Produkty

W jaki sposób skutecznie wentylować poddasze, na którym jest gorąco?

Dodano 29.10.2021

Zapewne wiele osób posiadających poddasze w swoim domu, borykało lub boryka się z problemem wentylowania poddasza, na którym w okresie letnim, może zrobić się naprawdę gorąco. Prawdopodobnie większość z nich ratowała się otwieraniem okien, aby w pomieszczeniach wygenerował się jakikolwiek ruch powietrza, jednakże każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że często właśnie latem, nawet w godzinach popołudniowych, ciężko jest uzyskać jakiś powiew orzeźwiającego strumienia powietrza. Dlatego też istnieje kilka rozwiązań, które pomagają podczas upalnych dni, na obniżenie temperatury, dzięki której możemy poczuć się w komfortowy sposób, bez konieczności otwierania okien, co i tak często, na niewiele się zdaje.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. jakie rozwiązania można brać pod uwagę, aby ochronić się przed wysoką temperaturą z zewnątrz

Jakie rozwiązania można brać pod uwagę, aby ochronić się przed wysoką temperaturą z zewnątrz?

  • Zakup rolet zewnętrznych – to prawda, że inwestując w rolety zewnętrzne, można skutecznie ochronić się przed promieniami słonecznymi. Jednakże po pierwsze, nie zawsze mamy ochotę na przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje półmrok, a po drugie, rolety zewnętrzne nie ograniczają dopływu gorącego powietrza, a przecież czasem trzeba otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenia. 
  • Inwestycja w klimatyzator przenośny – również często spotykany w domach. Urządzenie to jest w stanie skutecznie schłodzić pomieszczenie, jednakże aby je zamontować, trzeba kuć w ścianach, ponieważ klimatyzator pobiera świeże powietrze z zewnątrz. Wiele osób, które nie chcą wiercić otworów, wystawia rurę klimatyzatora przez okno, jednocześnie wpuszczając do domu gorące powietrze, więc nie za bardzo ma to sens.
  • Wentylowanie pomieszczeń dzięki rekuperacji – należy pamiętać, że wentylowanie pomieszczeń, a ochładzanie powietrza w domu nie ma ze sobą nic wspólnego. Rekuperator pobiera bowiem świeże powietrze, nie ochładzając go. Więc w ciągu dnia temperatura powietrza dostarczanego domu może wynosić np. 30 stopni, a dopiero w nocy np. 20 lub mniej. Jednakże nie zmienia to faktu, że trzeba zasypiać przy wysokiej temperaturze, a to nie jest zbyt wygodne.
  • Tradycyjna klimatyzacja – niektóre osoby decydują się na standardowy klimatyzator z jednostką wewnętrzną o mocy chłodniczej 5 kW. Jego mechanizm działa tak, że może kierować strumień powietrza w prawo lub w lewo, ochładzając np. sypialnię i inne pomieszczenie, lub całą przestrzeń otwartą. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się, jeśli zależy nam na komfortowym śnie i w ogóle na możliwości przebywania w ochłodzonych pomieszczeniach.
  • Montaż pompy ciepła –  nie każdy chce zdecydować się na to rozwiązanie, ponieważ kojarzy się ono z wysokim wydatkiem. Mimo to z pewnością warto zapoznać się z możliwościami tego urządzenia, ponieważ nie dość, że działa w zgodzie ze środowiskiem naturalnym to jeszcze jest w stanie ogrzewać zimą i chłodzić latem wszystkie pomieszczenia. 
  • Rekuperacja plus gruntowy wymiennik ciepła – tak jak zostało wspomniane wcześniej, sama rekuperacja nie jest w stanie ochłodzić powietrza w domu. Jednakże połączenie jej z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła, może już przynieść takie korzyści, ponieważ urządzenie to wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, gdzie zarówno latem, jak i zimą panuje stała temperatura. Zaciągane powietrze, może więc dzięki odpowiednim ustawieniom rekuperatora i w zależności od pory roku, ochładzać lub ogrzewać powietrze nawiewane do pomieszczeń. Efekt pracy GWC będzie najbardziej odczuwalny w budynkach energooszczędnych, ponieważ dzięki świetnej izolacji utrzymanie komfortowej temperatury, będzie o wiele łatwiejsze, oczywiście jeśli uprzednio podczas upalnych dni, nie wpadniemy na pomysł, aby pootwierać szeroko okien w celu przewietrzenia pomieszczeń. Gruntowy Wymiennik Ciepła jest w stanie obniżyć temperaturę panującą na zewnątrz o około 5/ 6 stopni, więc jeśli przyjąć, że na dworze temperatura wynosi 30 stopni, do naszego domu zostanie nawiewane powietrze o temperaturze 24/ 25 stopni Celsjusza. 

 

Możliwości chłodzenia domowych pomieszczeń jest naprawdę dużo, jednak z pewnością nie warto robić tego w tradycyjny sposób, np. otwierając okien, kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Zakup standardowego wentylatora również na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jego zadaniem jest tylko mieszanie gorącego powietrza, a nie jego ochładzanie. Zatem chcąc w komfortowy sposób spędzać lato na poddaszu, warto zastanowić się nad rekuperatorem z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła lub nad pompą ciepła, ponieważ takie rozwiązania są skuteczne, a przy okazji pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu w okresie zimowym.