Produkty

Rekuperator – gdzie kupić?

Dodano 21.07.2022

Przez ostatnich kilka lat rekuperatory są jednymi z częściej kupowanych urządzeń służących do wymiany zużytego powietrza na świeże. To właśnie dzięki nim możemy budować energooszczędne i ekologiczne domy, w których, aby wywietrzyć pomieszczenia, nie trzeba otwierać okien. Prawda jest taka, że jakość powietrza w naszym kraju nie jest zbyt zadowalająca, dlatego musieliśmy znaleźć rozwiązanie dla tego problemu. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła to dziś sprzęty, które powinny być instalowane w każdym domu. Zastanawiasz się, dlaczego warto kupić rekuperator, jaki rekuperator wybrać i gdzie najlepiej dokonać zakupu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jaka jest główna rola rekuperatora?
  2. Jakie są zalety rekuperacji?
  3. Z czego składa się rekuperator?
  4. Gdzie warto zakupić rekuperator?

Zobacz inne nasze PORADY 


Jaka jest główna rola rekuperatora?

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli inaczej rekuperacja, ma jedno, główne zadanie – wymienić zanieczyszczone powietrze wewnątrz domu na świeże. Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji, dzięki czemu jest w stanie zapewnić domownikom komfort cieplny i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Zasada działania rekuperatora jest prosta i polega na tym, że do budynku wciągany jest strumień powietrza z zewnątrz, który jest wcześniej przefiltrowany z zanieczyszczeń. Następnie przechodzi on przez wymiennik ciepła i ogrzewa się, dzięki energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu wywiewanym.

 

Najważniejszą rolę w rekuperatorze pełni wymiennik ciepła, ponieważ to on przekazuje ciepło pomiędzy powietrzem nawiewanym i wywiewanym. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się komfortem cieplnym przez cały rok – wyższą zimą i niższą latem. Dodatkowo, dzięki rekuperacji nie wpuszczasz do domu smogu, pyłów i innych zanieczyszczeń, na które skazałbyś się, podczas tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń.

 

Jakie są zalety rekuperacji?

 

Rekuperatory posiadają naprawdę wiele zalet, dlatego są tak chętnie kupowane przez wielu klientów. Poniżej możesz zapoznać się z zaletami wynikającymi z zakupu rekuperacji:

·      Koniec zanieczyszczeń – rekuperator skutecznie niweluje ryzyko dostania się do Twojego domu smogu, pyłów i alergenów. Niezależnie od tego, jaka jest pora roku, nie musisz otwierać okien, a do Twojego domu i tak dostanie się czyste powietrze.

·      Koniec z przykrymi zapachami – jeżeli dość dużo gotujesz lub posiadasz zwierzaki, z pewnością docenisz zaletę rekuperacji, ponieważ dzięki niej skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów ze swojego domu. Dzięki temu, że do domowych pomieszczeń, będzie stale napływało świeże powietrze, zniweluje ono nieprzyjemne zapachy.

·      Zaoszczędzisz – jedną z największych zalet rekuperacji, jest możliwość zaoszczędzenia. W większości przypadków sprawność tych urządzeń wynosi od 60 do 70%. Wybierając rekuperator entalpiczny, możesz liczyć na sprawność sięgającą nawet ponad 90%. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania.

 

Z czego składa się rekuperator?

 

Budowa rekuperatora nie należy do najbardziej skomplikowanych i przedstawia się w następujący sposób:

·      Wentylatory – przeważnie rekuperator wyposażony jest w dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny. Możesz samodzielnie regulować natężeniem przepływu powietrza, a także w wielu przypadkach, możliwe są ustawienia automatyczne w odniesieniu do poziomu wilgotności i jakości powietrza. Dodatkowo im lepszy jakościowo rekuperator, tym większy komfort akustyczny, ponieważ wysokiej klasy rekuperatory pracują ciszej.

·      Automatyka sterująca – jej zadaniem jest kontrola pracy centrali wentylacyjnej i utrzymanie odpowiedniej ilości powietrza i temperatury.

·      Wymiennik ciepła – tutaj zachodzi główny proces wymiany powietrza. Energia cieplna z powietrza wywiewanego przekazywana jest do powietrza nawiewanego. Najlepiej, jeśli rekuperator wyposażony jest w pojemnik na skropliny, które generują się podczas pracy tego urządzenia.

·      Filtry – oczyszczają nawiewane powietrze, dzięki czemu masz pewność, że do Ciebie i Twoich bliskich dociera tylko świeże powietrze.

·      Nagrzewnica – zasilana jest prądem, a jej zadaniem jest nagrzewanie powietrza. Zapobiega ona szronieniu wnętrza rekuperatora. Najczęściej do szronienia może dojść w przypadku wymienników krzyżowych i przeciwprądowych, jeżeli nie zostaną wyposażone właśnie w ten element.

·      Przepustnica – współpracuje z nagrzewnicą elektryczną. Z kolei jej zadaniem jest ograniczenie nadmiernego zużycia energii przez nagrzewnicę wstępną.

 

Gdzie warto zakupić rekuperator?

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem rekuperatora, to wiedz, że najlepiej zakupić go ze sprawdzonego źródła oraz zapewnić mu specjalistyczną instalację. Rekuperator powinien być dobrany do danego budynku, aby mógł dostarczyć odpowiednią porcję świeżego powietrza. Instalacja urządzenia również jest ważna, aby mogło prawidłowo spełniać swoją funkcję.

Chcesz mieć pewność, że urządzenie, które wybierzesz, będzie stanowiło najlepszy wybór?

W takim razie niejedna hurtownia instalacyjna należącą do Grupy Instal-Konsorcjum, będzie w stanie zaproponować Ci najlepsze rozwiązanie na miarę Twoich oczekiwań. Koszt rekuperacji waha się między 7 a 25 tysięcy złotych, co jest uzależnione od mocy i rodzaju urządzenia.

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!