Czy pompy ciepła mogą być stosowane do chłodzenia domu?
Dodano 16.03.2023
Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością w domach prywatnych. Umożliwiają nie tylko obniżenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie mieszkania, ale także zmniejszają emisję CO2, przez co uchodzą za wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie. Są przy tym całkowicie bezobsługowe. Nie wymaga dokładania opału, oczyszczania pieca oraz rozpalania. Z tego powodu mogą być użytkowana przez wszystkich mieszkańców. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy pompa ciepła może zastąpić klimatyzator.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest chłodzenie pasywne w pompie ciepła?
- Jak odbywa się chłodzenie domu pompą ciepła?
- Jaką pompę ciepła do chłodzenia wybrać?
- Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?
- Pompa ciepła czy klimatyzator?
Pompa ciepła – chłodzenie pasywne
Urządzenie pozwala na skuteczne ogrzewanie domów oraz podgrzewanie wody użytkowej. Wiele osób zapomina jednak o dodatkowej funkcji, jaką jest chłodzenie. Pompa ciepła może bowiem skutecznie obniżać temperaturę pomieszczeń latem. Wykorzystuje przy tym zjawisko chłodzenia pasywnego, czyli takiego, które zachodzi bez angażowania układu chłodniczego urządzenia.
Jest to jednocześnie najtańszy sposób obniżania temperatury we wnętrzach. Nadmiar ciepła usuwany jest bowiem dzięki zastosowaniu pompy obiegowej i odbywa się w dolnym źródle ciepła. Z tego powodu, jeśli planujesz zastąpić klimatyzator pompą ciepła, powinieneś wybrać gruntowe modele typu solanka-woda i woda-woda.
Jak odbywa się chłodzenie domu pompą ciepła?
Każda pompa ciepła składa się z czterech podstawowych elementów:
· parownika,
· sprężarki,
· skraplacza,
· zaworu rozprężnego.
Standardowo pompa ciepła pobiera energię z otoczenia, czyli z tzw. dolnego źródła ciepła. Następnie jest ono przekazywane do obiegu czynnika roboczego w roztworze glikolu i transportowane do parownika, gdzie ma miejsce odparowanie cieczy. Para trafia kolejno do sprężarki, w której dodatkowo podnosi swoją temperaturę. Ostatnim etapem jest oddanie ciepła skraplaczowi i przetransportowanie energii do wnętrza domu, przy pomocy instalacji grzewczej.
W przypadku modeli dostosowanych do chłodzenia dodatkowo stosuje się zawór czterodrogowy, który pozwala na zmianę roli skraplacza i parownika. Tym samym wymiennik wewnątrz domu staje się parownikiem, który odbiera ciepło z wnętrza mieszkania. Natomiast wymiennik w jednostce zewnętrznej oddaje ciepło do otoczenia. Dzięki temu zjawisku możliwe jest wykorzystanie naturalnego chłodu gruntu do zmniejszenia temperatury wewnątrz mieszkania.
Jaką pompę ciepła do chłodzenia wybrać?
Chcesz wykorzystać pasywne chłodzenie domu? Pompa ciepła stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego klimatyzatora. Należy pamiętać jedynie o wyborze odpowiedniego rodzaju urządzenia. Jedynie gruntowe pompy ciepła typu solanka-woda lub woda-woda z dodatkową funkcją chłodzenia pozwalają na skuteczne obniżenie temperatury latem. Dodatkowo przed zakupem przeanalizuj dokładnie obciążenie chłodzenia budynku.
Warto wspomnieć również, iż na rynku dostępne są także nowoczesne pompy ciepła wodno-powietrzne oraz gruntowe, które można wykorzystać do chłodzenia aktywnego, czyli takiego wykorzystującego sprężarkę. To właśnie ten rodzaj zmniejszania temperatury wnętrz uchodzi za najbardziej efektywny. Aby dobrać najlepszy model, skontaktuj się z doświadczonym instalatorem, który przeanalizuje wszystkie parametry.
Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?
Jeśli zdecydowałeś się na chłodzenie mieszkania przy pomocy pompy ciepła, powinieneś pamiętać o odpowiednim przygotowaniu całej instalacji. To właśnie dlatego decyzję najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektowania. Ewentualne poprawki i przeróbki mogą bowiem generować dodatkowe koszty. Przede wszystkim pamiętaj o tym, iż chłodzenie może odbywa się głównie przy pomocy instalacji płaszczyznowej lub klimakonwektorów.
W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się podłogówkę, która zimą służy do ogrzewania. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie dedykowane do chłodzenia pasywnego. Jeśli decydujesz się na ten sposób chłodzenia, pamiętaj o dodatkowym zastosowaniu czujników punktu rosy, tak aby skutecznie zapobiegać skraplaniu się wody na powierzchni podłogi. Ogrzewanie płaszczyznowe może być jednak z powodzeniem stosowane również do chłodzenia aktywnego.
W tym przypadku możesz wybrać także klimakonwektory, które wyglądem przypominają wewnętrzną jednostkę klimatyzatora. Niewielkie rozmiary oraz nowoczesny design obudowy sprawiają, że urządzenie może być bez obaw stosowane niezależnie od aranżacji wnętrza. Niektóre modele nadają się jednocześnie do zabudowy. Jest to świetna alternatywa dla grzejników. Wcześniej powszechnie spotykane w punktach handlowo-usługowych, cieszą się coraz większą popularnością w domach prywatnych.
Pompa ciepła czy klimatyzator?
Pompa ciepła świetnie sprawdza się podczas chłodzenia domków jednorodzinnych. W zależności od preferencji i potrzeb możesz zdecydować się na skuteczne chłodzenia pasywne lub aktywne. Ich główną zaletą jest niższy koszt eksploatacji i montażu w porównaniu z tradycyjnym klimatyzatorem. Stosując pompę, możesz bowiem zrezygnować z instalacji dodatkowego kosztownego sprzętu. Tradycyjne klimatyzacje posiadają jednak dodatkowo możliwość oczyszczania powietrza oraz odznaczają się wyższą efektywnością w pomieszczeniach, w których stale panują wysokie temperatury.
Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum zapewni Ci wysokiej jakości sprzęt. Oprócz pomp ciepła, czeka na Ciebie również rekuperacja.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK