Produkty

Jak dobrać rekuperator?

Dodano 01.10.2021

Zakup rekuperatora wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak nam się wydaje. Wiele osób, które pierwszy raz będą stawać przed wyborem odpowiedniego modelu, mogą mieć poważną zagwozdkę źle dobrany rekuperator nie będzie spełniał swojej powinności, a kupujący nabawi się stresu i przykrych doświadczeń. Takiej sytuacji można jednak w pełni uniknąć, stosując się do wskazówek w poniższym tekście.

Z artykułu dowiesz się:

  1. na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając rekuperator do swojego domu
  2. jaka jest wymagana ilość powietrza w polskich domach

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając rekuperator do swojego domu?

  • Obudowa rekuperatora i wentylatory – rekuperacja powinna być wyposażona w wysokiej klasy wentylatory, ponieważ ma ona pracować w trybie ciągłym – 24h/7. Należy unikać modeli, które są wyposażone w blaszkowate łopatkowe wentylatory. Dodatkowo rekuperator powinien prezentować się w sposób estetyczny i posiadać dobrą izolację akustyczną i termiczną. Do domów jednorodzinnych odradza się wybieranie obudowy stworzonej z metalu, ponieważ posiada ona gorsze parametry akustyczne i termiczne, a także może powodować powstawanie rezonansu. Wybierając centralę wentylacyjną wysokiej klasy, nie będziesz musieć inwestować w dodatkowe tłumiki hałasu w kanałach wentylacyjnych, czy zabudowę urządzenia w pomieszczeniu dźwiękoszczelnym. Wnętrze rekuperacji powinno być od razu dobrze zaizolowane.
  • Wymiennik ciepła i dźwięk – dla niektórych głośność centrali również będzie miała kluczowe znaczenie, ponieważ głośny rekuperator będzie po prostu dokuczliwy. Przeważnie rekuperatory z wymiennikiem obrotowym są raczej głośniejsze niż rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. Z pewnością nie pomaga również metalowa obudowa, czy metalowy wymiennik ciepła, który pod wpływem temperatury, kurczy się i rozciąga, co może doprowadzić do jego poluzowania i w konsekwencji do głośniejszej pracy i rezonowania.
  • Odzysk ciepła centrali wentylacyjnej – wybierając rekuperację, nie należy kierować się tylko jej procentową sprawnością, ponieważ producenci bardzo często podają tę wartość, podczas analizy laboratoryjnej, gdzie przez wymiennik przepuszczana jest mała ilość powietrza. Warto więc sprawdzić, jaka jest maksymalna wartość odzysku podawana przez producenta, ale i w innych trybach pracy centrali. Czasem jest tak, że po zakupie rekuperacji, użytkownicy przekonują się, że urządzenie posiada o wiele niższą sprawność, niż podawał producent. Wówczas, jeśli będzie potrzeba zwiększenia sprawności, konieczne będzie zastosowanie silniejszych wentylatorów, które będą zużywać większą ilość energii. 
  • Wielkość spręża rekuperatora – niewielka liczba kupujących zwraca uwagę na tę wartość, która oznacza siłę, z jaką urządzenie to wpycha świeże powietrze do przewodów wentylacyjnych i siłę, z jaką wypycha zużyte. Centrala jest silna, jeśli wartości te są wysokie. Parametr ten jest bardzo ważny, dlatego nie powinno się go omijać, dlaczego? Ponieważ instalując w swoim domu rekuperację, która ma zbyt mały spręż, ryzykujemy, że wywiew i nawiew, będzie funkcjonował tylko w obrębie anemostatów i powietrze nie będzie docierało do wywiewników i nawiewników, które są umieszczone dalej od centrali. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zasięgnąć porady specjalisty, który obliczy spadek ciśnienia w instalacji wentylacyjnej w domu. Dzięki temu, np. kiedy wartość ta wyniesie 150 Pa, a wybrany przez Ciebie rekuperator będzie posiadał spręż o wartość 100 Pa, to od razu będziesz wiedzieć, że nie jest to dobre urządzenie dla Ciebie. Zawsze warto wybierać rekuperację z większym sprężem, zwłaszcza jeśli chcemy instalować Gruntowy Wymiennik Ciepła,
  • Montaż rekuperatora – niektóre rekuperatory mogą wymagać specyficznej lokalizacji np. ze względu na swoje wymiary. Zawsze wybierając jakikolwiek rekuperator, powinno się mu zapewnić najlepsze warunki montażowe, aby sprawnie doprowadzić przewody wentylacyjne, odpływ kondensatu, czy sam serwis rekuperacji. Nie ma sensu całkowicie zabudowywać rekuperacji, ponieważ wymaga ona np. wymianę filtrów co kilka miesięcy, czy wyjęcie i wypłukanie rekuperatora raz do roku. 
  • Sterowanie rekuperacją – coraz więcej osób decyduje się na urządzenia całkowicie bezobsługowe, których wartość jest jednak wyższa niż w standardowych modelach. Bezobsługowe urządzenia same pamiętają ustawienia, kiedy zapotrzebowanie na świeże powietrze jest mniejsze lub większe. Dodatkowo mogą one samodzielnie sterować pracą gruntowego wymiennika ciepła i innych, dodatkowych urządzeń. W standardowych modelach sterowniki dają możliwość regulacji pracy wentylatorów rekuperatora w zakresie kilkubiegowym.

Jaka jest wymagana ilość powietrza w polskich domach?

To, jaka wartość wymiany powietrza powinna funkcjonować w polskich domach, reguluje Polska Norma PN-83 B-03430. Przyjmuje ona wartość 30m3/h na jedną osobę. W poszczególnych przypadkach kształtuje się to w następujący sposób:

  • kuchnia z oknem i kuchenką gazową – 70m3/h,
  • kuchnia z oknem i kuchenką elektryczną (3 osoby) – 30 m3/h na jedną osobę
  • kuchnia z oknem i kuchenką elektryczną (ponad 3 osoby) – 50m3/h na jedną osobę,
  • kuchnia bez okna z kuchenką elektryczną – 50m3/h,
  • łazienka – 50 m3/h,
  • toaleta – 30 m3/h,
  • pokój – 30 m3/h,
  • pokój bez okna – 15 m3/h.

Jak widać, podczas wyboru odpowiedniego rekuperatora dla siebie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które zapobiegną przykrym niespodziankom. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat, skorzystaj z fachowej wiedzy specjalistów.

 

Lepsza wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Czym jest i jak działa rekuperacja w domu?

 

 


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę w ik.pl:


Oferta rekuperatory w ik.pl




Autor: Małgorzata Buchkovska