Rodzaje kotłów gazowych
Dodano 08.03.2022
Budowa domu wymusza na użytkownikach wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, a do najczęściej wybieranych należy zaliczyć kotły gazowe. Odpowiadają one za ogrzewanie wnętrz budynków oraz za podgrzewanie wody. Przeważnie posiadają kompaktowe wymiary, dlatego nie zawsze trzeba wydzielać im oddzielne pomieszczenie. Właściwie w ogóle nie trzeba ich obsługiwać i są neutralne dla środowiska naturalnego. Z poniższego materiału dowiesz się, dlaczego jeszcze warto postawić na kocioł gazowy i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje.
Jakie są zalety kotłów gazowych?
Kotły gazowe są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Ich obsługa nie należy do trudnych i pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Kotły gazowe można zaprogramować w taki sposób, aby w ogóle nie musieć do nich podchodzić. Jedyne o co należy zadbać wybierając kocioł gazowy, to coroczny przegląd kotła i całej instalacji gazowej. Piec gazowy CO posiada kompaktową budowę i nie trzeba wydzielać miejsca na jego paliwo. Dodatkowo piec gazowy nie wydziela dużej ilości toksycznych spalin, więc jest neutralny dla środowiska naturalnego. Decydując się na kocioł gazowy, warto zadbać o prawidłową termoizolację budynku, aby cieszyć się z zaoszczędzonych na rachunkach pieniędzy.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje kotłów gazowych?
Najogólniejszy podział kotłów gazowych to kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, czyli taką, która pobiera powietrze z pomieszczenia. A także kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, w przypadku którego tlen pobierany jest z zewnątrz. Wiele osób decyduje się na kotły z zamkniętą komorą spalania, ponieważ są po prostu bezpieczniejsze.
Piece dzieli się również często na:
- tradycyjne,
- kondensacyjne – wyglądem praktycznie nie różnią się od modeli tradycyjnych. Ich cena jest jednak wyższa, ponieważ mają o wiele wyższą sprawność. Dodatkowo ich cechą charakterystyczną jest fakt, że wydalane spaliny, przechodząc przez instalację, są w stanie ogrzać wodę w wymienniku urządzenia grzewczego.
- Piece pulsacyjne – odmiana kotła kondensacyjnego, która nie posiada standardowego palnika. Wyposażone są w komorę spalania, gdzie wtłaczana jest mieszanka powietrzno-gazowa.
- Kaskadowe – niektóre modele kotłów gazowych można połączyć w kaskady.
Kotły gazowe można również podzielić na kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne i piece gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne. Te pierwsze mają zadanie ocieplenia pomieszczeń domowych, a modele dwufunkcyjne oprócz tego, podgrzewają również wodę użytkową.
W jaki sposób działa piec kondensacyjny dwufunkcyjny?
Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne mają jedno główne zadanie, które polega na kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Pozyskane w ten sposób ciepło pozwala na podgrzanie wody użytkowej. Okazuje się, że dzięki zjawisku kondensacji ilość wytwarzanego ciepła jest wyższa, niż wynika to z wartości opałowej. Dlatego też przeglądając oferty kotłów gazowych kondensacyjnych, można zobaczyć sprawność wynoszącą nawet 100% lub więcej.
Jak wybrać odpowiedni piec kondensacyjny?
Najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru pieca kondensacyjnego, jest jego moc. Wówczas instalacja grzewcza musi być zaprojektowana w taki sposób, aby była w stanie poradzić sobie z bardzo niską temperaturą na zewnątrz. W sytuacji, gdy na dworze panuje temperatura rzędu -20 stopni, piec powinien wyprodukować moc o wartości 10 kW, dla budynku jednorodzinnego. Jeśli zależy Ci na możliwości modulacji mocy pieca, warto wtedy rozejrzeć się za takim modele, który faktycznie będzie miał szeroki zakres regulacji mocy. W takim przypadku warto się również wyposażyć w czujnik temperatury zewnętrznej.
Automatyka kotła grzewczego jest bardzo wygodną opcją, ponieważ możesz w pełni dostosować jego pracę do swoich oczekiwań. Wiele nowoczesnych kotłów gazowych ma przypisane aplikacje, dzięki którym możesz sterować pracą swojego pieca z każdego miejsca na świecie. Taka możliwość regulacji pracy kotła pozwala na jego optymalizację, a co za tym idzie, obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Kotły kondensacyjne są najbardziej ekonomiczną opcją na dziś. Spełniają najwyższe wymogi i można uzyskać na nie dotacje m.in. z programu “Czyste powietrze”.
Każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum oferuje wysokiej jakości sprzęty od najlepszych producentów na rynku. Przekonaj się więc, jakie kotły gazowe znajdziesz w ich szerokiej ofercie.
Przeczytaj także:
Autor: Małgorzata Buchkovska