Produkty

15 powodów, dla których warto montować rekuperację

Dodano 11.10.2021

Zastanawiasz się, czy montaż rekuperacji to coś dla Ciebie? Jeżeli przede wszystkim zależy Ci na tym, aby oddychać w pełni czystym powietrzem, powinieneś poważnie pomyśleć nad zakupem tego urządzenia, które jest coraz bardziej doceniane przez wielu użytkowników. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwoli Ci kontrolować przepływ czystego powietrza i zapewni usunięcie starego, nasyconego dwutlenkiem węgla. Dodatkowo zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ usuwane, ogrzane powietrze, usuwane z Twojego domu, ociepli powietrze wprowadzane, bez mieszania się strumieni ze sobą. 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa rekuperacja
  2. Czy rekuperacja pozwala zaoszczędzić pieniądze
  3. Dlaczego warto zamontować rekuperację

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator to bardzo funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się ze swojego domu większości zanieczyszczeń. Urządzenie to posiada wymiennik, który służy do odzysku ciepła z wydalanego powietrza. Przez rekuperator przechodzą dwa strumienie: zimnego powietrza, nawiewanego z zewnątrz, oraz ciepłego, brudnego powietrza, wywiewanego z budynku. Ten drugi strumień jest wyciągany dokładnie przez anemostaty, czyli kratki umieszczone na suficie lub ścianie. Dzięki temu, że oba strumienie nie mieszając się, przechodzą przez wymiennik ciepła, zanieczyszczone powietrze ogrzewa powietrze nawiewane. Świeże powietrze rozprowadzane jest po domu, dzięki kanałom wentylacyjnym.

Działanie rekuperacji nie polega tylko na ogrzaniu wprowadzonego powietrza, ale również na jego oczyszczeniu. Sprawia to, że otwieranie okien nie jest konieczne, aby zaczerpnąć, nie zawsze, czystego powietrza, zwłaszcza zimową porą. 

 

Czy rekuperacja pozwala zaoszczędzić pieniądze?

 

Jak już zostało wspomniane powyżej, z racji tego, że dzięki rekuperacji wywiewany strumień powietrza ogrzewa nawiewany, rachunki za ogrzewanie ulegną pomniejszeniu, ponieważ nie będzie konieczności częstego włączania pieca. Wiele systemów rekuperacji jest w stanie dać nam oszczędność energii na poziomie 30%, więc Twoje rachunki za ogrzewanie staną się o ⅓ niższe niż wcześniej!

Dodatkowo, jeśli zadbasz o odpowiednią izolację swojego domu, eliminując powstawanie mostków ciepła, rachunki za ogrzewanie mogą stać się jeszcze niższe. Ważniejsze jednak od korzyści finansowych, powinno być zdrowie Twoje i Twojej rodziny, ponieważ ma ono bezcenną wartość. Otwierając okna, bardzo często narażamy się na wdychanie smogu, kurzu niesionego wiatrem, a także narażamy się na zewnętrzne hałasy. Dzięki rekuperacji, nie dość, że otrzymujesz ogrzane powietrze, to dodatkowo jest ono przefiltrowane, więc żadne zanieczyszcznia nie dostaną się do Twojego domu. Takie rozwiązanie z pewnością docenią osoby chorujące na alergie, które niestety w naszych czasach, są coraz bardziej powszechne. 

 

Dlaczego warto zamontować rekuperację – 15 powodów

 

Rekuperacja dba o Twoje zdrowie i pozwala Ci zaoszczędzić około 30% na rachunkach za ogrzewanie. Oprócz tego, należy wskazać również inne korzyści wynikające z jej instalacji:

  • ograniczasz koszty ogrzewania domu,

  • możesz zmniejszyć moc urządzenia grzewczego i zamontować mniejsze grzejniki, co również przyczyni się do oszczędności,

  • Twój dom będzie posiadał lepszy współczynnik energooszczędności,

  • nie musisz budować drogich kominów, jak to jest w przypadku wentylacji grawitacyjnej,

  • odpada Ci koszt montażu drogich okien z nawiewnikami, a jeśli chcesz możesz nawet zamontować okna nieotwierane, które są o wiele tańsze niż otwierane,

  • standard budynku się podnosi, dzięki czemu w razie sprzedaży, szybciej zejdzie z rynku i jego cena wzrośnie,

  • nie musisz się obawiać przeciągów, ponieważ nie otwierasz okien, a Twój dom i tak jest wciąż przewiewany,

  • lepsze samopoczucie jest gwarantowane, dzięki obniżeniu zawartości dwutlenku węgla w powietrzu. Chodzi również o obniżenie ilości pyłów i alergenów w powietrzu,

  • stare powietrze jest usuwane a nowe, ogrzane, nawiewane,

  • obniżenie poziomu wilgoci w pomieszczeniu,

  • dzięki dodatkowemu montażowi gruntowego wymiennika ciepła, otrzymujesz ochłodzone powietrzem latem i ogrzane zimą,

  • koniec z zaparowanymi oknami i lustrami,

  • brak przeróżnych insektów,

  • możliwość dostosowania mocy przewiewu w sytuacji, kiedy w domu nikogo nie ma, lub znajdują się w nim domownicy,

  • nie słyszysz hałasów dobiegających z zewnątrz.

Wszystkie wymienione aspekty są ważne dla zdrowia Twojego, jak i Twojej rodziny, a to jeszcze nie wszystkie korzyści, które wynikają z montażu rekuperacji. Brak sprawnej wentylacji odbija się właściwie na wszystkich aspektach naszego życia, a także na kondycji domu. Wraz z lepszym uszczelnieniem budynku, wentylacja grawitacyjna nie spełnia już swojej funkcji i powoli ustępuje miejsca właśnie wentylacji mechanicznej, która w prawidłowy sposób zadba o Twoje zdrowie i portfel, a jej montaż zwróci się w ciągu kilku lub kilkunastu lat. 

 

Jak wymienić filtry w rekuperatorze?

Na co zwrocić uwagę podczas montażu rekuperacji?

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorow na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska