Produkty

Jaka pompa będzie najlepszym wyborem: pompa ciepła gruntowa czy pompa ciepła powietrzna?

Dodano 28.09.2021

Odpowiednie źródło ciepła to podstawa każdego wybudowanego domu. Warto o nim pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Warto mieć przy tym na uwadze, że każda podjęta decyzja i wprowadzane później zmiany mają swoje konsekwencje, nie tylko czasowe, ale również finansowe. Dlatego też swoje ostateczne wybory warto dobrze przemyśleć. Należy pamiętać, że każdy wybór ogrzewania będzie niósł za sobą inne konsekwencje. Mając na uwadze, iż dobór odpowiedniego systemu ogrzewania nie jest prosty, a ciągle zmieniające się przepisy nie ułatwiają podjęcia ostatecznych kroków, chcemy dziś przedstawić dla Was jeden z chętniej wybieranych systemów. Pompy ciepła, bo o nich mowa są coraz chętniej wybierane przez właścicieli budynków jednorodzinnych. Ty również zastanawiasz się nad instalacją tego urządzenia? Dowiedz się, który rodzaj — pompa ciepła gruntowa czy pompa ciepła powietrzna — będzie najlepszym wyborem?

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto wybrać pompę powietrza do ogrzania domu?

  2. Co przemawia na korzyść powietrznej pompy ciepła?

  3. Czym charakteryzuje się gruntowa pompa ciepła?

  4. Jaka pompa ciepła sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

 


Koszty eksploatacji domu uzależnione są od wielu czynników, m.in.: powierzchni budynku, wysokości pomieszczeń, czy zastosowanego ocieplenia. Warto jednak mieć na uwadze, że zależność: im dom większy, tym więcej potrzebuje energii do ogrzania nie jest regułą. Warto zatem rozważyć kilka opcji ogrzewania, dzięki którym dom stanie się komfortowy i niedrogi w utrzymaniu. Jednym z chętniej wybieranych obecnie instalacji są pompy ciepła. Urządzenia te nie tylko pozwalają na mniejsze rachunki, ale także są zgodne z założeniami ochrony środowiska. Na rynku można spotkać kilka rodzajów tego typu rozwiązań. Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu na pewno będziesz wiedział, którą pompę ciepła wybrać.

Dlaczego warto wybrać pompę powietrza do ogrzania domu?

Zastanawiasz się, dlaczego pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem jeśli chodzi o ogrzanie domu? Otóż urządzenie sprawdza się doskonale wtedy, kiedy dom nie ma dostępu do gazu, a użytkownikom zależy na bezobsługowym  komfortowym pozyskaniu ciepła.

Decydując się na kupno pompy ciepła musisz wiedzieć, że będzie ona działała trochę inaczej niż inne źródła ogrzewania. W tym wypadku ciepło pozyskiwane jest z gruntu lub powietrza i dostarczane do domu. Istotne jest również to, że rozwiązanie to doskonale radzi sobie nawet wtedy, kiedy na zewnętrz panują niskie temperatury.

 

Co przemawia na korzyść powietrznej pompy ciepła?

Decydując się na pompę ciepła powietrze-woda warto wiedzieć, że zasada działania tego rozwiązania nie jest skomplikowana. Urządzenie do ogrzania domu wykorzystuje powietrze atmosferyczne, które zamienia w ciepło. Powietrzna pompa ciepła z powodzeniem zastąpi dotychczasowy kocioł węglowy, elektryczny lub gazowy.

Powietrzna pompa ciepła jest bezpieczna dla środowiska, ponieważ nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Dzięki temu przyczynia się do obniżenia ilość dwutlenku węgla w atmosferze, co jest niezwykle ważne dla ludzkich płuc.

Co więcej, powietrzne pompy ciepła dzielą się na dwa rodzaje:

  • pompa ciepła powietrze-powietrze — ogrzewa dom ciepłem, które przekazywane jest do powietrza i wypuszczane w pomieszczeniach przez specjalne kanały. Jej ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania urządzenia, jako klimatyzacji. Niestety nie jest w stanie podgrzać wody użytkowej, przez co w domu trzeba zainstalować kolejne urządzenie, np. bojler.

  • pompa powietrze-woda — w której ciepło przekazywane jest do wody, która rozprowadzana jest po instalacji grzewczej, np. ogrzewanie podłogowe. Urządzenie doskonale sprawdza się także w instalacjach CWU.

Urządzenia są wysoce wydajne (dla przykładu — pompa ciepła NIBE, o współczynniku SCOP 5 potrzebują zaledwie 1 kW energii elektrycznej, aby wytworzyć 5 kW energii cieplnej).

Czym charakteryzuje się gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła działa bardzo podobnie jak powietrzna. Różnica polega na tym, że ciepło nie jest pozyskiwane z powietrza, a z gruntu. Warto tutaj mieć na uwadze, że w gruncie można odnotować wyższą temperaturę, niż ta, która znajduje się w powietrzu, co oznacza, że tego rodzaju urządzenie już na starcie osiąga lepsze parametry. Pomimo powyższej ogromnej zalety, rozwiązanie to ma także mankamenty. Do największego należy cena całości. Aby pobrać ciepło z gruntu, trzeba nie tylko się do niego wkopać, ale także ułożyć odpowiednio instalację, co niestety sporo kosztuje. Jeżeli dopiero budujemy dom warto rozważyć to rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj gruntowa pompa ciepła jest lepsza od pompy powietrznej.

 

Jaka pompa ciepła sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Skoro pompa gruntowa uznawana jest przeważnie za lepsze rozwiązanie, zastanawiasz się teraz zapewne, czy jest to jedyny słuszny zakup, jakiego możesz dokonać. Okazuje się, że nie zawsze, a wybór określonego urządzenia zależy od wielu czynników.

Gruntowa pompa powietrza jest znacznie droższa od pozostałych tego typu urządzeń, dlatego jeżeli wraz ze specjalistami uznasz, że do ogrzania Twojego domu jednorodzinnego wystarczy pompa typu powietrze-woda, nie ma sensu przepłacać. Przyglądając się rozmaitym urządzeniom można dojść do wniosku, że dobrej jakości pompa ciepła powietrze-woda jest w stanie ogrzać dom o powierzchni minimum 160 m2. Jak zatem widać, jest to spora powierzchnia.

Wybierając odpowiednią pompę ciepła, warto wziąć pod uwagę:

  • pompa ciepła powietrze-powietrze — dla osób, którym zależy na niskim koszcie zakupu i montażu, znają mankamenty tego rozwiązania i nie przeszkadza im zimna podłoga w mieszkaniu;

  • pompa ciepła powietrze-woda — jeżeli po konsultacjach z projektantem uznacie, że taki model wystarczy do ogrzania pomieszczeń i wody użytkowej w Twoim domu;

  • pompa ciepła gruntowa — we wszystkich pozostałych przypadkach.

Nie do końca wiesz, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? Skontaktuje się z partnerami Grupy Instal-Konsorcjum, którzy z pewnością rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Warto przy tym zlecić wykonanie zewnętrznego dokumentu o nazwie OZC (Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego Budynku), dzięki któremu bez problemu będzie można dobrać odpowiednią pompę ciepła.

 

Przeczytaj także:

 

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!