Ewolucja separatorów zanieczyszczeń z serii Dirtmag® – Caleffi — artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja ZIMA 2021/22 (nr 114)
Dodano 03.02.2022
Caleffi jest marką, która wyznaje wiele zasad. Jedną z nich, jest stały rozwój. Mając to na uwadze, w ostatnich latach firma wprowadziła wiele innowacyjnych rozwiązań, które szybko zyskały popularność i uznanie współpracujących z marką specjalistów. Za wprowadzone na rynek urządzenia i ich ogromny sukces odpowiada sztab inżynierów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie. Nie bez znaczenia w tym przypadku była także współpraca z międzynarodowymi dostawcami systemów i urządzeń dla systemów HVAC. Istotna była także systematyczna obserwacja ciągle zmieniającego się rynku. Pracownicy marki słuchają swoich klientów i odpowiednio reagują na ich potrzeby.
Przemysław Dutka | www.caleffi.com | www.ik.pl/caleffi
Władze marki Caleffi zgodnie podkreślają, że w ich przypadku rozwój oznacza nie tylko opracowywanie i tworzenie nowych produktów, ale także skuteczne ulepszanie istniejących już i sprawdzonych rozwiązań. Doskonałym przykładem na to może być separator Dirtmag® (fot.1) w wersji polimerowej.
Produkt istnieje na rynku od 2011 roku. Już kilka chwil po jego wprowadzeniu właściciele byli pewni, że osiągnie sukces. I nie pomylili się. Budowa urządzenia (połączenie separatora grawitacyjnego z zewnętrznym pierścieniem magnetycznym) pozwoliła uzyskać urządzenie, które cechuje wysoka sprawność usuwania zanieczyszczeń.
Jak ewoluował separator Dirtmag®?
Naturalnym jest, że separator Dirtmag® będzie ewoluował. Tak też się stało. Marka stworzyła urządzenie DirtmagPlus® (fot. 2). Łączy ono w sobie wysoką sprawność separatorów grawitacyjnych, które wyposażono w elementy magnetyczne z możliwością zatrzymania większych zanieczyszczeń, jakie mogą pojawić się podczas pierwszego uruchomienia.
Projektanci, którzy tworzyli to rozwiązanie za jedno z podstawowych kryteriów wzięli utrzymanie wszystkich zalet, jakie posiadają separatory zanieczyszczeń. Szczególną uwagę zwrócili na jego wysoką sprawność oraz łatwość w usuwaniu zanieczyszczeń. Dlatego też oferowane urządzenie różni się od konkurencyjnych rozwiązań, ponieważ element filtrujący znajduje się poza jego komorą. Co więcej, jego konstrukcja pozwala także na szybkie usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń. Wyżej wymienione rozwiązania doskonale sprawdzają się zarówno w instalacjach nowych, jak i modernizowanych. W przypadku instalacji modernizowanych precyzyjne określenie ilości i rodzaju zanieczyszczeń może okazać się niezwykle trudne. Na wspomniane parametry ma wpływ wiele czynników, spośród których wyróżnić można m.in.:
- rodzaj źródła ciepła;
- typ wykorzystanej instalacji (czy była to instalacja otwarta czy zamknięta);
- materiał, z jakiego wykonano instalację (miedź, tworzywo sztuczne, stal);
- zakres prowadzonej modernizacji (czy wymieniane będą wszystkie elementy, czy jedynie źródło ciepła itp.);
- rodzaj odbiornika ciepła (różne rodzaje grzejników, ogrzewanie płaszczyznowe).
Dlatego też decydując się na modernizację systemy, należy każdorazowo przeprowadzić wstępną analizę układu, która pozwoli dobrać odpowiednio rozwiązania, które zabezpieczą nowe elementy przed zanieczyszczeniami.
Okazuje się, że w pewnych przypadkach zastosowanie separatora, pomimo jego wysokiej wydajności i skuteczności, może okazać się niewystarczającym działaniem. Wówczas trzeba będzie zastosować specjalistyczne urządzenia czyszczące, które wspomagane będą określonymi środkami chemicznymi, a dopiero w końcowym etapie separator. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, jeśli modernizacja obejmuje jedynie źródło ciepła, a w instalacji znajduje się duża ilość zanieczyszczeń magnetycznych (mowa tutaj o systemach grzejnikowych, instalacjach, jakie wykonano z rur stalowych itp.).
Jakie rozwiązania budżetowe wprowadziła marka?
Producent z zainteresowaniem i uwagą obserwuje rynek instalacyjny. Dzięki owocnej współpracy z Klientami są w stanie poznać problemy, z jakimi się borykają i zaproponować im kompleksowe rozwiązania zabezpieczające. Niestety wielu nieświadomych inwestorów wybierając ofertę, nadal patrzy na najlepszą cenę, przez co rezygnuje z profesjonalnego czyszczenia, jakie powinno być przeprowadzone w modernizowanych układach. Mając to na uwadze, w ostatnim czasie marka Caleffi wprowadziła szereg rozwiązań, które są w stanie dobrze zabezpieczyć układ, nawet jeśli jego właściciel ma ograniczony budżet. Przykładem takiego rozwiązania są specjalistyczne środki chemiczne z serii C3 Cleaner, C7 Biocide oraz C1 Inhibitior (fot. 3). Produkty te posiadają wysokie stężenie, dzięki któremu są wydajniejsze — wystarczają na 50% więcej wody w płynącej w instalacji (porównując je z konkurencyjnymi produktami tego typu).
Dlaczego marka zdecydowała się na kolejną ewolucję flagowego produktu?
Przedstawiciele marki Caleffi przeprowadzili wiele rozmów ze swoimi Klientami na temat serii Dirtmag®. Co więcej, obserwowali również tempo przeprowadzania modernizacji instalacji grzewczych na terenie całej Europy. Na tej podstawie podjęli decyzję o stworzeniu następnej ewolucji swojego "flagowca".
Głównym założeniem, jakie mieli spełnić inżynierowie pracujący w Caleffi było zachowanie pełnej funkcjonalności separatora zanieczyszczeń i jednoczesne zwiększenie stopnia separacji zanieczyszczeń ferromagnetycznych, jakie pojawiają się przy pierwszym przepływie czynnika. Zwiększenie stopnia separacji było dla właścicieli marki niezwykle ważne, ponieważ zanieczyszczenia ferromagnetyczne są głównym niebezpieczeństwem w przypadku modernizowanych instalacji, w których nie zostało przeprowadzone specjalistyczne czyszczenie. Właśnie w taki sposób powstał kolejny produkt — DirtmagPro® (fot. 4).
Przyglądając się temu rozwiązaniu, można na pierwszy rzut oka odnieść wrażenie, że jest niezwykle podobny do tradycyjnego Dirtmag®-a. Trzeba mieć jednak na uwadze, że "diabeł tkwi w szczegółach".
Inżynierowie Caleffi całkowicie przeprojektowali element wewnętrzny, który jest odpowiedzialny za wspomaganie usuwania zanieczyszczeń. Dzięki temu uzyskali 30% zwiększenie przepływu przez urządzenie. Rozwiązanie to sprawiło, że produkt może być stosowany w systemach o większej mocy, niże wersja tradycyjna. W DirtmagPro® zastosowano także dodatkowy element magnetyczny, który znajduje się w centralnej części. Jego moc wynosi 19400 Gausów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zatrzymanie dużej ilości zanieczyszczeń ferromagnetycznych już w czasie pierwszego uruchomienia. Co więcej, inżynierowie pozostawili w urządzeniu pierścień magnetyczny, którego moc sięga 6000 Gausów. Ma on za zadania wyłapywać pozostałe zanieczyszczenia, które opadają do komory. Dzięki wspomnianym rozwiązaniom sprawność separacji magnetycznej wzrosła o 40%. Warto również podkreślić, że separacja pozostałych zanieczyszczeń zachowała się na bardzo wysokim poziomie.
DirtmagPro® jest nowym urządzeniem, jednak jego zadaniem nie jest zastąpienie wcześniejszych produktów. Jest to ich ewolucja, która jest podyktowana głosami Klientów. Nowy model dostępny na rynku ma stanowić uzupełnienie oferty marki Caleffi w zakresie modernizacji istniejących już instalacji.
Przeczytaj także:
- Fotowoltaika – zmiana systemu rozliczania od 1 kwietnia 2022 - artykuł opublikowany w biuletynie Edycja Zima 2021/22
- Projekt Doradztwa Energetycznego i źródła finansowania OZE - - artykuł opublikowany w biuletynie Edycja Zima 2021/22
- Bosch – nowe kotły Condens 5700i WT oraz Condens 5300i WT - artykuł opublikowany w biuletynie Edycja Zima 2021/22
Artykuł napisany na bazie tekstu Przemysława Dutka | www.caleffi.com | www.ik.pl/caleffi
Autor: Aneta Wojtczak