Produkty

Jakie korzyści płyną z połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką? - ZIELONA TRANSFORMACJA

Dodano 01.03.2022

Odnawialne źródła energii są coraz chętniej wykorzystywane w naszych domach. Jednak czy można połączyć dwa rodzaje tych dóbr w jedną instalację? Okazuje się, że tak! Współpraca paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła to jedno z bardziej opłacalnych i ekologicznych rozwiązań, jakie warto zastosować w swoim domu. Dzięki niemu właściciel nie tylko oszczędza pieniądze, ale także żyje w zgodzie z naturą oraz przepisami prawa, które coraz bardziej zacieśniają politykę proekologiczną. 

Osoby, które obecnie budują dom, coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy wybór pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej to dobry pomysł. Wiedza na temat tych rozwiązań jest coraz większa, dzięki czemu wiadomo, że pompa ciepła zużywa większą ilość energii elektrycznej niż kotły paliwowe. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, aby wraz z montażem pompy ciepła, zainstalować również instalację fotowoltaiczną, która będzie dostarczała darmową energię potrzebną do zasilenia pompy. 

Osoby decydujące się na pompę ciepła muszą wiedzieć o tym, że choć urządzenia wykorzystują odnawialne źródła energii, do prawidłowego działania potrzebują sprężarki. Wspomniana część potrzebuje około 20% energii elektrycznej, którą całkowicie bezkosztowo można pozyskać z paneli PV, które pobierają energię z promieni słonecznych. Panele umieszcza się na dachach, ścianach albo specjalnych wysięgnikach. 

 

Jak prawidłowo obliczyć moc PV? 

Aby prawidłowo obliczyć moc PV dla określonego budynku, warto zastosować się do poniższego wzoru: 

 

Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której dąży się do maksymalnego bieżącego wykorzystania energii, jaka produkowana jest w instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio na miejscu. Dlatego też, decydując się na montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, warto wybrać taką instalację fotowoltaiczną, która pokryje całe zapotrzebowanie na energię w domu — zarówno zapotrzebowanie pompy ciepła, jak i pozostałych urządzeń domowych. Jeżeli właściciel domu nie chce płacić dodatkowo za energię, która potrzebna jest do działania pompy ciepła, instalacja fotowoltaiczna powinna mieć odpowiednią moc. 

 

Jak skutecznie zwiększyć zużycie energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne? 

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, użytkownik musi wiedzieć, że okres zapotrzebowania na energię elektryczną przez urządzenia, a także okres wytwarzania jej przez instalację fotowoltaiczną pokrywają się ze sobą jedynie w niewielkim zakresie. W tym wypadku dobrze jest znać sposoby, które pozwolą to niedopasowanie zniwelować do minimum.  

Pierwszym z nich jest próba zwiększenia zużycia energii w czasie, kiedy panuje duże nasłonecznienie. Efekt ten można osiągnąć np. programując czasowo działanie urządzeń elektrycznych, np. zmywarki czy pralki. Urządzenia te nie muszą pracować w obecności właściciela. 

Drugim ze sposobów jest magazynowanie zgromadzonej energii. Jeżeli właściciel domu zdecyduje się na montaż pompy ciepła, energię może wykorzystać w jeszcze jeden sposób — do chłodzenia wnętrz w okresie letnim. 

 

W jaki sposób magazynować wyprodukowaną energię elektryczną? 

Energia elektryczna zgromadzona dzięki panelom fotowoltaicznym może być magazynowana w akumulatorach (w czystej postaci) lub w formie energii cieplnej, w zbiornikach wodnych. Aby wytworzyć ciepło można użyć grzałki elektrycznej, która będzie zaburzona w zbiorniku pompy. Warto przy tym podkreślić, że koszt zakupu akumulatorów, w których mogłaby być gromadzona wytworzona energia, jest na tyle duży, że wiele osób rezygnuje z tej możliwości, decydując się jednocześnie na zastosowanie jako akumulatora instalacji ciepłej wody użytkowej. 

Chcąc jednorazowo podgrzać wodę użytkową w zbiorniku o pojemności 200 l od temperatury 10°C do temp. 50°C, trzeba zużyć 9,3 kWh energii. Grzałki, które są w nim zainstalowane mogą zatem skutecznie wykorzystać na bieżąco energię, która została wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne. W tym wypadku trzeba pamiętać o tym, aby z wody korzystać w taki sposób, by zbiornik dostatecznie szybko się opróżniał. Wówczas, w okresie dużego nasłonecznienia woda będzie wymagała dogrzania. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wykorzystać energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne. 

 

Jakich korzyści spodziewać się z połączenia pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych? 

Osoby, które zdecydują się na połączenie pracy paneli fotowoltaicznych z pracą pompy ciepła, mogą liczyć na poniższe korzyści: 

  • zwiększony komfort życia mieszkańców domu; 
  • wkład w walkę z globalnym ociepleniem oraz likwidacją smogu; 
  • podniesienie wartości inwestycyjnej budynku; 
  • brak konieczności ponoszenia kosztów w związku z budową komina, kotłowni, a także magazynowania opału; 
  • dopasowanie wydajności sprężarki pompy ciepła do bieżącej ilości wyprodukowanej energii elektrycznej; 
  • znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania zarówno budynku, jak i ciepłej wody — koszty mogą wynosić mniej niż 20 zł/miesiąc; 
  • brak obaw w stosunku do rosnących cen energii elektrycznej i paliw. 

Podsumowanie 

Osoby, które zdecydują się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła, mogą liczyć na szereg korzyści. Obok ochrony środowiska naturalnego i zapobieganiu pojawiania się smogu, zyskują również spore oszczędności. Choć sama instalacja wymienionych systemów może wydawać się droga, warto mieć na uwadze, że szybko się zwróci, a użytkownik będzie mógł cieszyć się darmowymi energiami — cieplną i elektryczną. 

 

Przeczytaj także: 

 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!