Produkty

Ubezpieczenie domu a obowiązkowe przeglądy instalacji

Dodano 28.07.2022

Zapisy w prawie budowlanym są jednoznaczne – właściciele domów powinni wykonywać okresowe przeglądy instalacji. W innym przypadku, jeśli temat zostanie zbagatelizowany i dojdzie do np. utraty całego majątku, wówczas ciężko będzie Ci uzyskać jakiekolwiek zadośćuczynienie. O majątek gromadzony przez całe swoje życie należy odpowiednio zadbać. Jeżeli nie jesteś świadomy tego, co może przynieść Ci to „małe” niedopatrzenie, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Na jakie zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń, warto zwracać uwagę?
  2. O co należy zadbać, aby dobrze zabezpieczyć dom na wypadek utraty majątku?
  3. O czym należy pamiętać, mieszkając w bloku?
  4. Dlaczego niektórzy bagatelizują wykonywanie przeglądów?

Zobacz inne nasze PORADY 


 

Zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń – co trzeba wiedzieć?

 

Dzisiaj prawie każdy, kto posiada dom, ubezpiecza budynek na ewentualność pożaru, kradzieży czy włamania. Jednak nie każdy wie o tym, co jeszcze kryją regulaminy ubezpieczeniowe i OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To właśnie w nich kryją się pewne drobiazgi, które jeśli zostaną pominięte, mogą nieodwracalnie pozbawić każdego posiadacza domu odszkodowania, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi pożar budynku.

 

Aby zrozumieć, o co dokładnie chodzi, warto przyjrzeć się zapisom, takim jak:

 

Ubezpieczony ma obowiązek zapewnić, aby przedmiot ubezpieczenia był zgodny z wymaganiami prawnymi, zwłaszcza z przepisami przeciwpożarowymi i prawem budowlanym, w tym posiadał aktualne przeglądy techniczne…” – zapis zawarty w dokumencie – Obowiązki ubezpieczonego dotyczące stanu mienia i obowiązkowe minimalne zabezpieczenia.

Z uwzględnieniem &29, PZU nie odpowiada również za szkody, które powstały w następstwie niewykonania określonych przepisami prawa przeglądów technicznych przedmiotów ubezpieczenia oraz ich okresowych kontroli, jeśli obowiązek ich wykonania należał do ubezpieczonego.”

 

Z takimi zapisami można spotkać się u większości firm ubezpieczeniowych. Co nam one mówią? Ochrona ubezpieczeniowa jest możliwa tylko wtedy, kiedy jako właściciel domu, czyli ubezpieczający dany budynek, spełnisz wszelkie obowiązki zapisane w prawie budowlanym odnośnie do instalacji, przez którą zaistniała szkoda.

 

Jeżeli nie byłeś świadom tych zapisów, to lepiej czym prędzej sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia polisy ubezpieczeniowej, która została przez Ciebie podpisana.

 

Pamiętaj, że jeśli instalacja, którą posiadasz w domu, z jakiegoś powodu wywoła pożar, ubezpieczyciel ma prawo zażądać od Ciebie aktualnego dokumentu, który potwierdzi przeprowadzony przegląd. Taka sama sytuacja tyczy się momentu, w którym dojdzie do zapłonu sadzy w kominie. Wówczas firma ubezpieczeniowa ma prawo poprosić Cię o okazanie protokołu z przeglądu kominiarskiego.

 

 

O co należy zadbać, aby dobrze zabezpieczyć dom na wypadek utraty majątku?

 

Jako właściciel danej nieruchomości, powinieneś zadbać o takie elementy jak:

- przeglądy odbiorcze budynku i instalacji,

- okresowe przeglądy instalacji elektrycznej, wentylacyjnej i tych, które odprowadzają spaliny,

- remonty i konserwacje.

 

Warto również zapoznać się ze fragmentem art. 62 Prawa Budowlanego:

Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania

poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu

technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy

atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas

użytkowania obiektu,

b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych,

spalinowych i wentylacyjnych);

 

2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu

technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki

obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte

również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu

sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń,

oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;”

 

Należy pamiętać, że domy jednorodzinne to nie jedyne nieruchomości, w których może dojść do utraty majątku. Ryzykiem tym obciążone są również mieszkania w blokach i budynkach wielorodzinnych. Niestety w takich przypadkach bardzo często mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że przeglądy instalacji powinny odbywać się cyklicznie. Za aktualne przeglądy odpowiada zarządca danego budynku.

 

O czym należy pamiętać, mieszkając w bloku?

 

Jeżeli w mieszkaniu, które zostało przez Ciebie zakupione, wymieniono jakąkolwiek instalację z Twojej woli, wówczas to Ty odpowiadasz za wszelkie przeglądy. Powinno się je wykonywać cyklicznie na własny koszt. Dodatkowo przegląd elektryczny powinien być przeprowadzany zaraz po nabyciu mieszkania, aby sprawdzić jej stan techniczny.

Aby chronić swój majątek, należy cyklicznie zlecać fachowcom przeglądy wszystkich instalacji. Lepiej wydać co roku kilkaset złotych niż ryzykować utratą wszystkiego, co jest dla Ciebie cenne. Kominy wentylacyjne i dymowe muszą być kontrolowane raz na rok a instalacje elektryczne raz na 5 lat.

 

Dlaczego niektórzy bagatelizują wykonywanie przeglądów?

 

Najczęstszym powodem, który przyczynia się do braku przeprowadzonych przeglądów, jest po prostu brak wiedzy. Nikt nie mówi na głos o konsekwencjach braku kontroli instalacji. Dotyczy to nawet agentów ubezpieczeniowych.

Jeżeli więc jesteś właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości, czym prędzej sprawdź, co kryje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nieruchomości. Jeżeli nie posiadasz aktualnych przeglądów, najlepiej wykonaj je jak najprędzej.

 

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!