Produkty

Kocioł gazowy stojący czy wiszący

Dodano 14.04.2022

Rynek kotłów jest  niezwykle bogaty. Nic zatem dziwnego, że użytkownicy mają dylemat, które rozwiązanie wybrać. Kocioł gazowy stojący czy wiszący, dwu- czy jednofunkcyjny? Podjęcie decyzji często jest niezwykle trudne. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie chcemy wspólnie z Wami zastanowić się nad tym, który produkt wybrać — wiszący czy stojący. Opowiemy nie tylko o obu rozwiązaniach, ale także porównamy je pod względem różnic.  

Para ciesząca się kotłem gazowym wiszącym w kuchni 

Jak wygląda rynek kotłów gazowych? 

Przyglądając się rynkowi kotłów gazowych, szczególnie kondensacyjnych, nie sposób nie zauważyć, że na przestrzeni lat odnotował dynamiczny wzrost. Warto podkreślić, że na wysokie wyniki sprzedaży z pewnością wpływ miała unijna dyrektywa w sprawie Ekoprojektu (ErP), która została wprowadzona w 2015 roku.  

Wspomniany dokument nałożył na producentów urządzeń grzewczych obowiązek używania tzw. etykiet energooszczędnych, które znane są użytkownikom m.in. z produktów AGD. Nowe przepisy określiły także jasno minimalne wymagania dotyczące efektywności energetycznej, jakie muszą spełniać gazowe urządzenia grzewcze. Te spełniają jedynie kotły, w których zastosowano technikę kondensacyjną. Taki piec gazowy wiszący lub stojący posiada komorę spalania, która została wykonana ze stali nierdzewnej, aluminium i krzemu. 

Obecnie rynek kotłów gazowych został zdominowany przez urządzenia kondensacyjne. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją sytuacje, w których kupno takiego rozwiązania może okazać się problematyczne. Instalatorzy, projektanci, czy sami inwestorzy muszą wybrać pomiędzy kotłem stojącym a wiszącym oraz zadecydować, czy wybrany piec będzie miał wbudowany zasobnik, czy osobny zbiornik na ciepłą wodę użytkową. 

Kocioł gazowy wiszący i stojący przy nim instalator 

Czy kocioł gazowy wiszący będzie lepszy od stojącego? 

Nowoczesne budownictwo (zarówno to mieszkaniowe, jak i niemieszkaniowe) pokazuje, że ogromne znaczenie ma prawidłowe wykorzystanie przestrzeni. W wielu obiektach buduje się zatem niewielkie kotłownie lub rezygnuje z tego typu pomieszczenia. Idąc tym tropem, producenci rozwiązań grzewczych produkują coraz mniejsze kotły gazowe.  

Dzisiaj nikogo zatem nie dziwi fakt, że na rynku można dostać kocioł gazowy wiszący, którego moc wynosi 100 a często nawet 120 kW. Praca w kaskadzie sprawia, że wspomniane urządzenia mogą pokryć zapotrzebowanie nawet do 1 MW, zajmując przy tym stosunkowo niewielką przestrzeń. Rozwiązania, które proponują producenci można umieścić w dowolnym miejscu. Najczęściej wybieranym przez instalatorów jest kuchnia lub łazienka. Często piece gazowe instalowane są także w szafkach albo wnękach ściennych. 

Niektóre kotły gazowe wiszące, podobnie jak stojące, można postawić na podłodze. Mowa tutaj o modelach, które wyposażono w zintegrowany zasobnik c.w.u., którego pojemność wynosi np. 100 - 150 litrów. 

Kocioł gazowy wiszący umieszczony w łazience 

Czym różni się piec gazowy stojący od wiszącego? 

Porównując ze sobą kocioł gazowy stojący i wiszący, nie sposób nie zauważyć, że występuje tutaj duże objętość wodna, tj. w piecu gazowym stojącym jest ona znacznie większa, niż w kotle wiszącym. Mniejsza pojemność wodna sprawia, że kocioł nagrzewa się szybciej, jednak po jego wyłączeniu, także szybciej stygnie. Kocioł gazowy, które pracuje w okresach przejściowych (jesienią i wiosną), będzie reagował na zmieniające się wciąż warunki zewnętrzne. Tym samym będzie często włączał się i wyłączał. Takie warunki pracy sprawiają, że bardziej ekonomiczny będzie piec gazowy stojący, który po wyłączeniu się znacznie dłużej będzie utrzymywał ciepło. Powyższa różnica nie jest jedyną, która odróżnia kocioł gazowy wiszący od stojącego. Zapoznaj się z kolejnymi. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże w doborze odpowiedniego rozwiązania. 

Kocioł gazowy stojący czy wiszący — spójrz na rozmiary obu rozwiązań 

Kolejną różnicą, która determinuje wybór odpowiedniego kotła gazowego, jest rozmiar, za którym idzie ilość miejsca, jakie potrzebne jest do instalacji urządzenia. Co do zasady — kocioł gazowy wiszący wybierany jest przez inwestorów, którzy nie mają zbyt dużo miejsca na montaż tego rozwiązania.  

Nie oznacza to jednak, że piece gazowe stojące trzeba od razu ukrywać w kotłowni. Nic z tych rzeczy. Obecnie producenci proponują rozwiązania, których design sprawia, że prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Oznacza to, że z powodzeniem można ustawić je w strategicznych punktach budynku, gdzie staną się jego ozdobą. 

Kocioł gazowy stojący czy wiszący — co z ciepłą wodą użytkową? 

Kolejną rzeczą, którą należy porównać wybierając kocioł gazowy, jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W tym wypadku inwestor ma aż pięć możliwości do wyboru: 

  1. Kocioł gazowy wiszący, który pełni także rolę przepływowego ogrzewacza wody — z przyczyn naturalnych nie posiada on zasobnika na ciepłą wodę użytkową. 
  2. Kotły wiszące, które wyposażono w osobny zasobnik c.w.u. 
  3. Kotły gazowe wiszące, które mają wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej. 
  4. Kotły gazowe stojące, które mają wbudowany zasobnik (często wyróżnia go duża pojemność). 
  5. Kotły stojące, które nie posiadają wbudowanego zasobnika ciepłej wody użytkowej, przez co muszą współpracować z oddzielnym elementem zbiorczym ciepłej wody użytkowej. 

Kocioł gazowy stojący czy wiszący — jakie różnice można zauważyć w dodatkowym asortymencie? 

Niektórzy różnicę między kotłami wiszącymi a stojącymi porównują do tej, która istnieje między laptopem a komputerem stacjonarnym. 

Ten drugi zajmuje znacznie więcej miejsca i często trzeba dokupować do niego dodatkowy osprzęt, do którego można bez problemu dotrzeć w razie awarii. Pierwszy zaś jest niewielki, kompaktowy, jednak wymiana podzespołów wymaga nieco większego wysiłku. Podobnie jest z kotłem wiszącym i stojącym. 

Kocioł gazowy stojący czy wiszący — co z ceną? 

Ostatnią z różnic, o której nie można zapominać, jest cena kupna poszczególnych urządzeń. Z reguły kotły gazowe wiszące są o wiele tańsze niż stojące. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że od każdej reguły jest zawsze wyjątek. 

Podsumowanie 

Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedź na pytanie, czy lepszy będzie piec gazowy wiszący czy stojący nie jest prosta. Jeśli potrzebujesz porady, zgłoś się do jednej z naszych hurtowni instalacyjnych, w których nasi fachowcy doradzą Ci odpowiednie rozwiązanie. 

Kocioł gazowy wiszący w kuchni 

Przeczytaj także: 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!