Produkty

Jakie obowiązki muszą spełnić właściciele nieruchomości? - ZIELONA TRANSFORMACJA

Dodano 03.02.2022

Każdy właściciel nieruchomości, który nie posiada własnej domowej oczyszczalni, musi podłączyć nieruchomość do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku, która opisuje, w jaki sposób prawidłowo utrzymać porządek i czystość w gminach. 

 

Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe. Aby inwestor nie musiał tego robić, powinien wyposażyć nieruchomość, której jest właścicielem w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jeżeli natomiast posiada jedynie szambo, które dodatkowo nie posiada żadnych filtrów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nieruchomość musi być przyłączona do sieci kanalizacyjnej.  

Osoby, które zastanawiają się nad wspomnianym wyżej obowiązkiem, powinny zapoznać się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który rozpatrywał skargę Piotra W., który zaskarżył decyzję burmistrza. Nakazywała ona podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej do 29 lutego 2016 roku. WSA po zapoznaniu się z dokumentacją uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie. Instytucja ta odmówiła stwierdzenia nieważności decyzji, która została wydana przez burmistrza w części, jaka mówi o wyznaczeniu terminu obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. W uzasadnieniu WSA powołał się na przepisy ustawy z 13 września 1996 r., w której można znaleźć przepisy określające, jak utrzymać czystość i porządek w gminach. 

 

Jak brzmi istotny dla Zielonej Transformacji zapis Ustawy — art. 5 ust. 1 pkt 2 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku (Art. 5 ust. 1 w związku z art. ust. 1 pkt 2) jasno określa, że właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku poprzez przyłączenie swojej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Obowiązek ten nie musi być spełniony, jeżeli nieruchomość posiada przydomową oczyszczalnię ścieków, które spełnia wszelkie wymagania, jakie zostały określone w odrębnych przepisach. 

 

Co z działkami, które nie posiadają własnej oczyszczalni? 

Sąd I instancji za kluczowe dla rozstrzygnięcia sprawy uznał sformułowanie, że nieruchomość nie musi być przyłączona do sieci kanalizacyjnej, jeżeli na jej terenie znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków, która spełnia określone wymogi. Oznacza to, że jeżeli w momencie, kiedy pojawia się możliwość podłączenia nieruchomości do sieci, ta jest już zaopatrzona w oczyszczalnię, właściciel nie ma obowiązku podłączania nieruchomości do sieci. 

 

Jaki obowiązek musi spełnić właściciel, który posiada przydomową oczyszczalnię ścieków? 

Jeżeli nieruchomość została wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, której przepustowość wynosi do 5m3/d i którą wykorzystuje się na potrzeby własnego gospodarstwa domowego albo rolnego. W związku z tym, że na w czasie pracy oczyszczalni będzie wykorzystywana woda, a ścieki będą wprowadzane do wód lub do ziemi, posiadanie należy ten fakt zgłosić w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego odpowiedniego dla miejsca, w którym znajduje się nieruchomość. 

 

Kto sprawuje nadzór nad realizacją obowiązku w zakresie przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej? 

Nadzór nad wypełnieniem obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej sprawuje włodarz danego miasta lub gminy — prezydent, wójt lub burmistrz. W przypadku uchylania się mieszkańców od obowiązku wspomniane osoby mają specjalne uprawnienia, które pozwalają wydać im decyzję nakazującą jego wykonanie. Istotne jest to, że wykonanie decyzji podlega egzekucji, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku, która traktuje o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Co więcej, osoby, które będą uchylały się od wykonania obowiązku, muszą liczyć się z możliwością otrzymania grzywny. Postępowanie w tej sprawie będzie toczyć się wg przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. 

 

Kto pokrywa koszty podłączenia do sieci kanalizacyjnej? 

Pokrycie kosztów podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej leży po stronie właściciela nieruchomości. W niektórych miastach i gminach można jednak ubiegać się o dotację, dzięki której będzie można pokryć budowę przyłącza kanalizacyjnego, jeżeli nieruchomość użytkowana jest przez osoby fizyczne. 

Jakie obowiązki na właścicieli nieruchomości nakłada nowelizacja ustawy Prawa o Ochronie Środowiska z grudnia 2019 roku? 

W grudniu 2019 roku zostały znowelizowane przepisy Prawa o Ochronie Środowiska, które jasno określają. Zapisy tej ustawy zostały umocnione, co oznacza, że obywatele muszą liczyć się z wieloma zmianami. Do najważniejszych z nich należą: 

  • obowiązek przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, jeśli jest taka możliwość; 
  • kary dla przedsiębiorców, którzy sprzedają "kopciuchy" oraz utrudnienie sprzedaży tych urządzeń; 
  • zwolnienie z konieczności płacenia podatku od osób fizycznych dotacji oraz umorzonych pożyczek, które inwestor otrzymał od Narodowych i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. 

Wszystkie powyższa działania mają za zadanie umocnienie działań na rzecz Zielonej Transformacji. 

 

Przeczytaj także: 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!