7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji
Dodano 27.09.2021
W dobie dzisiejszych czasów, gdzie w budownictwie panuje ekologia i energooszczędność, nowoczesne rozwiązania, takie jak rekuperacja powietrza w domu, stają się bardzo powszechne. Coraz więcej domów jest wyposażonych w rekuperatory. Warto ten pomysł uwzględniać już na etapie projektowania budynku, aby uniknąć późniejszej konieczności ingerowania w gotową konstrukcję. Duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu rekuperacji odgrywa również instalator. O czym powinien on pamiętać po montażu, dowiesz się z artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
Co powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji?
Poniżej, w kilku akapitach zostały przedstawione najważniejsze zadania, które powinny być wykonane po montażu rekuperacji. Warto się z nimi zapoznać, aby unikąć przykrych niespodzianek.
- Regulacja instalacji przepływów powietrza – Odpowiednia regulacja układu wentylacji w domu czy innym budynku ma ogromne znaczenie. Polega głównie na właściwym ustawieniu anemostatów nawiewnych lub przepustnic kanałowych tak, aby wydatki powietrza wentylacyjnego były zgodne z projektem w każdym pomieszczeniu. Kontroli dokonuje się za pomocą przyrządu o nazwie anemometr Najlepiej rozpocząć regulację od najdalszych punktów instalacji względem rekuperatora. Trzymając się tej zasady, ustawiamy oczekiwany przepływ powietrza, przekręcając lub odkręcając talerzyk nawiewnika. Jeśli projekt instalacji jest dobrze wykonany, nie będzie koniecznym znaczne tłumienie powietrza na kolejnych nawiewnikach, gdyż rozdział powietrza następuje w przewodach odpowiedniej długości i średnicy. W ten sam sposób przebiega regulacja instalacji wywiewnej.
- Zaprogramowanie sterownika według indywidualnego programu pracy systemu rekuperacji – Fachowy instalator nie tylko sprawdza prawidłowość przepływów powietrza, ale również wspólnie z użytkownikiem końcowym programuje sterownik rekuperatora . Dzięki sterownikowi system działa automatycznie i nie ma potrzeby zmian. Za pomocą nowoczesnych sterowników możemy ustawić obok programów fabrycznych, również program indywidualny dopasowany do naszego trybu życia i czasu przebywania w domu lub poza nim w określonych dniach czy godzinach, a także inne funkcje.
- Przekazanie protokołu regulacji systemu wentylacji – Protokół regulacji instalacji nawiewno-wywiewnej budynku powinien zawierać informacje identyfikujące inwestora oraz lokalizację domu, w którym przeprowadzono montaż systemu wentylacji. Ponadto należy w nim umieścić dane związane z wydatkami pracy systemu na poszczególnych biegach rekuperatora. Wyróżnienie biegów ma na celu jeszcze lepsze dostosowanie intensywności wentylacji do rzeczywistych potrzeb budynku, a więc jej wydajności. Najmniejsza wydajność wentylacji (zalecana nocą m.in. w okresie grzewczym lub podczas nieobecności w pomieszczeniach), podczas której mamy do czynienia z największym odzyskiem ciepła i najmniejszą mocą, jest na pierwszym biegu. Wyższe biegi stosowane są przy normalnej eksploatacji budynku. Najwyższe zaś zaleca się okresowo np. w celu usunięcia niemiłych zapachów z domu. W protokole powinno się oznaczyć każdorazowo rodzaj pomieszczenia, w którym dokonuje się pomiaru oraz wartości przepływów według projektu i te, które zostały faktycznie zmierzone.
- Instruktaż użytkowników dotyczący częstotliwości wymiany filtrów i serwisu urządzenia i instalacji – Dla prawidłowego działania rekuperacji zaleca się regularną kontrolę i wymianę filtrów w centrali wentylacyjnej. Częstotliwość tych czynności uzależniona jest przede wszystkim od stopnia zanieczyszczenia powietrza w okolicy budynku. Przyjmuje się, iż ich wymiana powinna następować nie rzadziej niż raz na 3 – 6 miesięcy. Serwis systemu wentylacji mechanicznej powinien mieć miejsce co roku. W jej ramach czyści się wnętrze centrali wentylacyjnej wraz z wymiennikiem, sprawdza parametry pracy tejże centrali oraz kontroluje regulacje systemowe. Co 8 lat z kolei należy wykonać inspekcję instalacji i w razie konieczności przeprowadzić jej czyszczenie.
- Poinformowanie użytkownika o tym, gdzie zamawia się filtry i usługi serwisowe – Zawsze warto poinstruować użytkownika również o autoryzowanych lub sugerowanych produktach i usługach danej firmy, chociażby po to, aby uniknąć w przyszłości problemów związanych z poprawnym funkcjonowaniem systemu i instalacji.
- Przekazanie informacji dotyczących czyszczenia anemostatów nawiewnych celem uniknięcia rozregulowania systemu – Czyszczenie anemostatów to jedna z tych czynności, którą możemy wykonywać samodzielnie. Jest to o tyle ważne, iż gwarantuje nam lepszą cyrkulację powietrza i zapobiega szerzeniu się zanieczyszczeń. Wystarczy je przetrzeć nasączoną wodą szmatką. Uważać jednak musimy, aby pozostawić je w niezmienionej pozycji, gdyż może to wpłynąć na rozregulowanie systemu wentylacyjnego.
- Przekazanie polskiej gwarancji na poprawne działanie urządzenia oraz instalacji – Polska gwarancja na poprawne działanie rekuperacji jest dokumentem, który powinien być załączony do każdego urządzenia. Dzięki niej w sytuacji, gdy rekuperacja nie funkcjonuje prawidłowo lub coś się z nią dzieje, mamy prawo domagać się usunięcia wady. Szczegóły dotyczące usług lub elementów objętych gwarancją także powinny być w niej ujęte.
Jak zbudowany jest rekuperator?
Czym jest i jak działa rekuperacja w domu?
Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę w ik.pl:
Oferta rekuperatory w ik.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska