Produkty

Beneficjenci programu Mój Prąd 5.0 zainteresowani produktami dla fotowoltaiki

Dodano 13.06.2023

22 kwietnia 2023 r. ruszyła piąta edycja rządowego programu dopłat do inwestycji w odnawialne źródła energii – w tym w fotowoltaikę i magazyny energii. W poprzednich latach program cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że wnioski masowo napływające do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wykorzystywały założony budżet przed czasem. Tegoroczna edycja najprawdopodobniej zyska wśród prosumentów (czyli osób, które dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej jednocześnie produkują i wykorzystują energię) jeszcze większą popularność. Na instalacje lub magazyny energii przewidziano bowiem imponujące kwoty dopłat.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 5.0?
  2. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Zobacz inne nasze PORADY 

Warto pamiętać, że także rekordowa inflacja w Polsce i niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie zwiększają zainteresowanie inwestycjami w OZE, co już dostrzegają producenci i dystrybutorzy produktów dla fotowoltaiki.

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że program skierowany jest do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię w systemie net-billing – czyli sprzedają lub kupują ją z sieci. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości od 3 do 7 tysięcy złotych (fotowoltaika), do nawet 16 tysięcy (magazyn energii elektrycznej). Ponieważ dotacje udzielane są według kolejności zgłoszeń aż do wyczerpania puli środków, można spodziewać się wzmożonego zainteresowania klientów komponentami do fotowoltaiki i magazynami energii w sklepach oraz hurtowniach. Dlatego warto z wyprzedzeniem zadbać o kompleksową ofertę produktów i zapewnić ciągłość dostaw od producenta. 

 

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? 

Aby czerpać korzyści z energii słonecznej i wnioskować o wsparcie z programu Mój Prąd 5.0, należy zaopatrzyć się w kompletnie działający system fotowoltaiczny. To m.in. moduły PV i falownik, zwany też inwerterem. Ale którą z wielu dostępnych na naszym rynku marek wybrać? Jednym z wiodących producentów i dystrybutorów komponentów fotowoltaicznych w Polsce, firmą z 30-letnią tradycją i olbrzymim doświadczeniem we wspieraniu OZE, jest Corab. Twórca marki Encor – rodziny wysokiej jakości produktów dla fotowoltaiki – oferuje certyfikowane panele (moduły) PV, które oprócz niezawodności w działaniu przekonują do siebie prosumentów także korzystną ceną. Prąd stały wytwarzany w modułach pod wpływem słońca musi być następnie zmieniony na prąd przemienny, czyli używany w domu lub przesyłany do sieci elektroenergetycznej. Tę pracę wykonuje falownik – kolejny produkt z rodziny Corab Encor. Falowniki Corab objęte są 12-letnią gwarancją, a o jakość ich pracy dba sieć profesjonalnych serwisantów. Urządzenia są wyposażone w liczniki energii wprowadzanej lub pobieranej z sieci. Ich działanie można monitorować na bieżąco dzięki specjalnej aplikacji Corab ONE. Kiedy warunki atmosferyczne nie zapewniają wystarczającej ilości światła, pomocny staje się również magazyn energii. Dzięki temu rozwiązaniu prosument zyskuje niezależność energetyczną nawet w miejscach pozbawionych dostępu do sieci. Magazyny energii Corab Encor gwarantują bezawaryjną pracę wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń zarówno zimą, w temperaturach spadających do -30°C, jak i upalnym latem przy 50°C. Dopłata z programu Mój Prąd 5.0 do magazynu energii może sięgnąć nawet 16 tysięcy zł.

 

Autor: Rafał Słotwiński | VITECO

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK