PURMO - Rozwiązanie do niskotemperaturowych systemów, czyli Purmo Ulow-E
Dodano 03.09.2024
Jak można obniżyć koszty ogrzewania w domu?
W ostatnich latach wielu Polaków podjęło decyzję o zakupie i instalacji pompy ciepła. Dotyczy to zarówno nowych, jak i istniejących budynków. Pomimo energooszczędności, sama instalacja pompy ciepła nie gwarantuje automatycznie niższych rachunków. Ważne jest, aby podejść do tematu całościowo i zadbać również o inne aspekty instalacji grzewczej oraz samego budynku.
W artykule omówione zostały kwestie:
W jakim przypadku pompy ciepła sprawdzi się w domach modernizowanych i jak należy się przygotować, aby uniknąć kosztownego remontu generalnego?
Przede wszystkim, kluczowe jest właściwe dobranie pompy ciepła do specyfiki budynku. Urządzenie musi być odpowiedniej mocy. Równie istotna jest izolacja budynku. Kiedy już upewnimy się, że pompa ciepła jest odpowiednio dobrana, a budynek dobrze zaizolowany, warto skupić się na modernizacji istniejącej instalacji grzewczej.
Nowa pompa, a stara instalacja
Pomimo powszechnego przekonania, że pompy ciepła najlepiej działają w połączeniu z niskotemperaturowymi systemami, takimi jak ogrzewanie podłogowe, w przypadku modernizacji nie zawsze jest to najbardziej efektywne rozwiązanie. Jak mówi Piotr Krzemiński - Manager Technicznego Wsparcia Sprzedaży w Purmo - rzadko zdarza się, aby cała istniejąca już w domu instalacja ogrzewania podłogowego spełniała wymagania nowoczesnych pomp. Gdy instalacja spełnia wymagania, wystarczy tylko wyregulować system i zrobić odpowiednie nastawy. W przeciwnym wypadku inwestorzy rzadko decydują się na wymianę całej instalacji ze względu na koszty i proces remontu, który wiąże się z koniecznością zrywania starych posadzek i montażu nowej podłogi.
Kluczowe jest, aby przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować aktualny stan instalacji grzewczej.
Przy modernizacji systemu grzewczego z myślą o zainstalowaniu pompy ciepła, jednym z najbardziej efektywnych, a zarazem ekonomicznych rozwiązań, jest wykorzystanie istniejących grzejników. O ile są one odpowiedniej jakości, mogą być one przesunięte do mniejszych pomieszczeń, a do większych pokojów można dokupić nowe grzejniki.
Jeśli w istniejącym systemie grzewczym temperatura zasilania wynosi obecnie 75°C, a po modernizacji planujemy obniżyć ją do 55°C, konieczne będzie zastosowanie grzejników o większej powierzchni. Oznacza to, że grzejniki muszą być mniej więcej dwa razy większe, aby zapewnić ten sam poziom ciepła przy niższej temperaturze zasilania. Warto przeprowadzić szczegółową inwentaryzację istniejącej instalacji. Sprawdźmy, jakie grzejniki są zainstalowane i gdzie można je przesunąć, a które trzeba będzie wymienić lub jakie dokupić. Starsze domy mogą mieć grzejniki dobrane z „zapasem” mocy lub budynki mogły zostać docieplone w ostatnich latach, co wpływa na zapotrzebowanie na ciepło.
Do precyzyjnego dobrania grzejników do nowego systemu grzewczego pomocna będzie aplikacja Purmo Calculator. Ta specjalistyczna aplikacja umożliwia obliczenie, jakie grzejniki będą potrzebne dla danej mocy w każdym pomieszczeniu, uwzględniając aktualne potrzeby i zmiany w systemie grzewczym.
W takim przypadku bardzo pomocna będzie specjalna aplikacja opracowana przez ekspertów – Purmo Calculator (dostępna w aplikacji mobilnej), która pomoże obliczyć jakie grzejniki dla danej mocy potrzebujemy w danym pomieszczeniu.
Odpowiednie dobranie grzejników, przesunięcie istniejących do innych pomieszczeń oraz instalacja nowych może przynieść pożądany efekt.
Rozwiązanie do zadań specjalnych
W przypadku, gdy standardowe grzejniki nie zapewniają wystarczającej mocy, warto rozważyć zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań z dodatkowym wymuszeniem konwekcji wewnątrz grzejnika. Dzięki temu moc grzewcza wzrasta nawet o 60%. Jednym z takich rozwiązań jest nowy niskotemperaturowy grzejnik panelowy Ulow-E, który został zaprojektowany z myślą o współpracy z pompami ciepła i maksymalnej efektywności przy niskich temperaturach zasilania. Grzejnik ten wyróżnia się nowoczesną konstrukcją, w której zastosowano wbudowane wentylatory. Dzięki tej temu jego wydajność może być nawet o 60% wyższa w porównaniu do tradycyjnych grzejników.
Piotr Krzemiński wyjaśnia, że nie chodzi tu o dostępne na rynku osobne, modułowe „wiatraczki”, które montuje się pod lub nad grzejnikami, ponieważ te są rozwiązaniem jedynie doraźnym i niezbyt energonomicznym, podnoszącym wydajność grzejnika jedynie minimalnie (w przeciwieństwie do Ulow-E).
A co zrobić, gdy potrzebujemy znacznie zwiększyć moc grzewczą, np. dwu- czy trzykrotnie, ale brakuje miejsca na tak duże grzejniki w domu? Albo, gdy chcemy, aby zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejnikowe działało przy tej samej niskiej temperaturze wody w instalacji? W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem będą klimakonwektory, takie jak model Vido S2 marki Purmo.
Więcej informacji na temat grzejnika Ulow-E oraz klimakonwektorów Vido S2 można znaleźć na stronie www.purmo.pl
Zobacz też krótką animację przedstawiającą grzejnik niskotemperaturowy Ulow-E.
Autor: Zespół Instal-Konsorcjum
Przeczytaj także:
- Akcesoria do samochodów użytkowych od Rhino Products – profesjonalne wsparcie instalatorów w codziennej pracy
- Czy klimatyzacja może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu?