co to oznacza w praktyce? Otóż dobrze zaizolowany dom, nawet o bardzo dużej kubaturze, będzie znacznie łatwiej ogrzać za pomocą pompy ciepła niż niewielki budynek, który wyróżnia się gorszymi parametrami przewodzenia ciepła.  

Jak zatem widać powyżej, termoizolacyjność budynku ma ogromny wpływ na dobór (mowa o jego mocy czy wielkości) urządzenia, co w konsekwencji przekłada się na koszt zakupu i montażu pompy ciepła. Im mniejsze będą straty ciepła, tym szybciej cała inwestycja się zwróci. Można zatem śmiało powiedzieć, że koszty, jakie zostały poniesione na prawidłowe docieplenie domu, będą miały realny wpływ na oszczędności w domu, w którym pompa ciepła ogrzewa pomieszczenia. 

pompa ciepła w pomieszczeniu gospodarczym 

Czy montując pompę ciepła należy postawić na instalację niskotemperaturową? 

Decydując się na pompę ciepła, należy mieć na uwadze, że jest to urządzenie, którego specyfika pracy związana jest ściśle z niską temperaturą wody grzewczej. Dlatego też nie sprawdzi się w tradycyjnym układzie grzejnikowym. 

Pompa ciepła doskonale pracuje w niskotemperaturowych układach płaszczyznowych. Dlatego też decydując się na to rozwiązanie, już na etapie planowania domu i systemu grzewczego, warto wybrać ogrzewanie podłogowe. Wówczas inwestor uniknie w przyszłości kosztownego remontu, jeśli będzie chciał zainstalować takie rozwiązanie. 

Chcąc ogrzewać dom tylko pompą ciepła lub w układzie hybrydowym (pompa ciepła + dodatkowe źródło ciepła, np. piec gazowy lub kominek), należy uwzględnić nie tylko systemy ogrzewanie podłogowego, ale także dobrą termoizolację budynku. Co więcej, we wnętrzach typu łazienka, gdzie powierzchnia podłogi będzie niewielka, dobrze wykorzystać inny rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, np. ścienne lub sufitowe. 

Kiedy dochodzi do instalacji pompy ciepła, wówczas w ogrzewaniu podłogowym, które od początku było uwzględniane w projekcie domu, znacznie łatwiej jest wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na znaczną poprawę funkcjonalności grzewczej. W tym celu instalatorzy zmniejszają odstępy pomiędzy rurami grzewczymi oraz zwiększają ich średnicę. Najczęściej również dzielą pętle na mniejsze lub tworzą sekcje, które wyróżniają się znacznie większymi rozmiarami. 

pompa ciepła  

W którym miejscu najlepiej zamontować pompę ciepła? 

Projektując dom, warto zastanowić się od razu, w którym miejscu będzie stała jednostka wewnętrzna pompy ciepła. Dobrze pamiętać o tym, że gabarytami przypomina ona lodówkę, więc nie trzeba wydzielać specjalnie osobnego pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Istotne jest jednak, aby jak najwcześniej zaplanować miejsce montażu pompy ciepła. Wówczas łatwiejsze będzie rozmieszczenie pozostałych elementów instalacji grzewczej. 

Podsumowanie 

Prawidłowe przygotowanie domu do montażu pompy ciepła jest niezwykle istotne. Tylko mając jasno zaplanowane miejsce oraz wykonane wszelkie pomiary, można mieć pewność, że wybierze się idealne rozwiązanie, które przez wiele lat będzie ogrzewać powietrze oraz ciepłą wodę użytkową. Jeśli nie wiesz, na co dokładnie zwrócić uwagę, nie zwlekaj i skontaktuj się z fachowcami GIK. Każda hurtownia instalacyjna wchodząca w skład Grupy zatrudnia specjalistów, którzy na pewno Ci pomogą. 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

pompa ciepła Beretta 

Przeczytaj także: 

 
 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK 

 


 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!