Produkty

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym serii 108 marki Caleffi? - artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja ZIMA 2022/23 (nr 117)

Dodano 10.03.2023

Wzrost zainteresowania pompami ciepła, w tym pompami typu monoblok, dużym zainteresowaniem zaczął cieszyć się zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Głównym zadaniem tego elementu jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem, jeśli dojdzie do awarii zasilania elektrycznego.

Barbara Jurek | www.caleffi.com | www.ik.pl/caleffi


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy zawór z serii 108 to zawór spustowy? Czy zrzuci on całą wodę z instalacji?
  2. Dlaczego wymagany jest montaż dwóch zaworów?
  3. Czy można izolować zawór antyzamarzaniowy serii 108?
  4. Czy podczas montażu zaworu z serii 108 musimy zamontować także zawór automatycznego napełniania?
  5. Czy możliwe jest zastosowanie redukcji podłączając zawór na większej średnicy rury?

Zawór 108 zdobył ostatnio ogromną popularność, w związku z czym pojawił się szereg pytań związanych zarówno z jego działaniem, jak sposobem montażu czy zasadnością działania. Mając to na uwadze, chcemy dzisiaj dostarczyć naszym czytelnikom niezbędnej wiedzy na temat tego produktu i jednocześnie odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Mamy nadzieję, że przydadzą się podczas wyboru najlepszego rozwiązania, które będzie chroniło pompę ciepła przed zamarzaniem w niej czynnika grzewczego.

Czy zawór z serii 108 to zawór spustowy? Czy zrzuci on całą wodę z instalacji?

Zawór z serii 108 nie należy do grupy zaworów spustowych, co oznacza, że jego zadaniem nie jest zrzucenie wody z instalacji. W momencie, kiedy temperatura wody na zewnętrznym odcinku obiegu osiągnie 3°C, zawór otwiera upust wody, co można zauważyć poprzez delikatne kapanie. Gdy do zaworu dopłynie woda z budynku, której temperatura będzie wyższa niż 4°C, wówczas czujnik termostatyczny, który znajduje się w zaworze zamknie upust wody. Oznacza to, że pojawia się sytuacja, w której zawór pracuje "okresowo", czyli nie kapie z niego przez cały czas. Niewielka różnica pomiędzy temperaturą otwarcia i zamknięcia sprawia, że ilość zrzuconej wody będzie niewielka. Głównym zadaniem zaworu antyzamarzaniowego z serii 108 marki Caleffi jest utrzymanie wody w ciągłym przepływie dla zewnętrznego odcinka instalacji, co jest możliwe dzięki m.in. wymiennikowi w pompie ciepła. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie wody w temperaturze powyżej 3°C.

Dlaczego wymagany jest montaż dwóch zaworów?

Jeśli użytkownikowi zależy na prawidłowym działaniu zaworu antyzamarzaniowego, musi zamontować 2 sztuki. Jeden zawór montuje się na zasilaniu, a drugi na powrocie — jak najbliżej pompy ciepła. dwa zawory pozwolą prawidłowo zabezpieczyć źródło ciepła. Nigdy bowiem nie ma pewności, w jakim miejscu w instalacji woda szybciej się schłodzi (nie zawsze musi to dziać się na powrocie z instalacji). Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na miejsce schładzania się wody w instalacji, a jednym z nich są np. warunki atmosferyczne.

Czy można izolować zawór antyzamarzaniowy serii 108?

Nie można izolować zaworu antyzamarzaniowego z serii 108. Jeśli dojdzie do awarii zasilania elektrycznego, zawór jest miejscem, w którym woda będzie wychładzać się najszybciej. Izolując część zaworu, w której znajduje się czujnik termostatyczny, mogłoby dojść do szybszego wychłodzenia się wody w innej części instalacji. Przykładem tego może być sytuacja, gdzie izolacja wymiennika ciepła w pompie będzie mniejsza, niż izolacja zaworu 108.  Taka sytuacja może doprowadzić do wychłodzenia się wody w wymienniku w pierwszej kolejności. Izolując przerywacz próżni (mowa o elemencie znajdującym się w górnej części zaworu, który odpowiada za wprowadzenie powietrza do instalacji w momencie, gdy z zaworu kapie woda), zawór mógłby nie zadziałać, ponieważ jego upust byłby zablokowany. Do takiej sytuacji może dość w instalacjach, których nie wyposażono w automatyczny zawór napełniania.

Czy podczas montażu zaworu z serii 108 musimy zamontować także zawór automatycznego napełniania?

Musimy przyznać, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ brzmi ona: "to zależy". Montaż zaworu automatycznego napełniania nie jest wymagany, jeśli chodzi o prawidłową pracę zaworu antyzamarzaniowego. W instalacji, w której nie ma zaworu automatycznego napełniania, zawór z serii 108 w razie potrzeby zadziała poprawnie. Istnieją jednak sytuacje, w których do poprawnej i pełnej ochrony pompy ciepła konieczna jest instalacja obu zaworów — zarówno automatycznego napełniania, jak i antyzamarzaniowego. Mowa tutaj np. o niestandardowym podłączeniu wymiennika ciepła (rysunek nr 1). Przedstawiona wyżej sytuacja zawór automatycznego napełniania jest niezbędny, ponieważ tylko wtedy cyrkulacja wody będzie dobywała się przez cały wymiennik oraz część układu, który znajduje się poniżej rury powrotnej. Jeśli zawór automatycznego napełniania nie byłby zainstalowany, wówczas woda mogłaby w pewnym momencie stanąć i pozostać bez ruchu (np. w dolnej części wymiennika).
Powyżej przedstawiono przykład instalacji, w której konieczne jest zamontowanie zaworu automatycznego napełniania. Warto jednak mieć na uwadze, że, nawet jeśli zostanie zamontowany w instalacji, która tego nie wymaga, da wiele korzyści. Jedną z nich jest eliminacja konieczności dobijania instalacji, jak również jej odpowietrzania po zadziałaniu zaworu antyzamarzaniowego. Jeśli dojdzie do dużego ubytku wody, w momencie, kiedy awaria zasilania trwa stosunkowo długo, zawór zabezpiecza pompę ciepła przed wejściem w tryb awaryjny.

Czy możliwe jest zastosowanie redukcji podłączając zawór na większej średnicy rury?

Powyższe pytanie jet kolejnym istotnym zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę. Pozwala zastanowić się nad tematem strat ciśnienia w instalacji. Zawór antyzamarzaniowy z serii 108 marki Caleffi jest zaworem pełnoprzelotowym, dzięki czemu generuje niezwykle niskie straty ciśnienia, które pomija się w obliczeniach hydraulicznych. Zawór skonstruowano w sposób, który pozwala na eliminację elementów, jakie mogłyby w znaczącym stopniu oporować. Zastosowanie redukcji, np. kiedy montuje się zawór 1" na rurze 5/4", wygeneruje większą stratę ciśnienia, jednak będzie ona ciągle stosunkowo niewielka. Dlatego też nie trzeba obawiać się takiego montażu, zwłaszcza że często instalowane są także inne elementy (np. filtry), które odpowiadają za znacznie większy opór.


Artykuł przygotowany na podstawie tekstu autorstwa Barbary Jurek.

Autor: Aneta Wojtczak
 

Przeczytaj także:

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK: