Produkty

Lepsza wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Dodano 30.09.2021

W obecnej dobie nowoczesnego budownictwa coraz bardziej skłaniamy się ku innowacyjnym i ekologicznym rozwiązaniom. Chcemy dbać o nasze środowisko naturalne oraz komfort mieszkania w domu, który ma nam gwarantować odpoczynek i zdrowe warunki funkcjonowania w nim. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest zatem kluczowa, jeśli bierzemy pod uwagę nasze samopoczucie i wygodę. Jakie zalety i wady posiada wentylacja grawitacyjna, a jakie mechaniczna? O tym dowiesz się z artykułu.


 

Z artykułu dowiesz się:


  1. czym jest wentylacja grawitacyjna
  2. dlaczego wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w nowoczesnych domach
  3. jak kształtują się koszty wentylacji grawitacyjnej
  4. na czym polega wentylacja mechaniczna
  5. wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

 

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna jest ciągle jeszcze obecna w wielu projektach budowlanych. Jest to rodzaj wentylacji naturalnej, której działanie opiera się na zasadzie różnicy ciśnień pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku. Działa ona jednak tylko w ściśle określonych warunkach zewnętrznych, gdy temperatura powietrza poza budynkiem spada poniżej 12°C, a okna są rozszczelnione (np. za pomocą nawiewników). Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa, niestety nawet rozszczelnienie okien nie przyczyni się do jej prawidłowego funkcjonowania. Panuje tu bowiem zasada, że im zimniej na dworze, tym przewietrzanie pomieszczeń działa lepiej.

 

Wentylacja grawitacyjna w nowo budowanych domach

 

Ocieplanie ścian i dachów, podniesienie wskaźników izolacji podłóg oraz stolarki okiennej i drzwiowej, w zgodzie z nowymi wytycznymi budowlanymi obowiązującymi od początku roku 2021, niestety nie zawsze idzie w parze z prawidłowym działaniem wentylacji naturalnej. Przy temperaturze powyżej 12°C często musimy ratować się otwieraniem okien, aby odpowiednio przewietrzyć dom. Szczelne okna nie zagwarantują nam niestety odpowiedniej cyrkulacji świeżego powietrza, które jest ważne dla naszego zdrowia, samopoczucia, jakości snu oraz wypoczynku. Otwieranie okien zaś przy średnich temperaturach może wiązać się z nieprzyjemnymi dla nas skutkami w postaci między innymi:

  • przeciągów w domu;
  • nadmiernym wychłodzeniem wnętrz;
  • pojawieniem się niechcianych insektów;
  • hałasem z zewnątrz;
  • kurzem.

Dlatego też nie chcąc się na nie narażać, nie zawsze wietrzymy pomieszczenia, a przez to przebywamy w pomieszczeniach ze zbyt dużą ilością dwutlenku węgla czy zbyt wysokim poziomem wilgotności.

Ponadto nowoczesne budownictwo, które stara się ograniczać ucieczkę ciepła z domu poprzez izolację przegród zewnętrznych, w przypadku posiadania wentylacji grawitacyjnej, wiąże się ze znacznymi stratami energii cieplnej. Mogą one sięgać nawet 50 –60 procent. Dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniu, które będzie temu przeciwdziałać. Być może byłaby nim właśnie rekuperacja?

 

Wentylacja grawitacyjna a koszty

 

Jak się okazuje, koszty budowy wentylacji grawitacyjnej są porównywalne z kosztami instalacji mechanicznej. Na koszty związane z wydatkami wentylacji naturalnej składają się m.in.:

  • koszty budowy komina wentylacyjnego i związanych z tym szeregiem prac dekarskich;
  • koszty kominków dachowych;
  • koszty mikrowentylacji w oknach dachowych;
  • koszty nawiewników w tradycyjnych oknach;
  • koszty związane z użytkowaniem i zakładaniem centralnego ogrzewania.

Suma powyższych (w zależności od rodzaju i producenta zastosowanych rozwiązań) może odpowiadać kosztom założenia systemu rekuperacji.

 

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna ma na celu dostarczenie do wnętrza budynku optymalnej ilości świeżego powietrza oraz usunięcie z niego powietrza zużytego. Jej ogromną zaletą jest to, iż działa niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Natomiast użytkownik tego rozwiązania może za pomocą sterownika ustawić wybraną intensywność działania tego systemu.

 

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

 

Porównując oba systemy, od razu rzuca się w oczy fakt, iż wentylacja mechaniczna jest niezależna od warunków pogodowych oraz sterowna w odróżnieniu od grawitacyjnej, która umożliwia jedynie częściową wymianę powietrza i jest silnie uzależniona od sytuacji panującej na zewnątrz budynku. Rekuperacja dostarcza nam czyste, przefiltrowane powietrze bez alergenów i zanieczyszczeń, nie wpuszczając do domu intruzów w postaci insektów. Nie przyczynia się do powstawania przeciągów. System grawitacyjny z kolei pobiera powietrze z zewnątrz, ale go nie oczyszcza, a na dodatek jego temperatura jest w pełni zależna od warunków atmosferycznych.

Rekuperator za to oddaje nam do wnętrza bardziej wychłodzone powietrze, gdy panują upały oraz cieplejsze powietrze przy mrozach. Warto tu jeszcze wspomnieć o oszczędnościach na ogrzewaniu, które daje nam rekuperacja, dzięki wykorzystaniu energii powietrza wywiewanego. Bardzo opłacalnym przy tego rodzaju instalacji staje się również wykonanie pompy ciepła, które to łącznie w późniejszym okresie pozwolą na znaczne oszczędności eksploatacyjne.

Przy wentylacji naturalnej mamy do czynienia z bardzo dużymi startami ciepła, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Decydując się na wentylację mechaniczną, trzeba pamiętać, iż najlepiej pomyśleć o niej już na etapie planowania budowy. Jeśli zaś chodzi o minusy rekuperacji, trzeba zaznaczyć, iż nie działa ona, gdy nie ma prądu oraz wymaga regularnego czyszczenia, serwisu, a niekiedy wymiany jej elementów. Są to jednak aspekty, które z pewnością nie będą w stanie przysłonić licznych zalet instalacji systemu opartego na rekuperacji.

 

Przeczytaj także:

Rekuperacja w nowoczesnym domu

7 rzeczy, ktore powinien zrobic montażysta po instalacji rekuperacji

 

 

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska