Wentylacja hybrydowa, czyli co warto wiedzieć?
Dodano 12.02.2022
Już od kilku lat osoby stawiające nowoczesne domy rezygnują z tzw. wentylacji naturalnej, która nie ma prawa dobrze funkcjonować w energooszczędnych budynkach. Dodatkowo wentylacja mechaniczna często ma różne ograniczenia, których nie sposób obejść. Dlatego też wymyślono wentylację hybrydową, która ma być rozwiązaniem na tego typu bolączki. Jeśli nigdy wcześniej nie spotkałeś się z takim sprzętem i nie wiesz, w jaki sposób dokładnie funkcjonuje, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.
Czym jest wentylacja hybrydowa?
Najprościej rzecz ujmując hybrydowy system wentylacji działa naprzemiennie jak wentylacja naturalna i mechaniczna. Mogą one również działać wspólnie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów sterujących wykorzystywanych do pracy wentylacji, które monitorują parametry a warunki zewnętrzne. Jeśli warunki zewnętrzne sprzyjają pracy wentylacji naturalnej, wówczas działa ona samodzielnie. Jeżeli jednak nie dostarcza ona wystarczających parametrów, wtedy uruchamia się wentylacja mechaniczna. Cały proces może być jednak odwrotny – najpierw działa wentylacja mechaniczna, która uzupełniana jest przez wentylację naturalną. Wentylacja hybrydowa może ukrywać się pod nazwą:
- naprzemiennie działającej mechanicznej i naturalnej,
- naturalna, która wspomaga pracę wentylatora,
- mechanicznej, której praca wspierana jest działaniem wiatru i wyporu termicznego.
Jak widać praca wentylacji hybrydowej może przebiegać na kilka różnych sposobów, jednak cel jest wciąż ten sam. Intensywność powinna być duża, a pobór energii jak najmniejszy. W przepisach budowlanych nie znajdziesz żadnych przepisów, które mówiłyby o wentylacji hybrydowej, ale częściej wykorzystuje się określenie wentylacji grawitacyjnej, która wspomagana jest pracą wentylatora.
Wentylatory wspomagające – czym są?
Wentylatory wspomagające montowane są na wylocie kanałów wentylacji grawitacji wywiewnej. Jednak taki zabieg powinien być przeprowadzony ze szczególną uwagą, ponieważ jeśli zostaną źle założone mogą stanowić niebezpieczeństwo. Zbyt duża wydajność wentylatora mogłaby doprowadzić do zasysania spalin pochodzących z urządzeń grzewczych, które mają grawitacyjny system odprowadzania spalin a to z kolei może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji.
W wentylacji hybrydowej nie ma takiego zagrożenia, ponieważ wentylatory występują w postaci nasad kominowych instalowanych na szczycie kanałów wentylacji grawitacyjnej. To właśnie tam wytwarzane jest małe podciśnienie, które pojawia się w kanałach wywiewnych w całkowicie naturalny sposób. Nie ma więc teoretycznej możliwości ku temu, aby ciąg został odwrócony a spaliny zassane.
Warto pamiętać, aby jednak nie montować nasad na kanałach wywiewnych w pomieszczeniach, w których mieszczą się sprzęty z otwartą komorą spalania. Dzięki temu będziemy działać zgodnie z przepisem, który zakazuje wentylacji mechanicznej wywiewnej w takich pomieszczeniach.
Ciąg kominowy a hybrydowa wentylacja
Nasady hybrydowe mają jedno główne zadanie – stabilizowanie ciągu kominowego. Z racji tego, że nie działają cały czas, nie mogą podczas przerwy w swojej pracy zakłócać działania wentylacji grawitacyjnej, ponieważ jej siła napędowa jest zbyt niska. Łopatki wirników posiadają specjalny kształt, więc kiedy warunki zewnętrzne są na plus dla działania wentylacji grawitacyjnej i prędkość wiatru nie jest zbyt duża, wówczas wentylator nie działa, ale łopatki mogą delikatnie obracać się pod wpływem wiatru. Jeśli jednak wiatr jest zbyt mocny i wirnik musiałby pracować zbyt szybko, wówczas silnik spełnia rolę hamulca. Napęd nasad hybrydowych nie potrzebuje do pracy dużej ilości energii. Pojedynczy silnik wytwarza moc o sile od 5 do 15 kW i dodatkowo urządzenie to nie pracuje cały czas, dlatego wentylacja hybrydowa zużywa o wiele mniej energii niż standardowa wentylacja mechaniczna.
Wentylację hybrydową można zainstalować w nowo wybudowanym budynku, ale i w starszym, gdzie mamy do czynienia z wentylacją naturalną.
Jak wygląda sterowanie wentylacją hybrydową?
Wentylacją hybrydową można sterować w sposób ręczny, ale i automatyczny. Pierwszy sposób z pewnością nie należy do najwygodniejszych rozwiązań. Wówczas instalator musi dobrać prędkość obrotową nasady hybrydowej w oparciu o pomiar przepływu powietrza, które dostaje się przez kratkę wentylacyjną w kanale, w którym się znajduje. Przez cały okres pracy nasady wartość musi pozostać ta sama.
Z pewnością lepiej postawić na sterowanie automatyczne, w którym nie chodzi tylko o samą wygodę. Dzięki zastosowaniu elektronicznych sterowników można zaprogramować pracę nasady z daną prędkością o wybranych godzinach i dniach. Wówczas, jeśli nikogo nie ma w domu wentylacja może pracować z mniejszą wydajnością, a kiedy wszyscy są z większą wydajnością.
Ile kosztuje montaż i eksploatacja wentylacji hybrydowej?
To, ile będzie nas kosztował system wentylacji hybrydowej zależne jest od wielkości domu, ponieważ na tej podstawie wylicza się konkretną ilość nasad. Chodzi również o to czy w domu znajduje się np. wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem z kanałami wentylacyjnymi i nawiewnikami, ponieważ w takiej sytuacji wystarczy tylko dokupić nasady. W średniej wielkości domu na nasady wydamy ok. 5-6 tys. złotych, dlatego z pewnością jest to o wiele niższa cena niż w przypadku gdybyśmy chcieli zainstalować tylko system wentylacji mechanicznej.
Nasady hybrydowe powinny być konserwowane przynajmniej raz w roku – chodzi o sprawdzenie wydajności i wyczyszczenie stałych nalotów. Dodatkowo powinny zostać sprawdzone przewody kominowe.
Praktycznie każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum oferuje wysokiej jakości klimatyzatory i wentylatory. Koniecznie zapoznaj się z ich pełną ofertą.
Przeczytaj także:
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!