Produkty

Rekuperatory VITECO R – jeszcze lepsza jakość wykonania – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Lato 2021

Dodano 02.11.2021

Wymogi techniczne, które zostały wprowadzone w 2021 roku, nazywane inaczej WT2021, wymogły na producentach m.in. urządzeń wentylacyjnych, zawyżone standardy, które powinny zostać wzięte pod uwagę, podczas ich produkcji. Firma VITECO postawiła więc na stworzenie rekuperatorów posiadających innowacyjne podzespoły. Urządzenia te, przeznaczone głównie do domów jednorodzinnych i  powstają w najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym parku maszynowym, co sprawia, że ich jakość jest niezachwiana. 

Z artykułu dowiesz się:


  1. czym cechują się rekuperatory VITECO R
  2. jakie wyposażenie i zabezpieczenia posiadają rekuperatory VITECO R
  3. w jakie inteligentne rozwiązania wyposażone są rekuperatory VITECO R

Czym cechują się rekuperatory VITECO R?

Rekuperatory VITECO R, dostępne są w 5 wielkościach: 200, 300, 450, 600 i 650 m3/h. Wszystkie modele, oprócz tego największego, mogą być zamontowane w pozycji wiszącej lub stojącej. Ostatni, największy model, może być usadowiony tylko w pozycji stojącej. Urządzenia te składają się z podwójnej metalowej obudowy, która dodatkowo zaizolowana jest pianką poliuretanową formowaną pod ciśnieniem. Sprawia to, że rekuperatory VITECO R, wspaniale radzą sobie z wilgocią oraz mają zapewnioną bardzo dobrą izolację cieplną. Niektóre z tych modeli, wyposażone są również w dodatkową cieplną izolację, umieszczoną w ich wnętrzu. Dzięki temu, urządzenia te poradzą sobie właściwie z każdymi warunkami atmosferycznymi. Wszystkie modele rekuperatorów VITECO R mogą być wyposażone w wymienniki entalpiczne, które eliminują ryzyko powstawania kondensatu we wnętrzu tych urządzeń. Dodatkowo dzięki nim, odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu jest stale zapewniony. Oprócz tego, że rekuperatory VITECO R są bardzo funkcjonalne, to dodatkowo zadbano o ich design – elegancki i nowoczesny. Nie trzeba również martwić się o ich montaż, ponieważ wyposażone są w system łatwego mocowania, który dostarczany jest wraz z urządzeniem. Rekuperator można więc bez trudu zawiesić w garażu czy innym pomieszczeniu na ścianie. Przewody wentylacyjne, doprowadzające i odprowadzające powietrze z budynku, mogą być zainstalowane od dołu lub od góry urządzenia, dzięki czemu podłączenie rekuperacji do instalacji wentylacyjnej na dolnych kondygnacjach czy na poddaszu, nie będzie sprawiało żadnego kłopotu. 

 

Jakie wyposażenie i zabezpieczenia posiadają rekuperatory VITECO R?

Dzięki przeciwprądowym wymiennikom ciepła, rekuperatory VITECO R, są w stanie osiągać wydajność na poziomie nawet 90%. Wartość ta obliczana jest na podstawie normy UNI EN13141-7.  Dodatkowo wszystkie te urządzenia zostały wyposażone w by-pass wymiennika ciepła. 

Filtry powietrza w rekuperatorze są bardzo łatwo dostępne i nie trzeba otwierać obudowy urządzenia, aby je wymienić. Znajdują się one bowiem pod otworami rewizyjnymi, a do ich otwarcia nie są potrzebne żadne narzędzia. W rekuperatorach VITECO R znajdują się filtry klasy F7, które w 70-ciu procentach wyłapują pył PM 2.5. To właśnie te zanieczyszczenia przyczyniają się do powstawania smogu. Filtry te montowane są od strony czerpni powietrza. Natomiast od strony instalacji wywiewnej, montowane są filtry M5. 

 

Inteligentne sterowanie a rekuperatory VITECO R

 

Wszystkie opisywane urządzenia zostały wyposażone w inteligentne sterowniki. Ich wersja podstawowa posiada ekran LED, na którym wyświetlają się wszystkie funkcje urządzenia. A jest to m.in. funkcja programowania harmonogramu pracy, współpraca z centralą alarmową budynku, czy nawet z okapem kuchennym, jak i wiele innych przydatnych funkcji, dzięki którym można zoptymalizować pracę rekuperatora. Warto wymienić jeszcze:

  • przypomnienie o konieczności wymiany filtrów powietrza,
  • tryb przewietrzanie, kominek, wakacje, party,
  • współpraca z czujnikami badającymi poziom CO2 w powietrzu,
  • badanie poziomu wilgotności,
  • sterowanie przepustnicą wymiennika gruntowego,
  • sterowanie nagrzewnicą wodną lub elektryczną,
  • sterowanie chłodnicą odpowiadającą za obniżenie temperatury powietrza nawiewanego. 

 

Wybierając wersję Comfort+ otrzymujemy kolorowy wyświetlacz dotykowy. Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w czujnik wielkości napływającego strumienia powietrza i czujnik automatycznego utrzymania ciśnienia. 

Wszystkie sterowniki mogą być poszerzone o możliwość komunikacji z poziomu aplikacji mobilnej w systemie iOS lub Android, a także za pomocą komputera wyposażonego w system Windows, Linux lub Apple OS X. 

 

Rekuperatory Viteco R – nowa jakość wykonania – na podstawie artykułu  z Biuletynu IK edycja Lato 2021.