Dlaczego pompy ciepła i kotły kondensacyjne lubią ogrzewanie podłogowe? Jakie rozwiązania Vaillant warto wybrać?
Dodano 10.05.2023
Planowanie systemu ogrzewania domu jest kluczowe dla komfortu i efektywności energetycznej. Coraz więcej osób decyduje się na połączenie pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego z ogrzewaniem podłogowym. Dlaczego te rozwiązania idą tak dobrze w parze? Odpowiedź jest prosta – pompy ciepła i kotły kondensacyjne są doskonałym wyborem dla ogrzewania podłogowego. Z kolei wśród wielu dostępnych marek i modeli, rozwiązania firmy Vaillant wyróżniają się swoją jakością i innowacyjnością. Jeśli chcesz wiedzieć, na które urządzenia Vaillant zwrócić uwagę, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.
Z artykułu dowiesz się:
- Lepsza pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny dla domu jednorodzinnego?
- Jakie kotły kondensacyjne oferuje marka Vaillant?
- Jakie pompy ciepła oferuje marka Vaillant?
- Lepsza pompa ciepła czy kocioł gazowy do ogrzewania podłogowego?
Lepsza pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny dla domu jednorodzinnego?
Oba rozwiązania mają swoje zalety i mogą być skuteczne w odpowiednich warunkach.
Pompa ciepła jest ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem, które wykorzystuje energię ze źródła odnawialnego, takiego jak powietrze, woda lub gleba, do produkcji ciepła. Urządzenia te mają wysoką efektywność energetyczną i mogą znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Kotły kondensacyjne wykorzystują tradycyjne paliwo, takie jak gaz i są znane ze swojej wysokiej wydajności. Wykorzystują energię zawartą w spalinach, co pozwala im osiągać wysoką efektywność energetyczną. Kotły kondensacyjne są bardziej wszechstronne i mogą być stosowane w różnych warunkach klimatycznych, włączając w to regiony o niskich temperaturach.
Jakie kotły kondensacyjne oferuje marka Vaillant?
Przeglądając ofertę firmy Vaillant, można natknąć się na szeroką ofertę kotłów kondensacyjnych, znanych ze swojej wysokiej jakości. Urządzenia te świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, dlatego są chętnie wybierane przez wielu inwestorów. Na uwagę zasługuje kilka modeli kotłów kondensacyjnych Vaillant:
· ecoTEC plus – dostępne są w formie jedno- i dwufunkcyjnej oraz z wbudowanym zasobnikiem. Wyposażone są w inteligentne sterowanie spalaniem, dzięki funkcji IoniDetect, która samodzielnie dopasowuje pracę kotła do jakości i rodzaju gazu. Sprawia to, że możliwa jest optymalizacja zużycia gazu poprzez zachowanie stałej jakości pracy kotła. Urządzenie może współpracować ze sterownikiem systemowym sensoCOMFORT, co pozwala ograniczyć koszty wynikające ze zużycia energii. System ten może współpracować z odnawialnymi źródłami energii np. fotowoltaiką lub rekuperacją.
· ecoTEC exclusive – cechuje się bardzo wysoką sprawnością zasilając ogrzewanie podłogowe. Wszystko dzięki krążącej w instalacji wodzie o niskiej temperaturze i obszernej powierzchni wymiennika ciepła. Kocioł ten może również z powodzeniem współpracować ze standardowymi grzejnikami, jednak wtedy jego sprawność może się nieco obniżyć. Warto wiedzieć, że ten kocioł kondensacyjny został wyróżniony etykietą Green iQ, co oznacza, że jest najwyższej klasy produktem działającym w technologii sprzyjającej środowisku naturalnemu, poprzez ograniczoną emisję spalin.
W ofercie firmy Vaillant znajduje się o wiele więcej modeli kotłów kondensacyjnych, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby dopasować je do swoich oczekiwań.
Jakie pompy ciepła oferuje marka Vaillant?
Tak samo, jak w przypadku kotłów kondensacyjnych, taki i w przypadku pomp ciepła, inwestor ma w czym wybierać. Wszystkie modele pomp ciepła Vaillant, takie jak aroTHERM, geoTHERM i flexoTHERM, mogą współpracować z systemem ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej efektywnych i komfortowych sposobów ogrzewania pomieszczeń, a pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem do jego współpracy. Czym wyróżniają się poszczególne modele tych urządzeń?
· aroTHERM pure – pompa ciepła ekonomiczna i dostosowana do nowoczesnego budownictwa. Zapewnia wysoką efektywność podczas ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody. Jest to najmniejsza pompa ciepła typu powietrze-woda na rynku, dlatego można ją elastycznie dopasować pod względem montażu. Wyposażona w zasobnik o pojemności 190 litrów, jest w stanie zaopatrzyć w wodę 4-osobową rodzinę. Możliwe jest połączenie pompy ciepła z osobnym zasobnikiem z linii uniSTOR, jeśli potrzebna jest większa ilość wody użytkownej. Taki zbiornik może dostarczyć nawet 500 litrów wody.
· flexoCOMPACT exclusive – w przypadku tej pompy ciepła inwestor może wybrać rodzaj dolnego źródła ciepła – solankę, wodę lub powietrze. Urządzenie zapewnia wodę użytkową, chłodzenie i ogrzewanie. Model ten wyposażony jest w kolektor powietrza aroCOLLECT, więc można przekształcić ją na pompę ciepła typu powietrze-woda lub woda-woda, jeśli się ja doposaży w moduł fluoCOLLECT. Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive wyposażona jest również w moduł pasywnego chłodzenia, co przełoży się na możliwość obniżania temperatury latem, dzięki temu, że będzie czerpać energię z gruntu, w którym panuje jednak obniżona temperatura w lecie. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że moc elektryczna tego modelu nie jest wyższa niż 150 W, co oznacza, że jest o wiele niższa, niż moc pobierana przez klimatyzator.
W przypadku ogrzewania podłogowego, można wykorzystać również instalacje solarne np. kolektory słoneczne autoTHERM exclusive.
Pompa ciepła czy kocioł gazowy do ogrzewania podłogowego?
Pompy ciepła są często polecane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym ze względu na ich wysoką efektywność energetyczną. Ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury dostarczanego ciepła w porównaniu do tradycyjnych grzejników, co idealnie pasuje do pracy pomp ciepła. Dzięki temu inwestor może również wygenerować oszczędności energii i obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Kotły kondensacyjne natomiast również mogą być wykorzystywane do ogrzewania podłogowego. Wszystko dzięki temu, że korzystają z energii cieplnej wydzialnej w spalinach, co przekłada się na ich wysoką efektywność energetyczną. Jednak w przypadku ogrzewania podłogowego konieczne jest dostarczenie ciepła o niższej temperaturze, co może prowadzić do obniżenia wydajności kotła kondensacyjnego w porównaniu do pomp ciepła.
Ostateczny wybór między pompą ciepła a kotłem kondensacyjnym dla ogrzewania podłogowego powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli nie jesteś przekonany czy dobrze wybierzesz, zawsze możesz skonsultować się ze specjalistą.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Na co zwrócić uwagę wybierając serwis kotła gazowego?
- Koszty ogrzewania domu w 2023 roku — podsumowanie zimy
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK