Produkty

Jak zbudowany jest rekuperator?

Dodano 20.12.2021

Wentylacja mechaniczna, inaczej rekuperator, jest coraz częściej wybieranym urządzeniem, zwłaszcza do nowoczesnych domów. Zapewnia ona wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże, bez stykania się strumieni ze sobą. Dodatkowo dzięki odzyskowi ciepła, w okresie jesienno-zimowym, powietrze nawiewane ogrzewane jest przez strumień wywiewany. Sprawia to, że rachunki za ogrzewanie mogą zostać obniżone, a my możemy cieszyć się niesamowitym mikroklimatem w domowych pomieszczeniach. 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. jak działa rekuperacja
  2. jak zbudowana jest rekuperacja
  3. jak przebiega instalacja rekuperacji

Jak działa rekuperacja? 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, wyposażona jest w główny element, jakim jest rekuperator, który pozwala na nawiewanie i wywiewanie powietrza. Strumień nawiewany jest czysty i chłodny, a jeśli powietrze nie należy do najczystszych, nie musimy się o to martwić, ponieważ rekuperator wyposażony jest w specjalne filtry, które oczyszczą powietrze. Innym strumieniem jest ten, który wywiewany jest na zewnątrz. To powietrze ciepłe, ale brudne, wydalane na zewnątrz przez anemostaty – kratki umieszczone na ścianie lub suficie. Oba strumienie wtłaczane są do wymiennika ciepła, jednak nie stykają się ze sobą, ponieważ dla każdego z nich w rekuperatorze, jest przystosowany inny kanał. W wymienniku pozostaje ciepłe powietrze ze strumienia wywiewanego, dzięki czemu zimne powietrze nawiewane może być ogrzane zanim dostanie się do domu. Ciepłe strumienie powietrza rozprowadzane są po całym domu przez kanały odchodzące od rekuperatora. 

 

Budowa rekuperacji

 

Rekuperator składa się z czterech króćców przyłączeniowych, które podłączane są do kanałów wentylacyjnych:

  • czerpnia – to pierwszy kanał, który doprowadza powietrze z zewnątrz do rekuperatora.
  • Wyrzutnia – drugi kanał zajmujący się odprowadzeniem zużytego powietrza na zewnątrz.
  • Nawiew do pomieszczeń – odpowiada za odprowadzenie nagrzanego i przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń.
  • Wyciąg z pomieszczeń – zajmuje się odprowadzaniem powietrza do rekuperatora. 

Niektóre z tych kanałów mogą się rozdzielać na mniejsze kanaliki, np. jako nawiewy do pomieszczeń.

 

Rekuperatory Warszawa wyposażone są w wymiennik ciepła, który dzieli się na różne rodzaje:

  • wymiennik przeciwprądowy — strumienie powietrza są przepuszczane przez kanały w sposób naprzemienny. Dzięki temu są one bardzo sprawne, w niektórych modelach wartość ta przekracza nawet 95%. Oba strumienie nie mają ze sobą żadnego kontaktu.
  • Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy — ulepszona wersja wymienników krzyżowych. Są tańsze i prostsze. Niestety do ich wad trzeba zaliczyć to, że w okresach zimowych mogą ulec oszronieniu. Typowa Ich sprawność mieści się w granicach 80-90%;
  • Wymiennik entalpiczny — jest to wymiennik, wykonany z półprzepuszczalnej błony z celulozy. Dzięki temu odzyskuje on ciepło, ale także, przekazuje wilgoć, która w innych systemach jest bezpowrotnie tracona.

 

Instalacja rekuperacji

Instalacja wentylacyjna zaczyna się od rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych, gdzie będzie przepływać powietrze. Kanały nawiewne rozprowadzają powietrze do pomieszczeń, a wywiewne odprowadzają powietrze zabrudzone na zewnątrz. Wentylatory rekuperatora odpowiadają za rozprowadzanie powietrza w odpowiednią stronę. Punkty nawiewane nie muszą być umieszczane we wszystkich pomieszczeniach. Unika się ich instalowania np. w garażach czy ciągach komunikacyjnych. Kanały wentylacyjne na poddaszu powinny być kierowane w dół, na niższe kondygnacje domu. Do systemu rekuperacji powinna być odpowiednio dobrana średnica kanałów, aby nie zaburzać prawidłowego przepływu powietrza. Dodatkowo muszą być zaizolowane warstwą wełny mineralnej. 

Rekuperator powinien być zainstalowany w pomieszczeniu, w którym minimalna temperatura wynosi 8 stopni Celsjusza. Nie można więc montować go np. na poddaszu nieużytkowym, które nie jest termicznie zaizolowane. Należy pamiętać, aby rekuperacja była zamontowana w miejscu, w którym będzie do niej łatwy dostęp, ponieważ raz w roku trzeba wykonać serwis i co jakiś czas należy wymienić zabrudzone filtry. 

Instalacja rekuperacji nie powinna być budowana w tzw. miękkich kanałach, ponieważ nietrudno je uszkodzić podczas montażu. Nierzadko ulegają one zagnieceniu, co z kolei może blokować prawidłowy przepływ powietrza. Miękkie kanały szybko ulegają zabrudzeniu, są siedliskiem bakterii, a nie mogą być czyszczone. 

Dodatkowo należy pamiętać, że rekuperacja składająca się ze stalowych kanałów wentylacyjnych, musi je mieć odpowiednio zaizolowane. Jeśli zadanie to zostanie zbagatelizowane, może dojść do skraplania się pary wodnej w kanałach, a odzysk energii zostanie mocno ograniczony. 

 

Niejedna hurtownia instalacyjna, należąca do Grupy Instal-Konsorcjum, zaoferuje Ci wysokiej jakości rekuperatory w Twoim regionie. 

 

Przeczytaj także:


Autor: Małgorzata Buchkovska