Produkty

Jak oszczędzać czas montując kotłownię c.o.

Dodano 03.09.2011

Systemy regulacji Gavia znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z najwyższą estetyką budowanych kotłowni, jak również wszędzie tam gdzie krótki czas montażu jest bardzo istotny. 

Wszystkie produkty systemu zostały wyposażone w izolację EPP, dzięki czemu układ prezentuje się bardzo okazale. Systemy regulacji Gavia można w bardzo prosty sposób podzielić na trzy systemy tzn. DN 20, DN 25, DN 32. Wszystkie produkty systemu zostały wyposażone w izolację EPP, dzięki czemu układ prezentuje się bardzo okazale.W skład systemu wchodzą: zwrotnica hydrauliczna, rozdzielacz c.o., grupy pompowe bez mieszacza i z trzydrogowym mieszaczem oraz dodatki ułatwiające montaż jak uchwyty naścienne, łączniki stalowe itp. Dla zobrazowania i opisania systemów skupimy się na systemie najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym tj. systemem DN 25.

Poniżej opiszemy poszczególne komponenty systemu.

Zwrotnica hydrauliczna ZH 25

Zwrotnica hydrauliczna ZH 25 została zaprojektowana dla odseparowania instalacji kotłowej z wbudowaną pompą kotłową od instalacji centralnego ogrzewania. Instalowana może być zarówno pionowo jak i poziomo oraz wyposażona została w wyjście dla podłączenia odpowietrznika i czujnika temperatury (od góry) i w wyjście do podłączenia spustu (od dołu). Wyposażona jest w izolację EPP.

Rozdzielacz centralnego ogrzewania – Gavia RGP 25

Dwukomorowy, stalowy rozdzielacz centralnego ogrzewania RGP 25, 2, 3, 4, 5 obwodowy DN 25 ma na celu ułatwiając montaż zapewnić rozdział medium grzewczego na kilka stref grzewczych maksymalnie do pięciu obiegów grzewczych. Fabrycznie rozdzielacz wyposażony jest w izolację wykonaną z czarnej pianki EPP oraz w dodatkowe otwarcie przepływu pomiędzy stroną zasilającą a powrotną stanowiącą mini zwrotnicę hydrauliczną. Dodatkowo rozdzielacz wyposażony jest w wyjście DN 20 po stronie powrotnej dla podłączenia przeponowego naczynia wzbiorczego, oraz wyjście DN 20 po stronie zasilającej dla podłączenia grupy bezpieczeństwa UNI X. Na życzenie rozdzielacz można wyposażyć w komplet uchwytów mocujących go na ścianie. Dla ułatwienia połączenia zwrotnicy z rozdzielaczem wyprodukowaliśmy łączniki stalowe z izolacją LZR 25.

Grupy pompowe GP

Grupa pompowa GP 25 wyposażona jest w trzy mosiężne zawory kulowe w tym dwa z termometrami wody zasilającej i powrotnej, łącznik z zaworem zwrotnym i izolację. Znajdują zastosowanie w układach pompowych obiegów grzewczych (np. obieg grzejnikowy) lub w układzie przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Grupy mieszająco – pompowe mają za zadanie dostosowywać temperaturę medium grzewczego do wymaganego np. zgodnie z krzywą grzewczą dla pogodowych systemów centralnego ogrzewania. Mamy wtedy możliwość oszczędzania energii. Zawory mieszające stosujemy głównie w instalacjach ogrzewania podłogowego gdzie wymagamy obniżonej temperatury medium zasilającego instalację. Grupy mieszające dzielimy na trzy modele w zależności od rodzaju zaworu mieszającego. Podstawową grupą a zarazem najprostszą jest grupa z zaworem mieszającym obrotowym typu T – grupa GP-T. W grupie tej nie można zamieniać strony zasilającej z powrotną. Fabrycznie strona zasilająca jest z prawej strony i tylko tak grupa może być montowana. Bardziej rozbudowanym zaworem mieszającym jest zawór typu H – grupa GP-H. Zawór mieszający typu H od strony instalacji wyposażony jest w obejście (beipass) wykorzystywany przy ogrzewaniach niskotemperaturowych, gdzie otwierając niezależny od zaworu mieszającego dodatkowy przepływ uzyskujemy automatycznie obniżenie temperatury zasilania medium płynącego w instalację. Natomiast od strony kotłowej / źródła ciepła zawór wyposażony jest w mini zwrotnicę hydrauliczną. Dzięki temu zawór mieszający jak również całą grupę mieszającą możemy zamontować samodzielnie przy wiszącym kotle wyposażonym w pompę centralnego ogrzewania. W grupie pompowej z mieszaczem typu H można zamieniać strony tzn. zasilanie może być zarówno z lewej jak i z prawej strony. Automatyczną pracę zaworu mieszającego uzyskujemy dzięki siłownikowi GS. Trzecim zaworem mieszającym jest zawór mieszający termostatyczny wchodzący w skład grupy GP-HTC. W odróżnieniu od zaworów obrotowych elementem regulacyjnym jest tu głowica termostatyczna z zewnętrzną kapilarą. W układzie tym na głowicy ustawiamy stałą wartość temperatury którą chcemy uzyskać na zasilaniu obiegu grzewczego. Wszystkie grupy pompowe DN 25 wyposażone są w dwa mosiężne zawory kulowe z termometrami wody zasilającej (czerwona rączka) i powrotnej (niebieska rączka), łącznik z zaworem zwrotnym i izolację. Izolacja grup pompowych jest przygotowana dla montażu grup zarówno w systemach grzewczych jak i chłodniczych. Na życzenie grupa może być wyposażona w pompę firmy Grundfos serii UPS lub Alfa 2, lub firmy WILO serii RS lub PICO, w grupę z zaworem różnicy ciśnień (przelewowym) T25 oraz w uchwyty mocujące grupę na ścianie S25.