Produkty

Powietrzne pompy ciepła – dlaczego są tak popularne?

Dodano 05.12.2022

Coraz więcej osób zainteresowanych jest korzystaniem z najnowocześniejszych technologii, które pozwalają na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Do najpopularniejszych ekologicznych rozwiązań należą powietrzne pompy ciepła Vaillant, które charakteryzują się niskimi kosztami instalacji oraz uniwersalnością zastosowań. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak działają i dlaczego są tak popularne.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa powietrzna pompa ciepła?
  2. Czym charakteryzują się pompy ciepła powietrze-woda?
  3. Jakie są zalety pomp ciepła?
  4. Kiedy można zamontować powietrzną pompę ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jej dolnym źródłem ciepła jest energia promieniowania słonecznego zgromadzona w powietrzu atmosferycznym. Jest to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie, którego użytkowanie nie wiąże się z degradacją środowiska oraz generowaniem zanieczyszczeń. Zasadniczo sposób działania każdej pompy jest podobny, różni się jedynie rodzajem dolnego źródła ciepła.

Pierwszy etap pracy urządzenia polega na pobraniu powietrza przez wentylator i wtłoczeniu go do parownika. Czynnik chłodniczy odbiera następnie ciepło i po ogrzaniu, zmienia stan skupienia na gazowy. Po odparowaniu trafia do sprężarki, gdzie następuje sprężenie gazu wskutek działaniu wysokiego ciśnienia. Czynnik znacznie zwiększa wtedy swoją temperaturę, dzięki czemu może ogrzać wodę w instalacji grzewczej domu. Pozyskana energia może ogrzewać zarówno mieszkanie, jak i wodę użytkową.

Ostatni etap pracy urządzenia obejmuje powrót czynnika chłodniczego do początku obiegu. Najpierw jednak musi przejść przez zawór rozprężny, gdzie następuje znaczne zmniejszenie ciśnienia oraz spadek temperatury. Ciecz może zostać po tym ponownie wykorzystana do poboru energii cieplnej z powietrza.

Czym charakteryzują się pompy ciepła powietrze-woda?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Pompy powietrze-powietrze oddają ciepło bezpośrednio do wnętrza pomieszczenia przy pomocy systemu nadmuchowego. Nie wymagają montowania dodatkowych grzejników, jednak pewne wyzwanie stanowi odpowiednie rozplanowanie kanałów i nawiewów. Posiada ograniczoną funkcjonalność w zakresie sterowania temperaturą. Pozwala na zmianę siły nawiewu tylko w jednym pomieszczeniu, nie umożliwiając przy tym ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Częściej wybieranym rozwiązaniem są praktyczne pompy ciepła powietrze-woda Vaillant. W przeciwieństwie do technologii powietrze-powietrze, stanowią kompleksowy system grzewczy. Najpierw ogrzewa wodę, która następnie rozprowadza energię cieplną po całym domu, przy pomocy grzejników lub ogrzewania podłogowego. Często bywa wykorzystywana także do ogrzewania C.W.U. Odznacza się jednocześnie energooszczędnością oraz estetyką. Nie posiada części, które wymagałby skomplikowanego czyszczenia. Bez problemu można przy tym regulować temperaturę w każdym pokoju osobno. Warto podkreślić, iż oba rodzaje urządzeń mogą z powodzeniem zastępować klimatyzator, zapewniając chłodzenie latem.

Jakie są zalety pomp ciepła?

Powietrzne pompy ciepła Vaillant są przede wszystkim wyjątkowo wydajne, dzięki czemu znacznie zmniejszają comiesięczne rachunki za ogrzewanie mieszkania i wody użytkowej. Dodatkowo pozwalają na uniezależnienie się od paliw kopalnianych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla miłośników ekologicznych technologii. Pompy powietrze-woda wykorzystują aż w 75% odnawialne źródła ciepła. Nie generują przy tym emisji szkodliwych gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. Szukasz większych oszczędności? Postaw na zintegrowany system z panelami fotowoltaicznymi. Wśród zalet należy wymienić także niskie koszty montażu. W przeciwieństwie do pomp gruntowych nie wymagają przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych przy użyciu ciężkiego sprzętu. Są także tańsze od instalacji kotła na gaz, który wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia oraz przyłączenia do sieci miejskiej.

Powietrzna pompa ciepła Vaillant działa przy tym bezobsługowo. W przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe nie wymaga dokładania opału. Dzięki temu nie generuje trudnych do usunięcia zabrudzeń. Ponadto charakteryzuje się wyjątkowo cichą pracą, co ma szczególne znaczenie dla najwrażliwszych domowników i dzieci oraz wysoką efektywnością przez cały rok niezależnie od temperatury otoczenia. Jest w pełni bezpieczne, nie stwarza bowiem ryzyka wybuchu. Odznacza się jednocześnie wysoką żywotnością, dzięki czemu stanowi wieloletnią inwestycję i znacznie podnosi wartość każdej nieruchomości.

Kiedy można zamontować powietrzną pompę ciepła?

Powietrzne pompy ciepła sprawdzają się zarówno w nowo powstających budynkach, jak i starych nieruchomościach. Dzięki temu, że działają nawet przy niskich temperaturach, mogą z powodzeniem stać się samodzielnym systemem grzewczym całego domu. Dodatkowo zapewniają chłodzenie, zastępując tradycyjne klimatyzatory. Zintegrowanie dwóch systemów w jednym jest doskonałym wyborem dla miłośników praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań.

Instalacja powietrznej pompy ciepła w starym domu to doskonały sposób na znaczne zmniejszenie rachunków. Zanim jednak przejdziesz do instalacji urządzenia, zadbaj o odpowiednią termoizolację, która uchroni przed nadmiernymi stratami ciepła. Pompy charakteryzują się prostym montażem, dzięki czemu z łatwością znajdziesz odpowiedni miejsce w swoim domu, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych. Dodatkowo dzięki zastosowaniu systemu hybrydowego, możesz zintegrować go z istniejącą już instalacją.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK