Czym różnią się pompy ciepła niskotemperaturowe od wysokotemperaturowych?
Dodano 15.03.2023
Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domków jednorodzinnych i przyszłych inwestorów. Nie tylko odpowiadają na współczesne wymagania ekologiczne, ale także pozwalają na wygodne i komfortowe użytkowanie. Odznaczają się bowiem bezobsługowym działaniem. Dodatkowo pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz podgrzewania wody w porównaniu z tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe. Wiele osób zastanawia się jednak, jaki rodzaj urządzenia wybrać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym różnią się wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe pompy ciepła.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym są pompy wysokotemperaturowe?
- Czym charakteryzują się pompy niskotemperaturowe?
- Czym różnią się pompy wysokotemperaturowe od niskotemperaturowych?
- Kiedy warto wybrać pompy ciepła niskotemperaturowe?
Czym są pompy wysokotemperaturowe?
Pompy wysokotemperaturowe pozwalają na skuteczne ogrzewanie mieszkania oraz podgrzewania wody użytkowej do 75 stopni. Bardzo często stają się alternatywą dla tradycyjnych pieców zasilanych gazem, węglem i olejem podczas termomodernizacji budynku. Nie wymagają bowiem zmiany całej instalacji grzewczej. Świetnie współpracują z tradycyjnie stosowanym system oraz grzejnikami, które wymagają wysokiej temperatury wynoszącej ok. 50–58°C. Inaczej nie są w stanie uzyskać optymalnej efektywności energetycznej.
Dużą popularnością cieszą się przy tym powietrzne pompy ciepła, które nie wymagają skomplikowanej instalacji. W przeciwieństwie do gruntowych modeli nie ma konieczności prowadzenia prac ziemnych i odwiertów. Z tego powodu jest to najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w istniejących już nieruchomościach. Sprzęt ma przeważnie kompaktowe rozmiary, dzięki czemu może być montowany w każdym domku jednorodzinnym.
Czym charakteryzują się pompy niskotemperaturowe?
Pompy ciepła niskotemperaturowe dostarczają do naszych wnętrz wodę o temperaturze wynoszącej maksymalnie 55 stopni, przez co świetnie współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym oraz z klimakonwektorami. Urządzenie odznacza się szczególnie wysoką efektywnością podczas pracy z niskimi temperaturami. Właśnie dlatego konieczne jest zwiększenie powierzchni grzewczej. Właściciele prywatnych domków na ogół decydują się na ogrzewanie podłogowe. Instalacja płaszczyznowa może znaleźć się jednak także w ścianach oraz suficie.
Jedną z głównych zalet ogrzewania niskotemperaturowego jest mniejsze zużycie energii, co przekłada się pozytywnie na domowy budżet. Technologia pozwala na obniżenie kosztów nawet o 10-30% w przypadku odpowiedniej termoizolacji budynku. Dodatkowo gwarantuje optymalny komfort termiczny. W pomieszczeniach możesz z łatwością utrzymać pożądaną temperaturę dostosowaną do potrzeb użytkowników, co wynika z niskiej bezwładności cieplnej. Grzanie niskimi temperaturami zwiększa przy tym żywotność instalacji, która poddawana jest mniejszym obciążeniom.
Czym różnią się pompy wysokotemperaturowe od niskotemperaturowych?
Na początku warto podkreślić, iż oba rodzaje pomp ciepła działają w identyczny sposób. Pobierają energię z otoczenia (wody, powietrza lub gruntu) i dzięki odpowiednim procesom termodynamicznym przetwarzają ją i dostarczają do naszej instalacji grzewczej. Podczas pracy wykorzystują jednocześnie energię elektryczną. Z tego powodu nie wiążą się z koniecznością zakupu paliwa, tworzenia osobnej kotłowni oraz codziennej obsługi. Ich użytkowanie jest wyjątkowo proste i wygodne.
W przypadku pompy wysokotemperaturowej producenci stawiają na optymalizację efektywności, przez co urządzenie może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, normalnie zasilanymi piecami na paliwa stałe. Warto pamiętać o tym, iż w przypadku starych domów należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniej mocy pompy. Ze względu na wysokotemperaturowe odbiorniki ciepła oraz słabsze parametry termoizolacji, istnieje bowiem większe ryzyko niedoszacowania zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. To właśnie dlatego wysokotemperaturowe modele przeważnie mają wyższą moc, odpowiadając na zwiększone potrzeby użytkowników.
Kiedy warto wybrać pompy ciepła niskotemperaturowe?
Pompy niskotemperaturowe najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych domkach jednorodzinnych, które dostosowane są do wymagań tego rodzaju technologii. Na urządzenie możesz zdecydować się na etapie projektowania budynku lub podczas termomodernizacji, gdy Twoje mieszkanie wyposażone jest w ogrzewanie płaszczyznowe lub odpowiednie grzejniki do grzania niskotemperaturowego. Wśród nich możemy wymienić klimakonwektory, grzejniki płytowe oraz grzejniki kanałowe. Jest to także ciekawy wybór dla osób, które planują zakładanie ogrzewania podłogowego w późniejszym terminie.
Ten rodzaj pompy ciepła nie powinien być natomiast stosowany w starym budownictwie, w którym założono tradycyjne grzejniki. Ich montaż wiązałby się z koniecznością wymiany całej instalacji, co może znacznie podnieść koszt remontu. W przeciwnym razie będziesz zużywać dużą ilość energii, przy zachowaniu niskiej temperatury we wnętrzach. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na rozwiązania wysokotemperaturowe.
Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum oferuje również kotły, gruntowe pompy ciepła i potrzebny osprzęt do pomp ciepła.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także: