Produkty

Montaż rekuperacji, czyli na co zwrócić uwagę?

Dodano 04.10.2021

Zakup rekuperacji i akcesoriów dodatkowych to jedno, a odpowiedni montaż urządzenia to drugie. Aby wentylacja mechaniczna dawała odpowiedni komfort i działała prawidłowo, muszą zostać spełnione oba warunki. Dodatkowo ważny jest również odpowiedni projekt instalacji przez fachowca. Ważne jest również wyregulowanie systemu zgodnie z parametrami i powierzenie zadania montażu odpowiedniej firmie. W poniższym artykule znajdziesz więcej odpowiedzi na pytanie – na co zwrócić uwagę podczas montażu rekuperacji.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. na czym polega montaż rekuperacji
  2. na co zwrócić uwagę podczas montażu rekuperacji

Na czym polega montaż rekuperacji?

W domach, w których zainstalowana jest rekuperacja przewietrzone jest każde pomieszczenie, mimo tego, że nie w każdym znajduje się punkt nawiewny i wywiewny. Dotyczy to przede wszystkim korytarzy na górnych kondygnacjach, kotłowni czy garażu. Kanały wentylacyjne powinny schodzić z poddasza, aż do najniższych kondygnacji budynku. Wybrane kanały powinny posiadać takie średnice, które pozwolą im na przepływ odpowiedniej ilości powietrza. Dodatkowo muszą być zaizolowane warstwą wełny mineralnej. Na etapie rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, powinno się dobrze przemyśleć ich umiejscowienie, aby powietrze mogło przepływać cicho i efektywnie, docierając do każdego miejsca w pomieszczeniu. W końcu chodzi o to, aby rekuperacja zapewniała wysoki komfort wentylacji pomieszczeń. Do montażu systemu rekuperacji warto zatrudnić fachowców, którzy zapobiegają widocznej zabudowie kanałów wentylacyjnych. Średnie kanały trudno ukryć wszędzie, jednakże decydując się na nowoczesne instalacje wentylacyjne, posiadające małe przewody, jest to wykonalne.

 

 

Na co zwrócić uwagę podczas montażu rekuperacji?

  • Wybór odpowiedniego pomieszczenia, w którym ma być zamontowana rekuperacja – nie należy instalować rekuperacji w pomieszczeniu, które nie jest ogrzewane. W miejscu montażu temperatura nie powinna być niższa niż 8 stopni Celsjusza. Jeżeli najlepszym umiejscowieniem urządzenia będzie poddasze nieużytkowe, należy je odpowiednio zaizolować. Sam rekuperator również można ocieplić, wówczas cały system będzie bardziej energooszczędny i wydajny.
  • Brak podcięć wentylacyjnych – podcięcia pomiędzy podłogą a dolną krawędzią drzwi są konieczne, aby zapewnić wystarczający dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Przekrój netto o powierzchni 200 cm3, powinien być zapewniony w takich miejscach jak: spiżarnia, kuchnia, łazienka, garderoba i we wszelkich pomieszczeniach gospodarczych. 
  • Szczelność okien – tam, gdzie instalowana jest rekuperacja, okna powinny być całkowicie szczelne i nie mogą one posiadać nawiewników. Wentylacja domu, w którym znajduje się rekuperacja, zapewniona ma być tylko przez to urządzenie. Energooszczędne 3-szybowe pakiety okien plus rekuperacja, to najlepsze możliwe rozwiązanie.
  • Dostateczne dojście do rekuperacji – urządzenie to powinno być zamontowane w taki sposób, aby ani użytkownik, ani serwisant nie miał problemu z dojściem do niego. Raz w roku należy wykonać całkowity serwis tego urządzenia i wymienić zużyte filtry. Dodatkowo trzeba mieć dostęp do anemostatów i przepustnic, jeśli takowe znajdują się w instalacji.
  • Instalacja na odpowiednich kanałach – warto wiedzieć, że system rekuperacji nie powinien być montowany na miękkich kanałach, ponieważ łatwo można je uszkodzić, a także nie można ich wyczyścić. Powietrze przepływające przez nie trafia na opór a ich nierówna struktura zbiera zanieczyszczenia. Najlepiej zainwestować w instalację z kanałów stalowych.
  • Odpowiednia wielkość rekuperatora – urządzenie to powinno być całkowicie dopasowane do metrażu domu. Nie można kupować małego i taniego rekuperatora, aby zaoszczędzić, ponieważ nie będzie on efektywnie pracować na za dużym dla siebie metrażu. Dodatkowo pracując na najwyższej mocy, będzie po prostu głośny.
  • Odpowiednia izolacja kanałów wentylacyjnych – jeżeli instalacja rekuperacji wykonana jest z kanałów stalowych, należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Źle zaizolowane kanały wentylacyjne doprowadzają do ograniczonego odzysku energii przez cały system. Na kanałach może się również pojawić para wodna. 
  • Projekt rekuperacji – przed zakupem rekuperacji, powinien zostać przygotowany projekt inżynierski, ponieważ chodzi o indywidualne ustalenia dla każdego domu. Dzięki temu każde pomieszczenie będzie odpowiednio wentylowane. Aby tak się stało, kanały wentylacyjne muszą być dobrze zoptymalizowane pod kątem ich tras, średnic, wywiewników i nawiewników. 
  • Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna – w niektórych domach, gdzie znajdują się kominy, instalowana jest rekuperacja. W takim przypadku konieczne jest całkowite zaślepienie kominów, ponieważ oba systemy wentylacji nie mogą działać łącznie, co jest również niezgodne z prawem budowlanym. Wspólna praca wentylacji mechanicznej i wentylacyjnej również na nic się nie zda, ponieważ z pewnością nie jest to rozwiązanie energooszczędne. 

 

Jak widać istnieje wiele aspektów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przed i podczas montażu rekuperacji, która daje nam mnóstwo korzyści podczas codziennego funkcjonowania. Możliwość odzysku ciepła, ale również tani w eksploatacji i energooszczędny dom, to dziś marzenie wielu inwestorów. 

 

Rekuperacja w nowoczesnym domu

Jak dobrać rekuperator?

 

 


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę w ik.pl:


Oferta rekuperatorów w ik.pl




Autor: Małgorzata Buchkovska