Produkty

Zawory kulowe do gazu concept by Giacomini - artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Jesień 2019

Dodano 19.09.2019

Asortyment marki concept powiększył się o nową serię zaworów do gazu, które są zgodne z normą EN 331:2015. Produkty dostarcza znany producent armatury i systemów instalacyjnych — firma Giacomini, mówi Sławomir Grzesik, www.giacomini.com | www.concept.ik.pl 

 

 

Czego można spodziewać się po nowych zaworach kulowych do gazu concept by Giacomini? 

Przemyślany projekt zaworów kulowych concept by Giacomini sprawił, że są one niezawodne, poręczne i trwałe. Dzięki temu rozwiązaniu nie dochodzi do wycieków gazu, nawet jeśli warunki są krytyczne. Co więcej prezentowane zawory pozwalają na pracę w wysokich temperaturach i pod bardzo dużym ciśnieniem. Warto podkreślić, że zawory kulowe do gazu concept by Giacomini, dzięki swojej konstrukcji, przesyły ekstremalnie trudne testy, jakich wymaga norma EN 331:2015.  

Materiały, które zastosowano do budowy tego rozwiązania sprawiły, że zawory mogą pracować w pełnym zakresie wytrzymałości na mediach gazowych pierwsze, drugiej i trzeciej grupy, do których należą: 

  • gaz ziemny; 
  • propan; 
  • butan; 
  • argon; 
  • azot; 
  • gazy ciężkie; 
  • węglowodory ciekłe. 

Najnowsze na rynku serie zaworów do gazu, R734GA, R734LGA, R731GA, R730GA spełniają surowe wymogi, jakie stawia przed nimi nowa norma EN 331:2015 (w Polsce została przyjęta i jest znana pod oznaczeniem EN 331:2016). Warto mieć na uwadze, że zgodność ze wspomnianym dokumentem zaworów kulowych do gazu concept by Giacomini potwierdzają liczne certyfikaty, które wydane zostały przez niezależne zewnętrzne i renomowane laboratoria europejskie DVGW CERT GmbH. Podmioty te przeprowadzają regularne kontrole oraz badania pobranych próbek w czasie całego procesu produkcji zaworów (na każdym jego etapie). 

Wspomniana wyżej norma jasno określa, jakie wymogi związane z konstrukcją, osiągami i bezpieczeństwem użytkowania, muszą spełniać zawory kulowe. Definiuje również parametry pracy elementu przy bardzo niskim lub niskim ciśnieniu, które jest charakterystyczne dla instalacji gazowych. 

Norma jasno określa także metody testowania zaworów kulowych, jak również wymogi, jakie należy spełnić znakując towar. Jej zapisy odnoszą się do zaworów gazowych wykorzystywanych w systemach domowych oraz komercyjnych, które instaluje się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Mogą być one zasilane gazem z pierwszej, drugiej i trzeciej grupy (w myśl normy EN 437). 

 

Jak zbudowane są nowoczesne zawory kulowe do gazu? 

Korpus i kula zaworów wykonana została z mosiądzu CW617N, który jest dodatkowo niklowany na zewnętrznej stronie zaworu. Przepływowa kula jest poddawana chromowaniu. 

Projektanci zaworów kulowych concept by Giacomini oparli ich konstrukcję o wypróbowane i niezawodne rozwiązanie. Mowa tutaj o uszczelnieniu trzpienia, który instalowany jest od wewnątrz zaworu. Składa się on z podwójnych polimerowych o-ringów HNBR (Hydrogenated Nitrile Butadiene Ruber — uwodorowany kauczuk butadienowo-akrylowy), które cechują najlepsze właściwości wytrzymałościowe i mechaniczne oraz stabilność termiczna i odporność na ścieranie. Nakrętkę trzpienia zakończono plombą wyposażoną w hologram, który jest gwarancją niezawodności zaworu i jego zgodności z normą. 

Zawory kulowe do gazu concept by Giacomini umacniają typy charakter produktów oferowanych przez markę. Są potwierdzeniem na to, że od ponad 50 lat asortyment Giacomini wyróżnia się wysoką jakością. Co więcej, producent cały czas doskonali używane materiały i procesy produkcyjne. Firma cały czas poświęca wiele uwagi obowiązującym wymogom prawnym na każdym etapie produkcji — począwszy od planowania, a skończywszy na wykonaniu końcowych testów. 

Należy podkreślić, że zawory kulowe do gazu concept by Giacomini są jednymi z najtrwalszych i najbezpieczniejszych produktów, co potwierdza większość certyfikatów na świecie. Dzięki temu, że posiadają szeroki zakres średni i są zróżnicowane pod względem typów, można je wykorzystać we wszystkich rodzajach instalacji. 

 
 

 

 
 

Artykuł przygotowany na podstawie tekstu autorstwa Sławomira Grzesika, (www.giacomini.com | www.concept.ik.pl

 

Autor: Aneta Wojtczak