Produkty

Dlaczego warto zamontować kurtynę powietrzną?

Dodano 26.12.2021

Właściciele domów, czy klienci centrów handlowych chcą czuć się komfortowo w budynku, w którym przebywają. Jednym z czynników, który ma na to ogromny wpływ jest z pewnością odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Miejsca, takie jak sklepy, magazyny, czy hurtownie, gdzie bardzo często otwierane są drzwi zewnętrzne, powinno zatem wyposażyć się w kurtyny powietrzne, które znacząco podniosą standard pomieszczenia, jak również wpłyną na komfort jego użytkowania. Czy jest to jedyny powód, dla którego warto zainstalować kurtynę powietrzną? Na to ważne pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. 

Głównym zadaniem, jakie mają spełnić kurtyny powietrzne jest stworzenie bariery, która będzie oddzielała pomieszczenie od powietrza, które przedostaje się do wnętrza z zewnątrz. Mogą także rozgraniczać strefy, w których panują różne temperatury. 

 

Jakie atuty mają kurtyny powietrzne? 

Oprócz wspomnianego wyżej zadania głównego, jakie ma spełniać kurtyna powietrzna, urządzenie posiada także inne korzyści, które sprawiają, że jest coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również w prywatnych domach. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wybrać kurtyny powietrzne? Odpowiadamy, zdecydowanie: TAK. Poznaj ich zalety, a z pewnością przyznasz nam rację. 

Pierwszym i szczególnie ważnym dla pań domu atutem jest z pewnością fakt, że kurtyna powietrzna chroni wnętrza przed zanieczyszczeniami i kurzem, które mogłyby się przedostać do środka. Co więcej, urządzenia sprawiają również, że we wnętrzach nie pojawiają się owady. Jest to niezwykle istotne w okresie letnim, kiedy domownikom mogą dokuczać komary i inne insekty.  

Kolejną zaletą użytkowania kurtyny powietrznej jest możliwość obniżenia kosztów ogrzewania. Jest to zaleta, którą szczególnie doceniają właściciele budynków użyteczności publicznej.  

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż dzięki temu, że są prawie niewidoczne, nie psują także aranżacji wnętrza. Co więcej, producenci starają się, aby kurtyny były atrakcyjnie wizualnie, co sprawia, że stają się one elementem wystroju wnętrza.  

Wymienione wyżej korzyści sprawiają, że kurtyny powietrzne są chętnie wykorzystywane nie tylko w restauracjach, bibliotekach, muzeach i innych miejscach, do których wchodzi się bezpośrednio z ulicy. 

 

Dlaczego warto zamontować kurtynę powietrzną? 

Montaż kurtyny powietrznej w pomieszczeniu sprawia, że znacznie zwiększa się komfort pracy osób znajdujących się we wnętrzu. Warto zastosować je również w zakładach pracy i biurach, ponieważ stwarzają odpowiednie warunki pracy, które są podstawą wydajności i co najważniejsze — doskonałego samopoczucia. Odczują je również klienci.  

Kurtyna powietrzna rozdziela również warunki klimatyczne, jakie panują w dwóch pomieszczeniach. W niektórych przypadkach, kiedy trzeba spełnić odpowiednie warunki, szczególnie w zakładach produkcyjnych, wspomniane urządzenia są wprost niezbędne. Dzięki nim możliwe jest dopasowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza do wymagań produkcyjnych. 

 

Na jakie parametry urządzenia warto zwrócić uwagę? 

Aby kurtyna powietrzna spełniała swoje zadanie w 100%, musi być odpowiednio dobrana pod względem szerokości i wysokości drzwi lub innego otworu, w którym ma być zamontowana. Istotne jest, aby kratka kurtyny była większa od szerokości drzwi lub bramy.  

Kolejnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest moc urządzenia, szczególnie grzałek i wentylatorów. Należy ją dopasować do charakteru i rodzaju wnętrza, w którym będzie montowana kurtyna. W kurtynach stosuje się poniższe wentylatory: 

  • promieniowe, które mają kształt ślimaka — dzięki nim kurtyna ma większą "moc" i silniejszy nadmuch; 
  • poprzeczne — mają kształt walca i mniejszy zasięg (2,5 do 3,5 m); 
  • osiowe — wyróżniają się dużą średnicą, mają największy zasięg i wydajność. 

Następnym istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wydajność urządzenia, jest poziom podciśnienia w pomieszczeniu. W tym wypadku instalacja wentylacyjna musi być odpowiednio wyregulowana, aby mogła podnieść skuteczność pracy kurtyny powietrznej. Aby kurtyna była skuteczna, wydobywające się z niej powietrze powinno dotrzeć do przeciwległego boku otworu. 

 

Jakie rodzaje kurtyn oferują producenci? 

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje kurtyn: poziome i pionowe. Te pierwsze montuje się nad bramą lub drzwiami wejściowymi, natomiast te drugie wzdłuż ich boków. Urządzenia dzieli się również ze względu na rodzaj powietrza, jaki dystrybuują. Mowa o kurtynach: 

  • ciepłych; 
  • zimnych; 
  • dwustrumieniowych. 

Na rynku można dostać także kurtyny wodne albo elektryczne. 

 

W jaki sposób zamontować kurtynę? 

Montaż kurtyny powietrznej przebiega w zależności od możliwości i potrzeb użytkowników. Istotne jest jednak, aby urządzenie było zamontowane do stabilnego podłoża, ponieważ tylko bezpieczna instalacja sprawi, że urządzenie będzie prawidłowo funkcjonować. 

Najlepszym miejscem będzie betonowa lub drewniana ściana albo sufit. Kurtyny nie można montować w miejscu, które narażone jest na działanie gazów wybuchowych lub wody.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kurtyn powietrznych? A może interesują cię rekuperatory? Specjaliści, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna z Grupy Instal-Konsorcjum z pewnością rozwieją Twoje wątpliwości. 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!