Produkty

Czy kocioł gazowy można odliczyć od podatku?

Dodano 15.04.2022

Coraz więcej osób interesuje się ulgą termomodernizacyjną, która pozwala na odliczenie kosztów instalacji gazowej od podatków. Jednak czy faktycznie tak jest? Czy ustawa ta dotyczy instalacji kotła kondensacyjnego gazowego? Czy tylko instalacji przyłącza gazowego?

W interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.905.2020.2.SR. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poinformował, że podatnik w swoim rozliczeniu PIT może odliczyć koszty poniesione z tytułu budowy przyłącza gazowego, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta dotyczy również zakupu i instalacji kotła gazowego kondensacyjnego połączonego kominem systemowym znajdującym się ponad dachem.

Ulga termomodernizacyjna – jakie warunki należy spełnić?

 

Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dotyczy właścicieli i współwłaścicieli postawionych już budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Mówi o tym art. 3 pkt 2a ustawy Prawa budowlanego. W załączniku przygotowanym przez Ministra Inwestycji i Rozwoju można znaleźć informację dotyczącą wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi. Klikając ten link, znajdziesz wszystkie ważne informacje na ten temat. Wysokość kwoty odliczenia nie może być wyższa niż 53 tys. złotych. Dodatkowo prace termomodernizacyjne muszą zakończyć się po 3 latach od poniesienia pierwszego wydatku związanego z ulgą. Poniżej znajdziesz okrojoną listę wydatków, które możesz ponieść w ramach ulgi:

  • kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  • kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  • zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
  • kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz.Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100);
  • przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
  • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
  • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
  • pompa ciepła wraz z osprzętem;
  • docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
  • montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
  • montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
  • montaż pompy ciepła;
  • montaż kolektora słonecznego.

 

Dlaczego warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Dzięki temu, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej możesz odliczyć od PIT wszelkie wydatki przeznaczone na modernizację domu, jesteś w stanie polepszyć efektywność energetyczną budynku, w którym mieszkasz. Wybierając ulgę termomodernizacyjną, mocno odciążysz swój domowy budżet. Co więc umożliwia ulga termomodernizacyjna?

·       Zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych.

·       Zastosowanie energooszczędnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań.

·       Zaoszczędzenie pieniądze na zwrocie podatku, możesz wykorzystać na nowe udogodnienia dla swojego domu.

 

Nie ważne, jakie masz dochody. Jeśli jesteś właścicielem domu, możesz skorzystać z tej ulgi podatkowej. Każda osoba odlicza ten rodzaj podatku w identyczny sposób.

 

W jaki sposób skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, aby odliczyć kocioł gazowy od podatku?

 

Jeśli myślisz o poprawieniu efektywności energetycznej budynku, w którym mieszkasz, być może zastanawiasz się, czy piec gazowy można odliczyć od podatku. Jednak wszystko, co wiąże się z zakupem nowych systemów grzewczych czy innych rodzajów zakupów związanych z remontem domu, jest objęte ulgą termomodernizacyjną. Niezależnie czy jesteś właścicielem domu, który pracuje na etacie lub prowadzi własną działalność, możesz odliczyć podatek według:

·       skali podatkowej – PIT-37, PIT-36,

·       liniowo – PIT-36L,

·       ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – PIT-28.

Co jeszcze warto wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej?

Niektórzy zastanawiają się, co w sytuacji, kiedy kwota odliczenia jest wyższa niż dochód roczny podatnika. W tym przypadku kwota ta jest rozliczania w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat. Okres ten liczy się od końca roku podatkowego, kiedy został poniesiony pierwszy wydatek.

Podsumowanie – czy można odliczyć piec gazowy?

Poniżej znajdziesz szereg najważniejszych informacji tyczących się ulgi termomodernizacyjnej:

·       W ramach ulgi termomodernizacyjnej masz 3 lata na rozliczenie wszelkich podatków.

·       Koszt termomodernizacji nie może być wyższy niż 53 tys. złotych.

·       Nie ma żadnych ograniczeń związanych z pracami termomodernizacyjnymi, od których będziesz mógł odliczyć podatek.

·       Ulga pozwala na zakup i montaż pieca gazowego kondensacyjnego, systemu fotowoltaicznego, jak i pompy ciepła.

·       Ulga przewiduje możliwość wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, montaż rekuperacji i docieplenia dachu oraz ścian zewnętrznych domu.

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!