Produkty

Czy warto instalować pompę ciepła w starym domu? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Bosch.

Dodano 25.04.2022

Pompy ciepła są coraz powszechniej montowane w nowym budownictwie – zapewniają tanią i ekologiczną energię cieplną, mają cały szereg zalet, jakich nie dają nam tradycyjne formy ogrzewania. Pojawia się jednak pytanie, czy są to rozwiązania przeznaczone wyłącznie do nowych budynków? Czy użytkownicy starych obiektów są skazani na tradycyjne, drogie i często mało funkcjonalne rozwiązania? Okazuje się, że nie – pompy ciepła można montować nawet w starych budynkach. Przekonuje o tym firma Bosch.

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii kojarzą się przede wszystkim z nowoczesnym budownictwem, co jednak nie oznacza, że nie da się ich zastosować w starych budynkach. Owszem, czasem montaż instalacji jest bardziej problemowy, wymaga większych nakładów czasu i środków, jest jednak jak najbardziej możliwy. Pompy ciepła są więc z powodzeniem stosowane także w budynkach, które swoje najlepsze czasy mają już dawno za sobą.

 

Kiedy pompa ciepła jest najbardziej opłacalna?

Przed zamontowaniem pompy ciepła w starym budownictwie warto przeprowadzić audyt energetyczny, aby przekonać się, czy w ogóle będzie to opłacalne. Może się bowiem okazać, że w niektórych budynkach straty ciepła są na tyle wysokie, że montaż pompy ciepła będzie po prostu nieopłacalny. Warto również rozważyć, czy dobrym pomysłem będzie poprawa termoizolacji budynku. W starym budownictwie największym problemem są bowiem straty ciepła wynikające z niewłaściwie wykonanego ocieplenia, kiepskiej wentylacji, mostków termicznych w ścianach czy dachu. Jeśli audyt energetyczny nie wypada zbyt korzystnie, konieczne będą prace remontowe związane z wykonaniem dodatkowej izolacji budynku bądź poprawieniem tej, która już istnieje – z uwzględnieniem newralgicznych miejsc, w których ciepło ucieka najszybciej. Im lepsza będzie izolacja budynku, tym większy sens inwestowania w pompę ciepła.

 

Dlaczego warto wymienić grzejniki na ogrzewanie podłogowe?

 

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem może być również zmiana instalacji rozprowadzającej ciepło we wnętrzu – dla pomp ciepła w starym budownictwie zalecana jest wymiana tradycyjnych kaloryferów ściennych na ogrzewanie podłogowe, które ze względu na większą powierzchnię instalacji jest o wiele bardziej sprawne i wydajne. Co więcej, niektóre instalacje grzejnikowe – instalacje otwarte – nie współpracują z pompami ciepła, gdyż w ich układach nie pracuje wysokotemperaturowy czynnik grzewczy. W konwencjonalnych urządzeniach grzewczych czynnik grzewczy, czyli gorąca woda, ma temperaturę sięgającą nawet 90 stopni. Takie temperatury sprawiają, że woda grzewcza bez problemu pod wpływem wysokiego ciśnienia jest rozprowadzana do ściennych urządzeń grzewczych. W pompach ciepła czynnik grzewczy jest niskotemperaturowym – jego średnie temperatury to około 35-55 stopni. Rozprowadzanie wody o takiej temperaturze do starych grzejników jest więc niemożliwe. Przed zamontowaniem pompy ciepła konieczne jest więc przeprowadzenie sporych zmian w instalacji. Jest to często dosyć skomplikowane, ale nie niemożliwe.

 

Jak policzyć koszty związane z pompą ciepła?

Doposażenie starego domu w pompy ciepła jest jak najbardziej możliwe, choć trzeba mieć świadomość, że wiąże się to z wieloma nakładami pracy i kosztów, z którymi nie mamy do czynienia w przypadku nowego budownictwa. Największe nakłady inwestycyjne generuje dodatkowa termomodernizacja, a także wykonanie ogrzewania podłogowego, które będzie dopasowane do nowoczesnej instalacji. Trzeba również zadbać o to, by rodzaj, model, moc i inne parametry wybranej pompy ciepła były idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego budynku. Nie ma bowiem jednego urządzenia, które sprawdzałoby się tak samo dobrze w każdych warunkach. Najlepszą opcją będzie skonsultowanie się z doświadczonym wykonawcą, który wykona audyt energetyczny, oszacuje potrzeby budynku i zaproponuje kilka modeli, które będą spełniały wszystkie potrzeby inwestorów.

 

Jakie są zalety posiadania pompy ciepła?

 

Jeśli szukasz pompy ciepła, która spełnia najwyższe wymagania odnośnie jakości i niezawodności, warto zwrócić uwagę na produkty marki Bosch. Ten znany i renomowany producent, choć kojarzony przede wszystkim ze sprzętem AGD, ma w ofercie także szeroki wybór modeli pomp ciepła przeznaczonych do różnych budynków. Zamontowanie pompy ciepła to przede wszystkim możliwość ograniczenia kosztów ogrzewania budynku. W nowoczesnym budownictwie możliwe jest stuprocentowe korzystanie wyłącznie z pomp ciepła. W starych budynkach często bywa potrzebne dodatkowe dogrzewanie w sezonie zimowym – ale i tak montaż pompy ciepła z roku na rok zwraca się coraz bardziej. Dużym atutem pomp ciepła jest również ich ekologiczność, przyjazność dla środowiska, bezobsługowe działanie, brak konieczności uzupełniania paliwa czy regularnego czyszczenia popiołu. Użytkownicy, którzy już korzystają z pomp ciepła są pod każdym względem zadowoleni z tego rozwiązania. Jedynym mankamentem urządzeń wydaje się dosyć wysoka cena inwestycji – zaczyna się ona jednak zwracać niemal od razu po zamontowaniu instalacji.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!